kapubanner for mobile
Megjelent: 8 éve

Facebook-közlések, amik miatt nem te kapod az állást

Több álláskeresőt a közösségi oldalon való megnyilvánulások miatt is kiszórhatnak a szóba jöhető jelöltek közül. JobAngel összeszedte, mire érdemes odafigyelni a közösségi oldalon.

Az álláskeresők közül sokakat akár közösségi oldalon való megnyilvánulások miatt is kiszórhatnak a szóba jöhető jelöltek közül. Hogy jó-e, ha utánajárnak a leendő munkáltatók a Facebookon a jelölteknek vagy sem (én például nem tartom fairnek a jelölttel szemben ezt), azt egy másik poszt témája fejtegetni, most a szokásos „részegbulisképetne” tanácson túlmutatóan szedtem össze pár olyan megnyilvánulást, ami akadályozza az álláskeresést - írja a JobAngel friss blogbejegyzésében.

Név

Az iwiwen a múltban az volt ciki, mikor a “Születési név” mezőbe beleírta valaki a születési évét. A Facebook másfajta furcsaságokat hordoz: a pároddal közös profil nem lesz jó álláskeresésre, és a becézgető, cukiskodó profilnév sem épp munkáját komolyan vevő alkalmazottat sugall - persze ez utóbbi lehet tévedés, de most az a dolgunk, hogy elkerüljük az előítéleteket, tehát a "Kovács Lujza Cicuska" profilnévből legyen "Kovács Lujza".

Iskolák rovat

"Nem érdemelnek meg engem", "az élet iskolája" stb. Ha nincs felsőfokú végzettséged, hagyd üresen ezt a mezőt inkább, de ilyeneket ne írj be. Lehet elfogadható oka annak, hogy nem jutottál el a felsőfokú képzésig, de ezekkel elbagatellizálni a dolgot, sőt, előnyként beállítani ezt, nagyon negatív. Az is jó, ha egyáltalán nem írsz be semmit, az önéletrajzodban úgyis ott van. És ugye a Linkedin profilodon is?

Lakhely megadása

Semmilyen adat nem kell róla! A facebookos közösségi életedhez nem sokat tesz hozzá, diszkriminációs pontnak viszont használható.

Napi humor

Kerülendők a "Már megint hétfő", "másnaposan melózni" stb. mondanivalójú mémek, vicces szövegek. Lustaság propagálása, munkakedv leszólása álláskereséskor sem jön jól, később sem.

Munkahelyi negatívumok kifecsegése posztokban

Nem jó ötlet leírni, kivel vesztél össze, ki szólt be, mennyire hülye a főnök stb. Ha már munkahelyi sztorit posztolsz, legalább pozitív legyen - no, de ha annyira pozitív, miért váltanál állást? Inkább ne írj semmit ebben a témában, minthogy ilyen találgatások merüljenek fel a jelentkezésed kapcsán.

Valós profilkép hiánya

Az, hogy más, azonos nevű Facebook-felhasználóval összetévesztenek valós veszély, ha a neved olyan, hogy lehet olyan másnak is. Legjobb, ha a Facebook profilképed és a CV-képed ugyanazt az arcod mutatja (nem kell ugyanannak a képnek lenni természetesen, de legalább azonos hajszín, frizura pl.), ebből biztosan tudják, hogy rád találtak, és nem egy azonos nevű, ciki dolgokat írogató emberrel kevernek össze. Ha pedig az önéletrajzodon nincs fénykép, akkor a Facebookon bármely ugyanolyan nevű emberről gondolhatják, hogy te vagy.

