Csődeljárás alatt a WeWork - nem működik a coworking?
A WeWork közösségi irodahálózatot üzemeltető startup már a nyáron csőd közelébe került, de a csődeljárás csak a napokban indult. Világátlagban a munkahelyi íróasztalok 36 százaléka lehet teljesen kihasználatlan manapság, az egyre inkább elterjedő hibrid munkavégzés viszont úgy tűnik, sikertörténetté fogja tenni a coworking iparágat - derül ki a HVG cikkéből.
A 2010-ben indult WeWork megosztott munkaállomásokat adott bérbe olyan szabadúszóknak és kisebb cégeknek, startupoknak, akiknek nem érte meg folyamatosan fenntartani egy irodahelységet. Jelenleg több mint 700 ilyen helyszínt üzemeltetnek, melyeknek nagyjából 730 ezer bérlőjük van. Néhány éve a világ egyik legértékesebb startupjának tartották - írja a BBC nyomán a HVG. Egy rosszul sikerült tőkebevonási kísérlet és a világjárvány miatti home office aztán végleg betett a cégnek. Hiába pumpált beléjük a többségi tulajdonos, a japán SoftBank dollártízmilliárdokat, az sem segített. Csak idén az első félévet egymilliárd dolláros mínusszal zárták. Vajon bezárása az iparág végét is jelenti?
A HVG cikke szerint több kutatás is alátámasztja, hogy a dolgozók egyre kevesebb időt töltenek az íróasztaluknál. Világátlagban a munkahelyi fülkék és íróasztalok 36 százaléka lehet teljesen kihasználatlan manapság az XY Sense munkahelyi foglaltságérzékelő szolgáltató jelentése szerint. Emellett a használtak 29 százalékát legfeljebb három órán keresztül hasznosítják egy munkanapon. Megjegyezték, összességében az irodák kihasználtsága a világjárvány előtti szint 50 százalékánál jár manapság.
A dolgozók és a vezetők viszont a Boston Consulting Group kutatása alapján egyaránt azon a véleményen vannak, hogy a munkaidő legalább harmadát az irodában kellene tölteni. Azonban úgy tűnik, ezt az időt elsősorban nem az íróasztaloknál töltik az emberek. Az XY Sense felmérése szerint mégis az irodák teljes alapterületének 80 százalékát az egyéni munkaállomások foglalják el.
A Coworking Munkahelyek Németországi Szövetségének (BVCS) elnöke, Tobias Kollewe szerint a WeWork a rossz gazdálkodás iskolapéldája és kudarcáról nem az iparág tehet.„A coworking igenis sikertörténet” – állítja Kollewe. A hibrid munkavégzés lesz a coworking iparág mozgatórugója. Míg a koronavírus-járvány után közvetlenül még sokan maradtak otthon, mára a kép vegyesebb lett: a munkaidő egyre inkább a home office, a céges és a közösségi irodahasználat között oszlik meg. Ezzel párhuzamosan a bérleti szerződések is változnak: a vállalatok 41 százaléka már a rövidebb bérleti szerződéseket részesíti előnyben, és a flexibilis munkaterületek iránti kereslet is növekszik. „Főleg a Z generáció motivációira jellemző, hogy ők egyszerűen nem akarnak lakóhelyet váltani egy új munkahely kedvéért. Otthonról dolgozni a konyhában vagy a nappaliban? Ez számukra hosszú távon nem lehet megoldás” – véli Kollewe.
Magyarországon ez a műfaj még gyerekcipőben jár – nyilatkozta a DW Magyarnak Filep Szilvia, az idén áprilisban indult Co-working Hungary iparági szövetség alapítója. Míg Magyarországon jelenleg 30-40 coworking vállalkozás működik, csak Barcelonában háromszáznál, Lisszabonban száznál is több. Budapest mellett vidéken is egyre több coworking iroda nyílik: lényegében az összes nagyvárosban van ilyen, és egy-két olyan településen is, ahol sok a nagyvárosi, kisgyerekes-családos beköltöző.
HVG
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Komáromban 620 új munkahely jön létre a BYD legújabb, 32 milliárd forintos beruházásával – de a számok mögött sokkal többről van szó. A kínai... Teljes cikk
A Samsung SDI átadta a valaha volt egyik legnagyobb kutatás-fejlesztési beruházást Magyarországon, ami jól mutatja, hogy a keleti nyitás stratégiája... Teljes cikk
Brazil ügyészek pert indítottak a kínai elektromos jármű gyártó óriás BYD és két alvállalkozója ellen, mondván, hogy emberkereskedelemért és... Teljes cikk
- A munkavállalók új luxusa: a radikális rugalmasság a gyártó szektorban? - így látja a fejvadász 5 napja
- "Balra semmi, jobbra meló" – itt a magyar app, ami felforgatja a munkaerőpiacot 7 napja
- Újabb cég hívja vissza a dolgozókat heti négy napra az irodába 1 hete
- A cégek zöldülni akarnak, de közben megfeledkeznek az emberekről 1 hete
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 1 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 2 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 2 hete
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- Az amerikaiak harmada szakmunkásképző iskolát ajánlana a fiataloknak egyetem helyett 2 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 3 hete