Megjelent: 4 hónapja

Ez a juttatás kétszer olyan fontos lett a nők számára mint a szülői szabadság

A hibrid munkavégzés kulcsfontosságú tényező a nemek közötti egyenlőség felgyorsításában, és a nők karrierfejlődésének támogatásában. A megkérdezett nők közel kétharmada (71%) mondta azt, hogy a hibrid munkavégzés lehetősége – ahol több helyszín pl. a cég központja, lakóhelyhez közelebbi iroda és home office között rugalmasan lehet választani – pozitívan befolyásolta a karrierjük alakulását - mutat rá az International Workplace Group kutatása.

Így növeli az egyenlőséget a hibrid munka-

A több mint 1000 női munkavállalóval készült tanulmány szerint

a hibrid munkavégzést (64%) közel kétszer olyan fontosnak tartják a válaszadók, mint a szülőknek járó szabadságot (35%).

Ez köszönhető a hibrid munkavégzés számos előnyének: a munka-magánélet egyensúlya (56%) jobban alakul, a rugalmasság pozitív hatása (58%) és a mindennapi ingázás helyett megtakarított idő (53%).

A női munkavállalóknak nyújtott rugalmasság a vállalkozások számára is előnyös, hiszen egy korábbi tanulmány kimutatta, hogy a rugalmas munkavégzés növeli a termelékenységet (69%) és elősegíti a tehetségek megtartását, az újak bevonzását. A McKinsey tanulmánya szerint is, azok a vállalatok, ahol a nők aránya meghaladja a 30 százalékot, pénzügyileg jobban teljesítenek.

Nemek közötti egyenlőség és karrierfejlődés

A válaszok azt mutatják, hogy a hibrid munkavégzésnek fontos szerepe van a nemek közötti egyenlőség előmozdításában. A nők több mint fele (56%) a hibrid munkavégzés miatt tudott magasabb pozícióba lépni, és hasonló arányban (52%) mondták azt, hogy a rugalmas munkavégzés lehetősége kulcsfontosságú volt karrierjük fejlődésében.

A nők jelentős többsége (70%) minden korosztályban azt nyilatkozta, hogy a rugalmas munkavégzés a munkahelyi esélyegyenlőségben is segített, bár ezen a téren van még mit tenni.

A Világgazdasági Fórum szerint

a jelenlegi fejlődési ütem mellett 2158-ig (körülbelül öt generáció) tart majd elérni a nemek közötti egyenlőséget – de a nők fele (53%) szerint a rugalmasság kulcsfontosságú tényező lesz a nemek közötti egyenlőtlenség csökkentésében.

Tízből nyolc nő (82%) szerint, ha az általuk választott helyről dolgozhat, sokkal produktívabb és hatékonyabb. Ezt támasztja alá Nicholas Bloom Stanford professzor tanulmánya is, amely szerint a hibrid modell átlagosan 3-4%-kal növeli a termelékenységet, ez pedig jelentősen befolyásolhatja az általános teljesítményt. Az International Workplace Group egy másik nemrégiben végzett kutatása is alátámasztja ezt, mivel a rugalmas munkavégzést kínáló vállalatok vezetőinek 69%-a tapasztalt termelékenységnövekedést 2024-ben.

A kutatás arra is rámutat, hogy az időigényes és költséges napi ingázás jelentősen megnehezíti a dolgozni akaró nők mindennapjait. A hibrid munkavégzés lehetőségével sokan az otthoni gyereknevelés helyett szívesebben dolgoznának. Ez nemcsak kritikus fontosságú a női karrierfejlődés támogatásában, hanem segít a női munkaerő többségét piacon tartani, amely elengedhetetlen a nemzeti termelékenység növekedésében.

Fatima Koning, az International Workplace Group Plc kereskedelmi igazgatója szerint: "Az IWG legújabb tanulmánya rávilágít arra a kulcsfontosságú tényre, amit a hibrid és rugalmas munkavégzési lehetőségek játszhatnak az egyenlőség elérésében is. Megállapításaink aláhúzzák ezek fontosságát a nők karrierfejlődésének előmozdításában, a termelékenység javításában, valamint a női tehetségek vonzásában és megtartásában."

A rugalmasság nem lehet kérdéses azon vállalkozások számára, amelyek a legtehetségesebb munkavállalókat szeretnék megszerezni

A megkérdezett nők többsége (84%) válaszolta azt, hogy a munkahelyi rugalmasság kulcsfontosságú döntési tényező új állásra való jelentkezéskor. A női alkalmazottak több mint fele (58%) munkát váltana, ha kötelező lenne minden nap hosszú ingázással bejárniuk. Ez az arány a 25-34 év közötti női munkavállalók körében a legmagasabb (62%), amely kulcsfontosságú életkor azon alkalmazottak számára, akik nagyobb kereseti potenciállal rendelkező, magasabb pozíciókba lépnének elő.

Mark Dixon, az IWG vezérigazgatója és alapítója: "Azok a vállalatok, ahol fontos a rugalmas és hibrid munkavégzés, versenyelőnyre tesznek szert a tehetséges munkavállalók bevonzásában és megtartásában. A hibrid munkavégzés továbbá növeli a termelékenységet és csökkenti a rezsiköltségeket, amely elengedhetetlen az üzleti sikerhez és a jobb üzleti eredmények elérését."

Az irodában vagyok, tehát dolgozom! - avagy miért is kell bejárni a munkába?

kép: freepik

  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
A vezetők rejtett fegyvere: így alakítják át a munkahelyeket a túlélésért

A gazdasági bizonytalanság közepette a felsővezetők kétharmada hibrid munkamodellekkel és költségcsökkentéssel reagál a kihívásokra. Az IWG... Teljes cikk

Miért szünteti meg a Mol a home office-t?

Megszünteti a Mol az otthoni munkavégzés szabályzatát, és a Mol csoport egészében a rendszeres irodai jelenlét válik alapértelmezett munkavégzési... Teljes cikk

"A munka nem vár" – coworking térrel jönnek a jövő vonatai

Egy floridai vasúttársaság coworking terekké alakítja állomásait és vonatait, hogy az utasok útközben is hatékonyan dolgozhassanak. A távmunka új... Teljes cikk