kapubanner for mobile
Megjelent: 17 éve

Melyek a legdrágább képzések?

A tanulmányaikat szeptembertől alap-, mester- vagy osztatlan képzésen elkezdő, költségtérítést fizető hallgatók Magyarországon tízezer és csaknem másfél millió forint közötti összegeket fizetnek ki majd az oktatásért félévente - derül ki a felvi.hu adataiból.

A hitéleti képzésekért 10 000 és 145 000 forint között kell fizetni, legkevesebbet a Pápai Református Teológiai Akadémián, legtöbbet pedig a Tan Kapuja Buddhista főiskolán, és ezzel együtt összesen három képzés kerül többe 100 000 forintnál. A húsz legolcsóbb szak közül tizenegy hitéleti témájú, a többi pedig kisebb, csak egy-két helyen oktatott műszaki vagy mezőgazdasági szakokból kerül ki, mint a hulladékgazdálkodási technológus, a gyógynövény- és fűszernövény-termesztő és feldolgozó vagy a ménesgazda, mindegyik 60 000 forintért.

Viszonylag keveset, jellemzően 80-90 000 forintot kérnek a tanítói és óvodapedagógus képzésért. Legtöbbet, 145 000 forintot a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen kell fizetni a tanító szakon, ezzel együtt a hitéleti oktatás mellett a pedagógusképzés tekinthető a legolcsóbbnak.

A legdrágább képzések listájának első húsz helyét, ha mindhárom képzési szintet figyelembe vesszük, az orvosi az MBA, a pénzügyi elemző, a különböző előadóművész szakok illetve a zeneszerzés foglalják el. Az első helyen az osztatlan, tehát egyhuzamban hat éven keresztül látogatható orvosképzés áll. A Semmelweis Egyetemen 1 408 260 forinttal félévente, de a többi egyetem orvosi képzéseit sem lehet megúszni 850 000 forint alatt. A legdrágábbak között két társadalomtudományi mesterszak szerepel a Közép Európai Egyetem szervezésében, de az ott felvehető szakokat máshol nem találjuk meg.

Képzési szintek szerint felosztva az osztatlan képzések első húsz helyén tizenkét egészségüggyel foglalkozó, egy állatorvosi szakot találunk, néhány grafikus és egy intermédia-művész képzés társaságában.

Alapképzésben az első húsz helyet elfoglalja a Liszt Ferenc Zeneművészeti egyetem a zeneszerzés, illetve dzsessz zeneszerzés szakkal, ezek 1 200 000 és 870 000 forintba, a többi előadóművész szak 770 000 és 1 140 000 forintba kerül.

A mesterképzések első húsz helyét kitöltik a gazdasági témájú képzések, élen a CEU közgazdasági elemző, és két társadalomtudományi szakával. Ez után a Corvinus és a Műegyetem következik, az angol és a magyar nyelvű MBA képzéseivel. Az MBA képzéseket kiragadva, az első helyen van a Corvinus két angol nyelvű képzése, harmadik a Műegyetem. Szakirányú továbbképzések formájában MBA képzést találunk még a Debreceni, Miskolci, Nyugat-Magyarországi Egyetemen.

Az MBA képzések abban különböznek az összes többi szaktól, hogy a szakleírás szerint az alap- vagy egyéb diploma megszerzése után általában kettő vagy három év gyakorlatot kell szerezni gazdasági területen, hogy ha felvételizni akarunk rá, így a hallgatók kevésbé érzékenyek az oktatás árára, mint bármelyik másik képzés esetében.

Az árképzéshez annyit fűzött hozzá Dr. Andor György a BME GTK pénzügyek tanszékének a vezetője, hogy a legnagyobb eltéréseket az oktató díjazása okozza. Az oktatásnak hiába van kialakult ára, ha egy kiemelkedően jó vagy jó nevű oktató ennek a többszörösét elkéri. Számít az intézmény hírneve, és az oktatás helyszíne is. Mind a Műegyetemen, mind a Corvinuson az átlagnál jobb és jobban felszerelt tantermekben folyik az MBA oktatása. Az ár kialakulásában ezen kívül az a szolgáltatáscsomag szerepel, amelyet a hallgató kap, például a könyvtár felszereltsége, az internet felhasználása az oktatásban, az, hogy a képzés árában szerepelnek-e a tankönyvek.

A számadatok forrása: www.felvi.hu
  • 2024.09.26recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.02A duális képzés kihívásai a HR területen ingyenes webinárium A webinárium útmutatást, olyan gyakorlati megoldásokat, hasznos tippeket ad, amivel hatékonyan kezelheti a duális képzés HR kihívásait, miközben maximálisan kihasználja a rendszer nyújtotta előnyöket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Agrármenedzsment-képzés indul Pécsett

Agrármenedzsment-képzés indul mezőgazdasági vállalkozóknak a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) - közölte Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szerdán az MTI-vel. Teljes cikk

Ezek a gyerekek maguknál tarthatják a telefonjukat az iskolában

Az 1-es típusú cukorbetegséggel élő gyermekek az igazgatók döntése alapján az iskolában is maguknál tarthatják a mobiltelefont - írta Nyitrai... Teljes cikk