kapubanner for mobile
Megjelent: 5 éve

"Nem lehet megúszni a göröngyös utakat" - Szász Emese olimpiai bajnok

Szász Emese párbajtőrvívó - olimpiai bajnok egyből éremmel nyitotta meg augusztusban a riói olimpiát és szerezte meg a magyar delegáció első aranyérmét. A verseny után szinte felrobbant az üzenőfala a közösségi médiában a gratulációáradattól. Az olimpiai bajnok a múlt héten a budapesti Lipták Villában tartott élménybeszámolót, közönségtalálkozót. A HelloKarrier.hu is ott volt.

Szász Emese párbajtőrvívó - olimpiai bajnok egyből éremmel nyitotta meg augusztusban a riói olimpiát és szerezte meg a magyar delegáció első aranyérmét. A verseny után szinte felrobbant az üzenőfala a közösségi médiában a gratulációáradattól. Az olimpiai bajnok a múlt héten a budapesti Lipták Villában tartott élménybeszámolót, közönségtalálkozót. A HelloKarrier.hu is ott volt.

Szász Emese 10 éves kora óta sportol. Igaz, sportpályafutását először nem a páston, hanem az úszómedencében kezdte. Csak aztán ”rájöttem, hogy nem szeretnék télen-nyáron hajnalban kelni, szakadatlan tempózni és minden napot az uszoda vizében kezdeni”. Sportolni szeretett volna - de inkább valami olyasmit, amivel ráér a tanítás vége után is foglalkozni. Útkeresésként kipróbált pár labdajátékot is, de nem igazán érezte hazai pályának. Így hamar át is tért a vívásra: hogy az utána következő évtizedekben összesen 11 arany, 15 ezüst és 10 bronzérmet gyűjtsön be.   

Nem nyomasztotta teher a verseny előtt

A női párbajtőrvívó a riói olimpiát is azonnal aranyéremmel nyitotta, egyúttal a hazai delegáció első érmét is megszerezve. Amiből kiderült: az első versenyzők között szereplés inkább inspirálón,  mintsem nyomasztóan hatott olimpiai teljesítményére.

Fotó: Marie-Lan Nguyen / Wikimedia Commons

”Nagyon nyugtatóan hatott rám, ahogy az első nap komótosan szállingóztak a sportolók olimpiai faluba és érdeklődve, higgadtan nézelődtek, mert így még nem tudott rám telepedni a verseny terhe. Ehelyett inkább lementünk reggelizni a mesteremmel, ahol az asztal fölött, optimistán igyekeztem neki magyarázni, hogy ”csak” azt az 5 asszót kell megnyernem és miénk az arany! Ő persze azt hitte, hogy kedvenc tanítványa megbolondult. De biztos, hogy ennek így kellett történnie: ha nem rögtön az elsők között kell versenyeznem, ha van időm más sportolók küzdelmeit nézegetni, nem kizárt, hogy befolyásol, épp ki hol, miben győz vagy veszít” - mondja.

Versenye így diadallal zárulhatott: ellenfelével, az olasz Rossella Fiamingóval vívott, 15:13-ra nyert meccsét szinte az utolsó pillanatban, a második harmad 11:7-es állása után tudta megfordítani. Ami jó példa arra is, hogy sosem szabad feladni: gyakran még az utolsó pillanatban is jóra fordulhatnak a dolgok. Már csak azért is, mert Fiamingo korábban több versenyén is legyőzte Emesét.

Az olimpiai aranynál nincs nagyobb cél

Emese olimpiai aranyáig se vezetett sima út: a 2008-as pekingi és a 2012-es londoni olimpián például nem nyert aranyérmet, ráadásul 2008-ban egy vádlisérülés is visszavetette egy időre a felkészülésben. Itt a 16-os és 32-es táblán volt kénytelen elbúcsúzni a versenytől. Ugyanakkor élsportolóként magától értetődött számára: az olimpiai arany a legfőbb karriercél. ”Sportpályafutásom alatt viszonylag sikeresnek mondhattam magam, hiszen nyertem már arany, ezüst, - és bronzérmeket, kupákat vb-n és eb-n egyaránt. De valójában az olimpiai arany minden sportoló álma. Ez az a léc, amit mindegyikünk meg akar ugrani, életében legalább egyszer - de ha lehet, akár többször is.” Ami végül sikerült, de küzdelmes áron. 

Így állt fel a holtpontokról

”Többször voltam én is holtponton és volt, hogy majdnem feladtam a küzdelmet. Na, ez az, amit nem szabad. Sőt! Pont ilyenkor kell felállni a padlóról, megrázni magunkat, továbbmenni és most már csak azért is megmutatni, mire vagyunk képesek! Egyszerűen nem lehet megúszni a göröngyös utakat, ha küzdesz az álmaidért. A sérülést követően volt, hogy abban se voltam biztos, egyáltalán vívni fogok-e valaha.”  

Ők segítettek neki

Ahogy egyéb területen, úgy párbajtőrvívóként is kell egy profi, támogató csapat a sikerhez. ”A mesterem és a példaképem, Kulcsár Győző (négyszeres olimpiai bajnok) és Nagy Tímea mellett a férfi párbajtőrvívó válogatott közvetlen utánpótlás csapata viszont rengeteget segített nekem a felkészülésben. Mert a houstoni, nemzetközi edzőtáborban a fiúk tényleg minden követ megmozgattak a sikerem érdekében. Volt, hogy a szabadidős fociedzéseiket is félretéve jöttek és zokszó nélkül segítették a felkészülést. És a sportot tekintve ”komoly fizikai hadviselésnek” voltam kitéve. Nem volt lazsálás, nem engedhettem ki egy pillanatra sem, tényleg kőkeményen küzdenem kellett, mert egy tust se adtak könnyen.” 

