Megjelent: 2 éve

2020 újradefiniálta az irodák szerepét is

Az irodapiac nem roggyant meg, de jelentősen átalakult, és újra kellett fogalmazni, hogy mi a normális - összegzi a 2020-as év irodapiaci trendjeit a VLK Cresa.

images

„Sok mindenről azt hittük, hogy az a jó, amit a járvány előtt tettünk, de kiderült, hogy ez nem annyira egyértelmű. Az irodai bérlők és bérbeadók azonban a jelek szerint megértették, hogy újra kell definiálni, hogy mi számít elfogadhatónak, normálisnak” - véli Kalaus Valter, a világ egyetlen független, vállalati ingatlantanácsadással foglalkozó társasága, a VLK Cresa ügyvezetője.

Home office mindenekfelett


A szakember az elmúlt esztendő egyik legfontosabb trendjének azt nevezte, hogy egyértelműen teret nyert az otthoni munkavégzés, a „home office” beépült az irodát bérlő cégek mindennapjaiba és ki-ki igyekezett számára optimális arányt kialakítani.

„Azt tapasztaltuk, hogy egy 100 fős vállalatnál már csak 60-80 munkaállomást akarnak fenntartani hosszabb távon. Sok helyen végképp elfogadott lett, hogy akár napon belül is felváltva többen használják ugyanazt a munkaállomást.” A jövőben a siker kulcsa vélhetően a hibrid modell lesz.

Biztonságos szociális térre vágyva


Az irodai környezet számos előnye megmaradt ugyanakkor. Az iroda egyértelműen szociális, társasági tér is, és sok dolgozó megtapasztalta az elmúlt időszakban, hogy az otthoni munka az irodával ellentétben viszonylag ingerszegény környezetben zajlik, az infrastruktúra sem olyan fejlett, és a lakások jelentős része alapvetően nem alkalmas a család és a munka elkülönítésére, az ergonomikus feltételek megteremtésére.

„2020 arról is szólt, hogy a bérlők kifejezetten fontosnak tartották a biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtését. S bár tudják, hogy az otthoni munkavégzés hatékony is lehet, változtattak a felfogáson: a helyszín alapú munkát felváltotta a produktum alapú munkavégzés, előtérbe került az úgynevezett agilis tevékenység.”

A tavalyi esztendő talán legtöbbször elhangzott szava a rugalmasság volt az irodapiacon is.

Nem lesz kisebb, csak más


Egy friss felmérés szerint a 250-nél több dolgozót foglalkoztató német nagyvállalatok többsége nem gondolkodik irodaterületének jelentős csökkentésén, inkább annak átalakítását tűzte ki célul 2021-ben.

"Ez a trend Magyarországon is megfigyelhető: az elmúlt évben inkább a területek újragondolását, tárgyalók, társalgók létesítését lehetett látni, több lett a paraván és szellősebben ültetik a benn dolgozókat" - tette hozzá a szakember, aki egy másik, közelmúltban készült hazai felmérésre is felhívta a figyelmet.

Ez a szolgáltatóközpontok szerepének további erősödésére utaló eredményt hozott, aminek hatása lesz az irodapiacra is, hiszen ebben az ágazatban már 64 ezren dolgoznak Magyarországon - ráadásul nem csupán Budapesten, hanem több megyeszékhelyen is.

Kalaus Valter szerint a külföldi nagyvállalatok a jövőben még inkább fejleszteni fogják ezeket a központokat. Hangsúlyozta ugyanakkor: az elmúlt 12 hónapban kétségkívül növekedett a kihasználatlanság az irodapiacon, ami azonban itthon még mindig jóval alacsonyabb mértékű, mint sok más európai országban.

Fotó: pexels.com
  • 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása Részletek Jegyek
  • 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll. Részletek Jegyek
  • 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés. Részletek Jegyek
További cikkek
Egy év alatt 12 ezer új munkahely, több külföldre ingázó, továbbra is csúcsközeli foglalkoztatottság

Közel 70 ezer betöltetlen állás van jelenleg a magyar munkaerőpiacon, vagyis a piac továbbra is feszes. 12 ezer új munkahely jött létre egy év alatt,... Teljes cikk

Több mint 1000 fős bővülés az Aldinál, a Postánál közel 2000 fős csökkenés: létszámtrendek

A Magyar Postánál kétezer fővel csökkent egy év alatt a létszám, míg az Aldi kiskereskedelmi multinál 1208-cal nőtt. A Bosch Csoport cégei és a... Teljes cikk

Kevesebb mint felére csökkent a szakemberhiány

Ma átlagosan 58 napot kell várni szakemberre Magyarországon. Egy éve még 138 nap volt a várakozási idő. Ha tovább csökken a kereslet, félő, hogy... Teljes cikk