Megjelent: 15 éve

Coach, mentor: van különbség?

A minap jelentős döntés előtt álltam karrier utamat illetően: elnyertem egy felső vezetői pozíciót egy közepes méretű cégnél és egy közép vezetői pozíciót egy multinál. Döntenem kellett és segítségül hívtam mentoromat, akivel egy kávéházban beszélgettem. Aznap este azonban mentorom a coach szerepét is betöltötte.

A Center For Coaching & Mentoring on-line felmérése alapján arra a kérdésre, hogy van-e különbség mentor és business coach között, a megkérdezettek válaszaiból az alábbi különbségek körvonalazódtak.

Mentoring és business coaching különbségei


Mentor:


Fókusz/figyelem: az egyénen van. A munkahelyi problémákon kívül a magánélet egyes kérdéseire is kiterjed.
Az ülés menete: napirendi pontok nélküli
Mentorált/coach és a mentorált/coachee kapcsolata: önkéntes/választott
Befolyás: a mentor befolyása mentoráltjára elsősorban elismertségétől függ
Eredmény: megerősítés/tanulás


Business coach:


Fókusz/figyelem: a munkahelyi teljesítményen van és egy adott feladathoz kapcsolódik.
Az ülés menete: speciális napirendi pontok alapján
Mentorált/coach és a mentorált/coachee kapcsolata: kijelölt
Befolyás: a kijelölt coach először pozíciójánál fogva gyakorol befolyást az egyénre
Eredmény: csapatmunka/teljesítménynövekedés

(A felmérés alapján készült szakirodalom nem tesz különbséget coach és coach között, azonban jelen összehasonlítás szempontjából fontos a coach terminológiát business coach és life coach meghatározásokra bontani, tekintettel arra, hogy szerepük jelentős mértékben eltér egymástól.)


Mi áll a mentoring, coaching megbeszélés középpontjában és mi a megbeszélés menete?



A mentor akár formális program keretében, akár informális kapcsolaton keresztül, de a mentoráltjára, annak karrierútjára fókuszál és támogatja őt személyes fejlődésében. Míg a business coach az egyénnek (coachee) a munkahelyen betöltött szerepére és teljesítményére koncentrál. A mentor elsősorban tanácsol, amelyet a mentorált elfogadhat vagy elvethet. A mentorálás egy vagy több probléma megoldására irányul és nem az egyén teljesítményének menedzselésére. A coach a coachee céljainak kitűzését segíti, a célok eléréséhez szükséges utat a caochee választja meg. A coach azonban stratégiailag felügyeli, monitorozza a coachee fejlődését a hatékonyság, illetve hatásosság javulása szempontjából. A coaching hatása a csapat harmóniában és az egyén teljesítményének növekedésben fedezhető fel. A mentorálás során egy tanulási folyamatban veszünk részt a visszajelzések és érzéseink alapján. A mentorálás vonatkozhat a munkahelyen kívüli és a munkahelyi történésekre is. A mentor az élet, munkahelyen kívül eső, különböző területein is ad tanácsot (ezen vonásában szerepe hasonlít a life coach életünkben betöltött szerepére). A business coach feladatorientált, fejleszti a coachee tudását, képességeit azért, hogy a coachee az adott feladatot jól végezze el.

A mentor és a mentorált proaktív kapcsolatára jellemző, hogy keresik egymást és produktív kapcsolatot tartanak fenn. Ezzel ellentétben a coaching során a felek szabályozott keretek között találkoznak. A mentoring megbeszélés menetére jellemző, hogy napirendi pontok nélküli, kötetlen beszélgetés megy végbe, míg a coaching ülésnél speciális napirendi pontokat követnek a felek.

Összességében tehát a mentor egy barát, aki az egyén gondját viseli és a hosszú távú fejlődésében segíti, kíséri. A business coach az egyén speciális képességeit fejleszti azért, hogy az egyén megfeleljen az adott feladatoknak, elvárásoknak és az ezzel járó kihívásoknak munkája elvégzése során.