Játékok

Matekos "fejtörők", vagy "találd meg az i betűt az l-ek között" felszínes emberre utal, aki nem tölti túl hasznosan az idejét - mindez munkaidőben még rosszabb képet mutat. Facebookos játékok aktív használóiról feltételezik, hogy munkaidőben is meg fogja etetni a sárkányait,
macikáit, ha úgy alakul…

LOL és OMG


Vannak, akik csak ennyit kommentelnek mindenre. Nem túl kifinomult véleményalkotási mód, nyilván közösségi oldalakon megszokott, de a téged leső toborzó ebből nem látja, hogy egyébként képes vagy megfelelő szóhasználattal értelmes véleményeket is megfogalmazni. Sőt, az önéletrajzod - ahogy kell - egy vázlatpontos felsorolás, azaz semmilyen íráskészséget mutató "terméket" nem lát tőled. Ha csak nem írtál egy motivációs levelet. Ezért jobb, ha írsz, hiszen te tudod magadról, hogy tudsz jól fogalmazni, de hiába, ha ezt nem mutatod. A motivációs levél erre is jó!

Politikai és társadalmi témákban véleménynyilvánítás

Valamilyen szinten ezt mindenki teszi, természetesen ez nem bűn, de jobb, ha baráti körben marad, és nem nyilvános az ilyen tartalmú megnyilvánulásod bárki számára.

Mit osztasz meg, mit lájkolsz?

Szintén fontos, hogy ne mutass semmilyen ellenséges, konteós, áltudományos, anarchista stb. véleményekkel egyetértést. Pl. pénzügyi területen dolgozó ember megosztásában a mivel gyengítsd a bankokat?" c. mém nem fog jól mutatni, sőt, akkor sem, ha esetleg a bankok ügyfeleid lehetnének egy informatikai, vagy pénzügyi, jogi szolgáltatásokat kínáló cégnél. De elég furán fest egy szoftverfejlesztő vagy épp mobiltelefon-értékesítő, aki azon nosztalgiázik, hogy bezzeg az ő gyerekkorát még nem tették tönkre a kütyük.

Egy speciális "típusú" Facebook-felhasználó is van, aki csak a jelenlegi munkahelye rendezvényeit, díjait, cikkeit stb. osztja meg - jellemzően vagy rajongó kommenttel, vagy semmit sem fűz hozzá. Ez jónak tűnik mindaddig, amíg állást nem akar váltani. Mert onnantól találgatásra ad okot: így akarta a lojalitását mutatni, mert nem érezték rajta egyébként? Tényleg annyira imádta ezt a céget, mégis megválnának/megváltak tőle? Vagy mi történt egyáltalán? Nem érdemes ennek kitenni magad.

Facebook, az online magánélet

Azért is érezzük inkorrektnek a facebookos kutakodást, mert a magánszféránkat féltjük. Mert ott a család, ott vannak a barátok, beszélgetünk olyasmikről, amik nem a szakmai életünkhöz kapcsolódnak. Szerencsére elég jó beállítási lehetőségeket kínál, éljünk vele.

Nyilván lehet publikus a gyermekeid, kerted, kutyád, macskád fényképei, de pl. az egyes témákban kifejtett sommás véleményed inkább maradjon a baráti körödön belül. Fotókat is szelektáld, amit nem mutogatnál bárkinek, az a Facebookon se legyen mindenki számára nyilvános.

JobAngel



  • 2024.10.082024.10.08 – 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.10.10Pannon Munkajogi Akadémia Programunkat az on-line térben tervezzük megvalósítani, ezzel is támogatva a hatékony idő kihasználását. Előadás-sorozatunk célja, hogy egy-egy munkajogi területet részletesebben is bemutassunk, lehetőséget teremtve a joggyakorlat alkalmazásának megismerésére. info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Hogyan támogathatjuk a női munkavállalók mentális egészségét és produktivitását?

Amikor a munkahelyi mentális egészség kerül szóba, a női munkavállalók különleges figyelmet érdemelnek. Miért? Mert ők azok, akik sokszor... Teljes cikk

Mi a HR szerepe a digitális transzformációban?

A digitális transzformáció nem csupán technológiai kérdés. A sikerhez szükséges, hogy az új technológiák beépüljenek a mindennapi... Teljes cikk

Egészséges életmód a világűrben is: interjú Benyó Zsuzsannával, a SpaceABC vezetőjével

Nincsenek kőbe vésett szabályok, nincs lehetetlen. Dietetikusként Budapestről, űripari tapasztalat nélkül is fel lehet építeni egy űriparra... Teljes cikk