Megjelent: 2 hónapja

Egy hónap múlva a fizetések nyitott könyvvé válnak: kettős reform a cseh munkaerőpiacon

Csehországban már idén júniustól megszűnik a bértitoktartás: új törvény tiltja a fizetésekről való hallgatási záradékokat, az EU-s irányelv pedig átfogó bérátláthatóságot követel meg. A cél a diszkrimináció csökkentése és a nemek közötti bérszakadék felszámolása – de a cégek többsége még nincs felkészülve - írja az Expats.cz platform.

Így alakítják át Csehország munkaerőpiacát az új átláthatósági törvények-

Június 1-től módosul a cseh Munka Törvénykönyve: a munkáltatók többé nem írhatnak elő titoktartási záradékokat a munkaszerződésekben, amelyek megtiltanák a munkavállalóknak, hogy beszéljenek a fizetésükről. Ezzel egyidejűleg már folyamatban van az átfogó EU-s irányelv végrehajtása, amelynek célja a nemek közti bérkülönbségek csökkentése és a bér-egyenlőség előmozdítása. 

Magyarországnak 2026. június 7-ig kell bevezetnie az Európai Unió 2023/970 számú bértranszparencia irányelvét a nemzeti jogba. A magyar szabályozás még előkészületben van, az országgyűlésnek 2026 júniusáig kell döntenie róla, addig is az irányelv követelményeiről egy korábbi cikkben olvashat.

Nincs többé korlátozás a munkavállalók számára

A múltban sok cseh munkáltató olyan titoktartási záradékokat iktatott a munkaszerződésekbe, amelyek megtiltották a dolgozóknak, hogy kollégáikkal megosszák fizetésükre vonatkozó információkat. A munkáltatók ezt azzal indokolták, hogy az ilyen záradékok védik a vállalati stratégiát, megelőzik a belső konfliktusokat, és rugalmasságot biztosítanak a bértárgyalásokban.

Azonban sok szakértő – köztük a Munkaügyi Minisztérium munkatársai – szerint ezek a záradékok valójában csak arra szolgáltak, hogy elfedjék a bérkülönbségeket, és lehetővé tegyék az igazságtalan fizetési gyakorlatok fennmaradását.

Veronika Odrobinová, a Grant Thornton ügyvédje a Peníze.cz cseh pénzügyi portálnak elmondta, hogy „a munkáltatók júniustól többé nem korlátozhatják a munkavállalókat abban, hogy megosszák egymással a fizetésükre, bérükre vagy juttatásaikra vonatkozó információkat.”

Azok a munkáltatók, akik továbbra is alkalmazzák ezeket a záradékokat, akár 400 000 cseh koronás (kb. 6,5 millió forint) bírságra is számíthatnak. A törvény célja, hogy a dolgozók összehasonlíthassák a béreket, és felfedhessék az indokolatlan különbségeket olyan alkalmazottak között, akik ugyanazt a munkát végzik.

Ez a reform a nemzeti ombudsman korábbi ajánlásait is követi, aki korábban már jelezte, hogy ezek a titoktartási záradékok sértik a munkavállalók Munka Törvénykönyvében biztosított jogait. Néhány bérkülönbségi ügy már bíróság elé is került, ami tovább erősítette az átláthatóság szükségességét.

A nemek közötti bérszakadék elleni küzdelem

A második jelentős változás egy EU-s irányelvből ered, amely a nemek közötti bérkülönbségek csökkentését célozza. Az új szabályozás több fontos előírást tartalmaz:

  • Az álláshirdetésekben fel kell tüntetni a fizetési információkat.

  • A munkáltatók nem kérdezhetik meg a jelentkezőket korábbi fizetésükről.

  • A dolgozók jogosultak lesznek információt kérni az azonos vagy hasonló munkát végzők átlagbéréről – nemek szerinti bontásban.

  • A 100 főnél nagyobb cégeknek kötelezően jelenteniük kell a béradatokat egy központi rendszer felé.

  • A férfiak és nők közötti bérkülönbség nem haladhatja meg az 5 százalékot.

Ezzel szemben jelenleg a nemek közötti bérszakadék Csehországban körülbelül 17 százalék.

Bár az EU-s irányelv célja a bér-egyenlőség javítása, a legtöbb cseh vállalat nincs felkészülve ezekre a változásokra. Egy nemrégiben készült felmérés (a Hays toborzócég és az EY tanácsadócég által) szerint a vállalatok kétharmada nem követi nyomon a bérkülönbségeket, és több mint 80 százalékuk nincs készen az új előírásokra.

Számos cseh üzleti szervezet – köztük a Cseh Kereskedelmi Kamara és az Ipari Szövetség – halasztást kér az irányelv bevezetésére. Arra figyelmeztetnek, hogy az új szabályok növelhetik a költségeket, jogi problémákat okozhatnak, és különösen a kisvállalkozásokra nehezedhet nagy nyomás. Egy közös levélben a munkaügyi minisztertől két év haladékot kértek a felkészülésre.

Ennek ellenére a cseh kormány eltökélt a változások bevezetése mellett, célja, hogy az ország megfeleljen az EU-s normáknak, és tisztességes bérezést biztosítson minden munkavállaló számára.

kép: freepik

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Egy hónap múlva a fizetések nyitott könyvvé válnak: kettős reform a cseh munkaerőpiacon

Csehországban már idén júniustól megszűnik a bértitoktartás: új törvény tiltja a fizetésekről való hallgatási záradékokat, az EU-s irányelv... Teljes cikk

Fókuszban a külföldi munkavállalók alkalmazása

Milyen adminisztratív és jogi kihívásokkal jár a relokáció, hogyan gyorsítható a folyamat, és milyen megoldások érhetők el a bonyolultabb... Teljes cikk

EU Kék Kártya: mely külsős ország szakemberei kapták a legtöbb munkavállalási engedélyt?

2023-ban az Európai Unió jelentősen növelte a magasan képzett, nem EU-s állampolgárok számára kiadott munkavállalási és tartózkodási engedélyek... Teljes cikk