A négynapos munkahét a gyakorlatban
A négynapos munkahét körül zajló párbeszéd nem újkeletű, azonban igazán a pandémia a pezsdítette fel újra, amikoris a munkavállalók és a munkaadók kénytelenek voltak újragondolni a munkahelyi rugalmasság és előnyök fontosságát.
Az elgondolás egyszerű: az alkalmazottak a heti öt helyett négy napot dolgoznak, miközben ugyanazt a fizetést és juttatásokat kapják. A munkahetet rövidítő cégek így kevesebb megbeszéléssel és több önálló munkával működnének tovább.
A négynapos munkahét támogatói a munkatársak termelékenységének, valamint a munka és a magánélet egyensúlyának jövőjeként üdvözlik az új világtrendet, és biztosra veszik, hogy bevezetésével nőni fog a dolgozók elégedettsége, és a termelékenység is.
Nézzük, mit mutatnak a tapasztalatok! A dolgozók többsége természetesen üdvözölné, és a munkáltatók egy része is határozottan fantáziát lát benne. Izlandon például olyan sikeres volt a 2015 és 2019 között lezajlott két kísérlet, hogy 2021-re a dolgozók csaknem 90 százaléka már négynapos munkarendben dolgozott.
Tavaly nyáron több mint 60 brit vállalat csatlakozott egy fél évig tartó felméréshez, amelyben a négynapos munkahét hatékonyságát vizsgálták. A munkavállalók hat hónapon keresztül 20 százalékkal csökkent óraszámban dolgoztak, miközben a fizetésük változatlan maradt. A kutatás pozitív eredményekkel zárult: nőtt a dolgozók mentális jóléte, csökkent a felmondások és betegség miatti szabadnapok száma, és még a cégek profitja is nőtt (!) valamelyest. Szintén pozitív hozadék, hogy a kísérlet során vezetett naplók alapján a férfiaknál 27 százalékkal, a nőknél pedig 13 százalékkal nőtt a gyermekeik gondozására fordított idő.
A négynapos munkahét bevezetésére már Magyarországon is vannak példák! A nagyvállalati szektorban elsőként a Magyar Telekom indított 2022 július és október között pilot projektet, amelyben 150 fő dolgozott 4 napos munkarendben, változatlan fizetés mellett. Azt tapasztalták, hogy a három egybefüggő szabadnap a munkával és a szabadidővel töltött időt kiegyensúlyozottabbá teszi a munkatársakat, életminőségük javul, és jól összehangolt munkaszervezés mellett nagyobb hatékonysággal tudnak teljesíteni a munkahelyükön. Mivel a projekt hatékonynak bizonyult, így a vállalat további területek bevonásával folytatja a teszt időszakot 2023. augusztus végéig.
Szintén tesztelte a négynapos munkahetet a Libri-Bookline, tavaly októbertől idén februárig úgy, hogy a fizetést nem csökkentették, de a korábbi napi 8 óra helyett 8,5 órás lett a kísérletben résztvevők munkaideje. A cég azt várta, hogy tovább javul a munka-magánélet egyensúlya, csökken a kiégés veszélye, kisebb lesz a stressz, csökken az elvándorlás, a betegszabadságok száma, nő az elköteleződés, boldogabbak lesznek a munkavállalók és mindez bevonzza a tehetségeket. A kezdeti időszakban azonban nőtt a stressz, hiszen kevesebb időben kellett ugyanannyi munkát elvégezni, vagyis a korábbi tempót növelni kellett. Az is kiderült, hogy az átállás nem minden dolgozónak megy egyformán, aki kevésbé rugalmas, annak lassabban sikerült.
A négynapos munkahét úgy tűnik olyan trend, ami itthon is beszivárog a hétköznapokba, és az elvitathatatlan munkavállalói előnyökön túl a munkaerőpiacon, munkaadóként is versenyelőnyt jelenthet annak a cégnek, aki a home office mellett ezt is biztosítja. Ennek ellenére a szakemberek szerint rövid távon nem lesz világtrend a négynapos munkahét, de ahogy a hatnapos munkahétről áttért a világ az öt napra, úgy ez lehet a következő lépés. Ehhez azonban a szabályozói környezetnek és a rugalmasságnak is változnia kell.
A június 8-i Business Festen több szempontból is körbejárjuk a négynapos munkahét kérdését. Farkasné Gondos Krisztina (Memolux, bérszámfejtési üzletágvezető) és Barabás Miklós (Taxonart, társadalombiztosítási szakértő) segítségével HR-es és TB-s szemmel is megvizsgáljuk az új világtrendet, és választ keresünk az alábbi kérdésekre.
- Miért érdemes bevezetni?
- Hogyan hat a munkaviszony munkajogi jogállásra?
- Hogyan hat a társadalombiztosítási jogállásra?
- Technikai (bejelentés, havi bevallások) megoldások
- Milyen hosszú távú következmények lehetnek?
A konzultációval egybekötött beszélgetést a Mai Munkaügyek by BaBér teremben hallgathatja meg sok egyéb izgalmas program mellett. Jöjjön el, és találkozzunk a Millenárison a Business Festen!
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
Továbbra is töretlen a diákmunka iránti érdeklődés, sőt, idén jóval korábban elindultak az előjelentkezések a nyári szezonra, mint tavaly –... Teljes cikk
Fél éve kezdte el targoncások toborzását a Fülöp-szigetekről és Kirgizisztánból a Man at Work minősített munkaerő-kölcsönző. Baradits Bulcsú... Teljes cikk
A négynapos munkahét körül zajló párbeszéd nem újkeletű, azonban igazán a pandémia a pezsdítette fel újra, amikoris a munkavállalók és a... Teljes cikk
- A négynapos munkarend bevezetése munkajogi szemmel 2 hete
- Innovatív megoldásokkal is csökkenthetők a HR költségek 3 hete
- A négynapos munkahét sem csodaszer 3 hete
- Négynapos munkahét a gyakorlatban 3 hete
- Lift, mosdótükör, podcast és AI - a sikeres belső kommunikáció legfrissebb receptje 1 hónapja
- Az OTP Bank három kategóriában díjazta a vállalatokat 1 hónapja
- Spanyolországban bértámogatást kapnak a négynapos munkahétre átálló cégek 2 hónapja
- Itt vannak a legnagyobb diákmunka-közvetítők 2 hónapja
- Négynapos munkahét: Mire használják a plusz szabadidejüket a dolgozók? 2 hónapja
- Négynapos munkahét: nem minden rózsaszín a tesztelőknél 2 hónapja
- Bővül a Fressnapf szolgáltatóközpontja Budapesten 2 hónapja