Ember embernek farkasa?
A versengés ösztönzi a növekedést, ám a minden áron nyerni akarás bomlaszthatja is a szervezetet – írja a HR Blog oldalán a Szervezeti Lelki Erőforrás-gazdálkodás című blog.
A versengés széles skálán mozog az ellenség totális legyőzésétől odáig, hogy a verseny csak egy eszköz az egyéni fejlődés, jobbá válás lehetőségére és a közösség túlélésének, növekedésének biztosítására! Sokat elmond ugyanakkor a keresztény emberképről, hogy már az első versenyhelyzet testvérgyilkossághoz vezetett (Káin és Ábel), miközben az állatvilágban, ahol fegyverszerű agyarakkal, karmokkal, szarvakkal „áldotta” meg őket az anyatermészet, még a komolyabb sérülés is csak ritkaság számba megy.*
A csapatban, a szervezetben (és az országban sem) vezet a közösség növekedéséhez, ha az időről időre természetes módon fellépő versenyhelyzeteket bármi áron meg akarjuk nyerni. Mert ekkor társunkat nem csak a konkrét versenyszituációban ellenfélként fellépőnek tekintjük, hanem általánosságban is, az élet teljes spektrumában, ellenséget képezünk belőle magunk számára, hogy ezzel nagy félelmeket gerjesszünk, nagy energiákat szabadítsunk fel magunkban és sajátjainkban, és minden eszközt bevetve győzzünk, akár a másik „teljes megsemmisítése” árán is! Hiszen “a cél szentesíti az eszközt”, és míg egy ellenfél legyőzésére csak megszabott eszközök vannak szentesítve, addig az ellenség legyőzéséhez már mindent szabad! Mert szerelemben és háborúban már nincs szabály!
Tehát, ahol emberek vannak természetszerűleg létrejönnek versenyhelyzetek, még ha közös értékek és érdekek csapatba, szervezetbe egyesítette is őket. Ha verseny van, akkor mindenképp van a versenyzésnek működő „kultúrája” – „kulturálatlansága” is. A közösségen belüli verseny kultúrája az egyéni fejlődést, jobbá válást, a közösség túlélését, növekedését szolgálja, a kulturálatlansága nem más, mint a bármi áron** győzni akarás kultusza. Ez egyre több, egyre kisebb és egymás ellen harcoló egységre szabdalja a közösséget, elvonva a figyelmet, az erőforrásokat a közös értékektől és érdekektől! Ilyenkor az igazi ellenféllel, a konkurenssel már nem lesz képes érdemben versenyezni.
Mostanra elég empirikus tudás és sok jó gyakorlati példa elérhető ahhoz, hogy a közösség és az egyén érdekeit egyaránt szolgáló versenykultúrát legyünk képesek kikristályosítani a szervezetben a spontán kiformálódott meglévő gyakorlatból. Már csak be kell látni, hogy ennek hiánya mit tesz a közösséggel, és mit hoz ki személy szerint az egyes munkatársakból!
**Lásd: Excalibur című filmben, mikor Arthur király Merlin segítségét kéri Sir Lancelot megmentéséhez
Szervezeti Lelki Erőforrás-gazdálkodás
HR Blog
- 2026.01.09Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben Foglalkoztatás és jóllét: az értékes munkaerő megszerzése és megtartása a folyamatosan változó munkaerőpiaci környezetben. A konferencia ingyenes, de regisztrációhoz kötött. A program és a regisztráció a jegyek menüpont alatt.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.28Vezetés- és szervezetfejlesztés szakmai konferencia Bokor Attila Aranykalitkában című kutatásának harmadik fejezetéhez érkeztünk, amely ötven vezetői életúton keresztül három évtized szervezeti és vezetői tapasztalatát mutatja be. Az OD Partner is mérföldkőhöz érkezett: 30 évesek lettünk. Kinyitjuk szakmai műhelyünket és megosztjuk, hogyan gondolkodunk vezetésről, szervezetről, és aktuálisan milyen témákban mélyedünk el.
Részletek
Jegyek
- 2026.01.29Bértranszparencia irányelv és diszkrimináció-tilalom Szakmai képzés a bértranszparenciáról és a diszkriminációról HR szakembereknek és vezetőknek. Készüljön fel munkajogászainkkal az EU új bérátláthatósági szabályaira!
Részletek
Jegyek
- 2026.01.31Vállalati szimuláció Valós piaci helyzetben egy-egy döntés meghozatalakor helyt kell állnia mind vezetői, mind kontrolleri képességeinknek. Mennyivel egyszerűbb lenne, hogyha mi is úgy gyakorolhatnánk, mint egy pilóta, aki éles felszállás előtt, a szimulátorban tanulja meg a vezetést, míg kellő rutinra tesz szert. Ez megvalósítható ma már az üzleti életben is.
Részletek
Jegyek
Év végi időszakban mindig kiemelt figyelmet kap a szabadságok nyilvántartása a HR és a bérszámfejtéstől is. A legfontosabb információkat foglalja... Teljes cikk
A tárgyalók motivációja két forrásból származhat: ösztönzőkből (miért lesz jó nekem) és szankciókból (mit érvényesítenek velem szemben, ha... Teljes cikk
A munkavállaló alapvető kötelezettsége, hogy a munkáját a munkáltatói utasítások szerint végezze. Felmerülhetnek azonban olyan helyzetek, amikor... Teljes cikk
- 15 százalékkel emelkednek a bérek ebben az ágazatban 2 hónapja
- Vissza az irodába és vissza a múltba - miért kezdenek főnökösködni a vezetők? 2 hónapja
- Új korszak a munkahelyeken: a dolgozók és a főnökök is csak túlélni akarnak 3 hónapja
- Agilitás vagy túlélés? Hogyan építs, működtess és fejlessz adaptív szervezeti kultúrát a bizonytalan világban? 4 hónapja
- A legnagyobb stresszforrás a bizonytalanság - így tegyél a cégnél ellene 4 hónapja
- Erre figyelj, ha Z generációsokat veszel fel a csapatodba 4 hónapja
- Egy vállalati botrány anatómiája: morális és kommunikációs krízis az SAP-nál? 4 hónapja
- A Z generáció olyat kér, amit sok cég nem akar meghallani 5 hónapja
- 5+1 csapda a sikeres változás útjában - így kerüld el őket 5 hónapja
- Kultúra utalvány 2025: maximuma, felhasználása és formai kellékek 7 hónapja
- A jó szervezeti kultúra egymás megismerésén alapul 7 hónapja
Egy CEO naplója - a világ egyik legnépszerűbb podcastja