Alapbéremelés dilemmái
A 2022-es év ismét nem szokványos, van itt minden kérem, visszatérő COVID, inflációrobbanás, többszöri béremelés, háborús helyzet, energiaválság. A bizonytalan lett az új biztos és ezekben a csapkodó hullámokban kellene munkavállalót megtartani és közben valahogy túlélni. Az év szava szerintem az ár-bér spirál lesz, annyiszor mondjuk ki és írjuk le, merthogy a cégek kénytelenek bért emelni, ha nem akarnak a csata elején elbukni. A béremelés alatt alapbéremelést értünk, és ami az egyik oldalon zene a füleknek a másik oldalon komoly fejtörést jelent. Lássuk miért!

Az alapbér a munkaszerződés egyik fő eleme, a munkakör mellett ez az a dolog, amely nélkül a munkaszerződés nem jöhet létre. Tekintettel arra, hogy a szerződés fő tartalmi eleméről van szó, ez az elem csak a két fő közös akaratával módosítható, a módosítás irányától függetlenül. Az alapbér módosítása tehát szükségszerűen szerződésmódosítást jelent, így írásba is kell foglalni. Béremelésnél előfordul, hogy a munkaszerződés módosítása helyett, egy tájékoztatót ad a munkáltató, ami egy szürkezónás megoldás, de tekintettel, hogy a megemelt bért a munkavállaló felveszi, a közös akarat pedig kinyilvánítható ráutaló magatartással is, így egy elfogadható megoldás. Csökkentésnél alighanem nem lenne ez ilyen sima ügy, így az egyik ok adott, amiért az alapbér emelése vállalati oldalon komolyabb megfontolást igényel: gyakorlatilag nem nagyon van belőle visszaút.
Melyik munkavállaló az aki, önszántból aláír egy bércsökkentésről szóló megállapodást (leszámítva az így-úgy kikényszerített eseteket)? Nem hinném, hogy sokan lennének és a magyar munkajog nem ismeri és alkalmazza a német munkajogban használt änderungskündigung (a munkaszerződés módosításának visszautasítása a munkaviszony megszűnését jelenti) intézményét.
A másik ok, az, hogy az alapbér növelésével a vállalt kockázat exponenciálisan növekszik, ugyanis szinte minden egyéb jogviszonyból eredő követelés az alapbéren nyugszik.
Az alapbér megemelése hatással van a
- fizetendő pótlékokra (Mt. 139.§ (2) – A bérpótlék számítási alapja - eltérő megállapodás hiányában - a munkavállaló egy órára járó alapbére,
- a rendkívüli munkaidő ellenértékére (hiszen ott is pótlék kerül az érintett időre)
- az állásidőre
- a távolléti díjra (Mt. 148. § (1) )
Továbbá befolyásolja a versenytilalmi megállapodás minimálisan adható összegét ( Mt. 228.§)
A távolléti díj emelkedése emeli a
- a felmentés idejére járó költségeket
- a végkielégítés összegét, sőt
- a betegszabadságra jutó díjazást.
A fentiek növelik az adó és járulékalapokat, így párhuzamosan az adóterheink is növekedni fognak.
Az alapbér emelése tehát azt is jelenti a munkáltató számára, hogy ha a tevékenységével fel kell hagyni (végleg, vagy átmenetileg) azt egy béremelést követően magasabb költségek mellett tudja megtenni. Ha csak szünetelteti a tevékenységét, akkor az állásidő lesz drágább, ha leépítésre kényszerül, akkor pedig a végkielégítések, felmentési időre fizetendő díj összege.
Jelen piaci helyzetben - amikor nem tudjuk mekkora és milyen hosszú recesszió vár ránk - a kérdés az, hogy vállalhatunk-e ilyen hosszútávú, szinte visszavonhatatlan elköteleződést (kockázatot), ha igen akkor milyen mértékben.
Azt kell tehát megsaccolni, hogy mi az a béremelési szint, ami mellett még a cég életben marad, és a munkavállalók még nem állnak odébb. A munkavállalóknak pedig azt kell mérlegelni a béremelési igény megfogalmazásakor, hogy mi az a határ, ami felett már közép- és hosszútávon a saját munkahelyének létét teszik kockára.
Ezt a kockázatot igyeksznek elkerülni, csökkenteni azok a sajtóban felbukkanó egyszeri kifizetések, támogatások, amelyekkel sorban rukkoltak elő a munkáltatók a rezsi és infláció boomra reagálva. A bér nem emelkedik, így az idei év intervenciói nincsenek feltétlen és közvetlen hatással a jövő évi HR büdzsére, és nem kell feltétlenül hozzányúlni a juttatási rendszerekhez, kollektív szerződésekhez. Hogy jönnek ezek ide?
Úgy, hogy az előbb felsorolt emelkedő tételek csak az Mt. adta elemek, a cégeknek lehetnek olyan belső szabályzat alapján adott juttatásai, amelyek szintén alapbérhez kötöttek. Ilyen a jubileumi kifizetés, amit rendszerint a havi bérhez kötnek, bónusz vagy egyéb ösztönző bérelemek (jelenléti bónusz, mozgóbér), pénztári hozzájárulások, stb.
Az ilyen és ehhez hasonló egyszeri támogatás-jellegű juttatásoknak az a nagy előnye, hogy adató, a szabályrendszerét magunk találjuk ki, és az összegét is magunk határozzuk meg.
Nyitókép: Peter Stanic képe a Pixabay-en.
- 2025.03.27 recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
HR Szubjektív rovatunkban Varga Botond, a VOIS Regional Reward, Policy & Employee Relations managere kérdez, miután válaszolt Ligeti Kata, a Ford Közép-... Teljes cikk
HR Szubjektív rovatunkban Ligeti Kata, a Ford Közép- és Kelet-Európai Értékesítő Kft. HR SSC Igazgatója (EMEA) kérdez, miután válaszolt dr. Malik... Teljes cikk
Az évtized végéig több mint 85 millió betöltetlen álláshely lesz világszerte, és ezt szinte minden cég megérzi majd. A legnagyobb kihívás tehát... Teljes cikk
- Rétvári Bence: a pedagógusok pótlékai és a megbízási díjai is emelkedtek 1 hónapja
- Lesz-e béremelés a közigazgatásban? 1 hónapja
- Borúsan látják a jövőt a magyar munkavállalók 1 hónapja
- Palóc André: három év alatt több mint 40 százalékkal emelkedik a minimálbér 1 hónapja
- Rétvári Bence: megérkezett az emelt bér a pedagógusokhoz és az óvónőkhöz 1 hónapja
- Béralku: így harcoljunk ki fizetésemelést 2 hónapja
- Az EU tanáronként ötmillió forinttal támogatja a magyar pedagógusok béremelését 2030-ig 2 hónapja
- Ennyivel emeli a béreket idén a Tesco 2 hónapja
- Fizetésemelés: mennyi az annyi 2025-ben? 2 hónapja
- A szakszervezet szerint sok dolgozó távozhat az Auchantól 2 hónapja
- Bérfejlesztést hirdetett az Auchan 2 hónapja