Mi jellemző a mentor- mentorált, és a coach-coachee kapcsolatára?



A mentorálás egy kétoldalú, kölcsönös előnyökkel járó, hatalmi viszonyoktól mentes kapcsolat. A mentor egy segítő kéz, egy tanár, aki engedi a mentoráltat, hogy az megtalálja saját útját. A business coach meghatározott napirend alapján megerősíti vagy megváltoztatja az egyén egyes készségeit, viselkedési formáit. A business coach minden egyes ülés alkalmával konkrét célokat definiál. Még formális mentorálás esetén is az egyénnek és a mentornak van választási lehetősége, ugyanis megválaszthatja a folytatás mikéntjét, a mentorálás hosszát, gyakoriságát és fókuszát is. A mentorálás során kiemelt szerepet kap a kapcsolat ápolása, a barátságos hangvétel. Adott szervezeten belül a mentort az egyének választják, míg a business coachot sok esetben a munkakörhöz kapcsoltan a vállalat bízza meg, elvárásokat támasztva a business coach sikerességével és a coachee fejlődésével kapcsolatban.

A befolyásolás hatékonyságát elsősorban az interperszonális képességek határozzák meg mind a coachnál, mind a mentornál. Ugyanakkor a business coachnak, tekintettel arra, hogy kijelöltként végzi feladatát, formális befolyása van az egyénre. A mentor befolyása kölcsönös tiszteleten és elismertségen alapul és attól függ, hogy mennyi értéket tud a mentoring kapcsolatba bevinni.


Összegző gondolatok



A fentieket összegezve tehát megkülönböztethető a coach és a mentor szerepe életünkben. A business coach alapvetően egy szakma, egy munkakör, míg a mentor onnantól válik mentorrá, amikor kiválasztják e feladatra reputációja és elismertsége révén. A mentor, munkája eredményeként egy tanulási folyamaton vezeti keresztül mentoráltját, míg a business coach eredményessége az egyén teljesítményének javulásában és csapatmunkája hatékonyságának növelésében érhető tetten.

Az eredmények és a tapasztalatok azt bizonyítják, hogy a mentoring egy hatalmi viszonyoktól mentes, kétirányú, kölcsönös kapcsolat, tanulási folyamat, ahol a mentor tanácsot ad, tudását és tapasztalatát megosztja a mentorállttal. A mentor egy információforrás a mentorált számára. A business coach az egyén teljesítményére koncentrál, a változás elfogadásának képességét erősíti és támogatja az egyént célkitűzéseinek elérésében.

A különbség a mentoring és a coaching között leginkább akkor érhető tetten, amikor megtudjuk, hogy menedzserünk egy coaching ülést szervezett nekünk ma délután 14.00 órára azért, hogy meghatározzuk a munkakörünkhöz kapcsolódóan egyéni teljesítményünk növelésének módozatait, illetve akkor, amikor felhívjuk mentorunkat azért, hogy megbeszéljünk vele egy számunkra fontos munkahelyi, magánéleti kérdést a közeli kávézóban.

Dr. Szilágyi Barnabás
menedzsment tanácsadó és coach
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Coach képzések: ezek az akkreditált üzleti coach képzők

Egyre több vállalatnál van igény coaching-típusú vezetésre, coach kompetenciákra. Épülnek ki a belső coach pool-ok, emellett sok cég keres külső... Teljes cikk

Rajtuk múlhat a toborzás sikere: így képezd a hiring managert

A sikeres toborzás kulcstényezője egy felkészült szakterületi vezető, a szaknyelvben hiring manager. Hogyan lehet képezni őket? Mi ebben a HR és a... Teljes cikk

Kulcsemberek: kik is ők és hogyan tarthatóak meg?

Hátukon viszik a céget, hozzák a bevételt, gyorsan képesek reagálni a változásokra. Ők a kulcsemberek. Nehéz őket elcsábítani az álláspiacon és... Teljes cikk