Váltani kellett gondolkodásban

A másik fordulópont pedig akkor következett be, amikor már tényleg elhitte: valóban képes megnyerni az olimpiát. ”Korábban sokáig úgy sportoltam és edzettem, hogy ”végül is nem megy a vívás rosszul, régóta csinálom már és vannak érmeim, eredményeim.”  Ez akkor fordult át, amikor rádöbbentem: annyit dolgoztam már a sikerért mindent beleadva, hogy tényleg teljesülhet az álmom és megnyerhetem az olimpiát. Főleg miután a mesteremmel átbeszéltük, hogy bár a legfényesebb érmet szeretnénk, dolgoztunk érte annyit, hogy ne görccsel, félelemmel telve kelljen kiállni a pástra. Innentől kezdve szárnyakat kaptam, ugyanakkor laza is voltam és tudtam jól teljesíteni. Emellett az is motivált: ha már kijutottam az olimpiára, nem szerettem volna azzal a tudattal magam mögött hagyni az olimpiai falut, hogy nem hoztam ki magamból a maximumot és nem tettem meg mindent a siker érdekében. Ráadásul aki már átélte pár alkalommal, hogy dobogóra áll, hogy neki szól a magyar himnusz, az akkora energiát tud meríteni ezekből a felemelő pillanatokból, hogy újra szeretné átélni mindezt.” 

Emese civil életét is átgondoltan tervezi. Ősszel férjhez ment, párjával már családot terveznek. Karrierjét pedig a későbbiekben nem kizárt, hogy edzőként folytatja, hiszen a Szent István Egyetemen szerzett vállalkozásszervezési, kereskedelmi és marketinges diplomája és OKJ-s bizonyítványa mellett edzői képesítése is van. Ugyanakkor hétköznap délutánonként most is kb. napi 4 órát edz. Ugyanis a következő Olimpiát se zárta ki.

Íme a karrierút

Szász Emese (34) olimpiai aranyérmes női párbajtőrvívó-bajnok, 2009-ig a Bp Honvéd, 2009 óta a Vasas SC versenyzője. Eddigi pályafutására a riói olimpián tette fel a koronát, ám az elmúlt több mint 20 év alatt 11 arany, 15 ezüst és 10 bronzéremmel gyarapította éremgyűjteményét magyar, Európa, - és világbajnokságokon egyéniben és csapatban egyaránt. Ha csak teheti, piros vívócipőben és trendien manikűrözve áll a pástra - a piros cipőben sokszor volt jó passzban, az ápolt körmök kicsit a nőiesség kifejezésének is szólnak. Emellett az édesapja halála előtti, utolsó közös születésnapon kapott karórája sem hiányozhat. Szabadidejében  - ha nagy ritkán adódik számára ilyen alkalom - szívesen olvas vagy mozizik.

  • 2024.05.14Mesterséges intelligencia használata a marketing munkában Képzésünk célja, hogy bemutassuk 2024-ben mi mindenre képes a mesterséges intelligencia, használata mennyire meg tudja könnyíteni a marketing szakemberek - vagy erre a pályára készülők - munkáját. A képzés során a résztvevő megtanulja, hogy milyen kiaknázatlan lehetőségek rejlenek a mesterséges intelligenciában. Ezen túl megtanulja, hogy a különböző AI eszközöket milyen stratégiai kombinációban érdemes használni a lehető legnagyobb hatékonyság elérése érdekében. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.16Atipikus foglalkoztatási formák – Dr. Bankó Zoltán Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.24Kiváló vezető képzés Tanteremben, 6 képzési napon, 4 szakmai vezetőtől tanulhat kis létszámú csoportban alap vezetői kompetenciákat, hogy HR vezetőként is versenyképes legyen! Most 15% kedvezmény!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.06.10Szakemberből vezető A szerepváltás nézőpontváltással is jár, nem csak névjegykártyád változott meg. Ha szakemberből lettél vezető érdemes feltenned a kérdéseket: Mi a feladatom? Miért vagyok felelős? Mi változott? Ez a képzés abban segít, hogy tisztábban tudd megfogalmazni és megérteni a saját vezetői szerepedet, az ezzel kapcsolatos változásokat és elvárásokat.info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Diákmunka tanulás mellett Dániában

Mrsán Zoltán egy évvel ezelőtt költözött ki Dániába. Multimédia szakon tanul Kolpingban és részmunkaidőben dolgozik. Hogyan jutott ki? Mennyi... Teljes cikk

Álláslehetőségek Dániában

Dánia május elsejétől megnyitja álláspiacát a 2004-ben csatlakozott uniós tagországok - köztük Magyarország - munkavállalói előtt. Ez azt... Teljes cikk

Munkajogi kisokos (új) dolgozóknak

Pályakezdők körében nagyobb, ám még több éves munkatapasztalattal rendelkező körében is megfigyelhető bizonytalanság, mit tehet meg a főnök a... Teljes cikk