kapubanner for mobile
Megjelent: 3 hete

Ez a fizetés utáni legfontosabb dolog, amit egy munkahelynek nyújtania kell

A Microsoft és a LinkedIn új felmérése szerint a szakemberek 46%-a fontolgatja, hogy elhagyja munkahelyét. Az ilyen statisztikáknak arra kell késztetniük a munkáltatókat, hogy alaposan megvizsgálják, mit tehetnek a tehetségek bevonása és megtartása érdekében. Nyilvánvalóan az egyik stratégia a bérek emelése és a munkavállalói juttatások javítása - ez így van rendjén. A második legfontosabb megfontolandó stratégia pedig a tanulási lehetőségek kiaknázása - olvasható a HR Bartender blog bejegyzésében.

Képzés és tanulás, avagy a munkahelyi bölcsek köve-

A mai cikk nem a csendes kilépésről szól (igen, ez még mindig trend). Hanem az alkalmazottak megtartásáról - kezdi blogbejegyzését Sharlyn Lauby HR tanácsadó. 

Az iSolved Voice of the Workforce jelentése szerint a munkavállalók 24%-a úgy érzi, hogy a munkavállalói élmény legfontosabb része a szakmai fejlődés, és 44%-uk szerint a tanulási lehetőségek tartják őket elkötelezettnek a munkahelyükön. Az adatok rámutatnak: a munkavállalók keresik a lehetőségeket, hogy tanuljanak és fejlődjenek a feladataikban.

Továbbképzés és átképzés: a munkavállaló többféleképpen is tanulhat

A jó hír az, hogy többféleképpen is lehet tanulni. A tanulás definíciója szerint „ismeretek vagy készségek elsajátítása tapasztalatszerzés, tanulás vagy tanítás révén”. Ez sok ajtót megnyit, amikor a munkavállalók tanulásáról van szó. Itt van pár, a tanulás lehetséges módjai közül:

  • TOVÁBBKÉPZÉS (upskilling) az a folyamat, amelynek során a jelenlegi munkájukhoz új készségeket szereznek. Példa: egy számítógépes programozó új szoftvert tanul.
  • ÚJRAKÉPZÉS (reskilling) új készségek elsajátítását foglalja magában, de ez jellemzően egy jövőbeli feladathoz szükséges. Példa: Az újratanulás (skill skilling) a tanuláshoz szükséges, hogy a tanulói képességek elsajátítása a tanulás során megtörténjen: Egy adminisztratív asszisztens megtanulja, hogyan kell feldolgozni a bérszámfejtést.
  • FEJLESZTÉS (development) hagyományosan azzal jár, hogy a munkavállalók új készségeket tanulnak, amelyeket egy új, nagyobb felelősséggel járó munkakörben fognak használni. Példa: A vállalat vezetői vagy felügyeleti készségfejlesztő programot kínál.
  • RETRAINING (átképzés) akkor történik, amikor egy munkavállaló másodszor is képzésben részesül. A szervezet fúzión megy keresztül, és az értékesítésben mindenkinek meg kell tanulnia a költségelszámolások feldolgozásának új módját.

A tanulás a munkáltatót és a munkavállalót egyaránt érinti

Amikor a szervezetek a munkavállalók tanulási lehetőségein gondolkodnak, elengedhetetlen, hogy a munkavállalókat bevonják a folyamatba, és tudassák velük, hogy elvárják a részvételüket. A munkavállalók bevonása nélkül a tanulási folyamat nem lesz ugyanolyan hatékony. A munkavállalók nehezményezhetik a karrierjük feletti kontroll hiányát, amely gátolhatja a tanulást. Íme tehát néhány olyan tevékenység, amellyel a munkáltatók bevonhatják a munkavállalókat a tanulási beszélgetésbe.

  • Beszéljen a tanulásról az interjú során! Tudassa a jelöltekkel, hogy a tanulás fontos a szervezet számára. Tegyen fel a jelölteknek a tanulással kapcsolatos kérdéseket, például: „Meséljen egy olyan időszakról, amikor valami újat kellett megtanulnia!” vagy „Meséljen egy olyan alkalomról, amikor úgy érezte, hogy nem volt felkészülve egy feladatra!”. Ezek a kérdések megnyitják az ajtót ahhoz, hogy beszéljünk arról, hogyan szeret a jelölt tanulni.
  • Mutassa meg az alkalmazottaknak a munkába állás menetrendjét! Az új alkalmazottak beilleszkedési folyamata hetekig, sőt hónapokig is eltarthat. A szervezeteknek beilleszkedési menetrendez kell kidolgozniuk, hogy a munkavállaló láthassa a tanulási útvonalát, és feltehesse kérdéseit. A vezetők rendszeresen nyomon követhetik az alkalmazottal, hogy hol tartanak az onboarding folyamatban. A beilleszkedési ütemterv azt is lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy nyomon kövessék saját tanulási folyamataikat.
  • A személyes megbeszélésekbe építse be a továbbképzési lehetőségeket! A vezetők gyakran tartanak személyes megbeszéléseket az alkalmazottakkal, hogy megbeszéljék a teljesítményt, az osztályon történteket stb. Ezeken a megbeszéléseken a tanulásról is beszélgetni kell: miben szeretnének fejlődni az alkalmazottak, hogyan szeretnének tanulni, és milyen kapcsolat van a tanulás és a munkájuk között. Ennek a megbeszélésnek a kulcsa, hogy a munkavállalóknak legyen lehetőségük elmondani a tanulási igényeiket.
  • Kérjen visszajelzést a jövőbeli tanulási tervekkel kapcsolatban a képzések során! A legtöbb képzési program rendelkezik valamilyen visszajelzési mechanizmussal, például egy képzés utáni felméréssel. Ha a felmérés nem teszi fel a kérdést, akkor jó lehet megkérdezni a résztvevőktől, hogy „Milyen típusú képzést szeretne látni a jövőben?”. Az alkalmazottaknak lehet, hogy remek ötleteik lesznek a jövőbeli tanulási tartalmakkal kapcsolatban.
  • Ne parancsolgasson, inkább magyarázzon! Igen, vannak kötelező képzési témák és programok. Ahelyett azonban, hogy a kötelezőséget hangsúlyozza, fontolja meg, hogy elmagyarázza, miért hasznos a tanulás a munkavállaló szerepe szempontjából. A felnőttkori tanulás alapelvei azt mutatják, hogy az emberek önirányításra vágynak, amikor a tanulásukról van szó. Azt szeretnék, hogy a tanulás a saját tapasztalataikra épüljön. A vezetőknek például meg kell tudniuk beszélni a továbbképzési és/vagy átképzési programok és a munkavállaló karriercéljai közötti kapcsolatot.
  • Beszéljék meg a tanulási célokat a teljesítményértékelések során! Ha már a karriercéloknál tartunk, ez egy lépéssel továbbviszi a személyes megbeszéléseket. A teljesítményértékelési folyamat során a vezetőnek és a munkavállalónak is meg kell beszélnie a tanulási igényeket és kívánságokat. A munkáltató esetleg szeretne beszélni a munkavállalóval egy átképzési programban való részvételről. Ezzel szemben a munkavállaló esetleg arról szeretne beszélni a vezetőjével, hogy fontolóra vehetne egy fejlesztési programban való részvételt.

A tanulás segíti a megtartást, ha a munkavállalók úgy érzik, van beleszólásuk a témába

A legújabb felmérések azt mutatják, hogy a munkavállalók tanulni akarnak, és olyan vállalatoknál maradnak, amelyek tanulási lehetőségeket, például továbbképzést, átképzést és fejlesztést kínálnak, de nem akkor, ha ezt előírják vagy diktálják nekik. Adjon lehetőséget az alkalmazottaknak, hogy aktív résztvevői legyenek a továbbképzési diskurzusoknak!

A munkavállalói életciklus során számos lehetőség kínálkozik a tanulás megbeszélésére - az onboarding, a teljesítménymenedzsment és a személyes megbeszélések. Ezek nagyszerű tevékenységek arra, hogy megmutassák a tanulás és a munkavállalói fejlődés támogatása iránti elkötelezettséget.

fotó: freepik

 

  • 2024.10.10Pannon Munkajogi Akadémia Programunkat az on-line térben tervezzük megvalósítani, ezzel is támogatva a hatékony idő kihasználását. Előadás-sorozatunk célja, hogy egy-egy munkajogi területet részletesebben is bemutassunk, lehetőséget teremtve a joggyakorlat alkalmazásának megismerésére. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.112024.10.11– 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Hogyan legyen a HR vezető a menedzsment nélkülözhetetlen tagja az AI világában?

A mesterséges intelligencia gyors ütemben alakítja át a munka világát, és ahogy egyre több vállalat kezdi el alkalmazni ezt a technológiát, a HR... Teljes cikk

Fogyatékossággal élő nyelvtanulóknak nyit utat az International House és a Skilly

Az inkluzív nyelvoktatás Magyarországon egyelőre sajnos nem jellemző. Ezen szeretne változtatni az International House nyelviskola és a megváltozott... Teljes cikk

Ők a céges innováció kulcsemberei, így támogasd őket HR-esként

„A vezetőknek olyan struktúrát kell létrehozniuk, amiben a vállalkozói autonómia lehetséges” – mondja Nikolaus Franke, a Bécsi... Teljes cikk