Felesleges a munkája? Nincs vele egyedül
Az automatizációval kapcsolatban már rég nem az a kérdés meg fog-e történni, hanem legfőképpen, hogy mi következik utána. Az 1800-as években ugyanúgy tartottak ettől az emberek, mint manapság. És a munkaerőpiac valóban jelentősen átalakult, a hangsúlyok áttevődtek, de új állások is keletkeztek, igaz nem biztos, hogy azon a területen, amely korábban tömegeket foglalkoztatott. De az is lehet, hogy a munka definícióját kell újrafogalmazni.
Így ahelyett, hogy rövidebb lenne a munkaidő, és az emberek megvalósíthatnák önmagukat, ennek épp az ellenkezője történik. Gaeber szerint az uralkodó osztályok tartanak attól, hogy mi lenne, ha túl sok szabadideje lenne a tömegeknek.
A cikk szerint azt a kérdést kell feltennünk magunknak, hogy mit is jelent manapság a munka? Egyre többször merül fel az az igény és felvetés, hogy nem csak a 9-5-ig egy adott munkahelyen eltöltött időt kellene munkának tekinteni (és honorálni...). A munka definíciója is meg fog változni a közeli jövőben, sokkal szélesebb értelemben fogjuk használni, mint jelenleg.
A Harvard Business Review által 12 ezer diplomás körében készített, 2013-as kutatás szerint a munkavállalók fele úgy érzi, hogy a munkájának nincs értelme és jelentősége. Míg nagyjából ugyanennyien nem tudnak azonosulni a munkáltatójuk céljával. Egy két éve végzett brit kutatás azt találta, hogy ott a munkavállalók 37 százaléka érzi úgy, hogy totálisan értelmetlen munkát végez, hiába néz ki sokaknak jól a munkája papíron és a LinkedIn profilon, sőt akár a fizetési értesítőn is. Egy idő után lehet, hogy mégsem kielégítő, mert az alkalmazottak úgy élik meg, nem kapcsolódik hozzá valódi cél, érték. Az oktatás ma ezekre a céltalan munkákra készít fel? A szerző elég sarkosan, „bullshit” állásokként sorolja a konzultánsok, a bankárok, az adótanácsadók, a menedzserek stb. állásait, akik a „süketelésből” élnek. A fizetésüket azért kapják, hogy tárgyaljanak, szektorok között lavírozzanak, értékteremtő ötleteket adjanak és kapcsolatokat építsenek.
Vagyis a termelőmunka jelentős része valóban automatizálódott, és a dolgozó populációból egyre kisebb részt tesznek ki az ezt végző munkások, „helyettük” az „adminisztrációs lufi”, amely az adminisztratív állásokat jelenti, óriásira fújódott. A cégek hatalmas energiákat fektetnek abba, hogy felesleges munkát végző alkalmazottakat foglalkoztassanak, véli Graeber.
De hogyan is lehetne újradefiniálni a munkát, hogy a technológiai fejlődés valódi előnyeit élvezhessük? Manapság a többség éppen a munkáján keresztül határozza meg saját magát, hogy azzal tesz hozzá a világhoz. Ugyanakkor a munka definíciója nagyon szűk keresztmetszetet jelent. A GDP-be is csak a közvetlenül pénzt generáló tevékenységek számítanak bele. (Pedig például, ha Magyarországon beleszámolnák a láthatatlan munkát, vagyis mindazt a tevékenységet, amit ma még nem számolnak bele a gazdasági teljesítménybe, akkor annak éves összege 25%-al nőne.
Nem hiába, hogy a mai fiatal generációk számára egyre inkább fontos, hogy azonosulni tudjanak a munkáltató céljaival, és tudják, hogy ahhoz mit tudnak hozzátenni, milyen részét képezik a nagy egésznek.
A technológiai folyamatok csak elmélyítik ezt a krízist, illetve jobban előtérbe helyezik. Ahogy az automatizáció egyre fejlődik, egyre hatékonyabbak lesznek a gyárak és a mezőgazdaság, kevesebb embert foglalkoztatnak. A Világgazdasági Fórum cikkének szerzője a feltétel nélküli alapjövedelem mellett teszi le a voksát, amely a leghatékonyabb megoldást jelentheti az automatizáció problémájára, és elsősorban nem azért, mert a robotok minden munkát elvennének, hanem azért, mert az alapjövedelem segítségével az emberek olyan munkát végezhetnének, amit hasznosnak éreznek.
A munka értékét pedig nem feltétlenül az érte kapott fizetés mértéke jelenti. Az ideális jövőben a munkát elvégeznék a robotok, az emberek pedig értelmes, hasznos életet élhetnének, adott esetben a munkahelyeken kívül. Ezek a dolgok ma még utópiának tűnhetnek, de a haladás nagy lépései mind utópiák voltak korábban, idézi Oscar Wildot.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Nem tudunk szabadulni azon paradigmáinktól, hogy a komplex vállalati struktúrák, bonyolult szervezetek, kapcsolati hálózatok tervezéséhez és... Teljes cikk
Csak úgy nyüzsögnek körülöttünk – de döntő többségükben inkább messze felettünk – a főnökök: cégvezetők, elnök-vezérigazgatók,... Teljes cikk
HR Szubjektív rovatunkban Trencséni Zita, a Trans-Sped Kft. szervezetfejlesztési vezetője kérdez, miután válaszolt Pospischek Berta, a Deloitte Senior... Teljes cikk
- Itt a toplista! Ezekben az országokban nem uralja a munka az életet – hogy áll Magyarország? 6 napja
- A potenciális munkaerő-tartalék negyedévenkénti alakulása - grafikon 1 hete
- 55 évesen nyugdíj? A kormány a nehéz fizikai munkát végzőknek kedvezne 1 hete
- Így csökkenthetnénk a nők plusz terheit a nyári szünetben 1 hete
- Mutatjuk, hol vesznek fel és hol építenek le - friss adatok a magyar munkaerőpiacról 2 hete
- Mondjuk ki végre, milyen fájdalmas árat fizetünk a rugalmas munkáért! 2 hete
- Az amerikaiak harmada szakmunkásképző iskolát ajánlana a fiataloknak egyetem helyett 2 hete
- Újraindul a Nyári diákmunka program – akár 260 ezer forintos támogatás jár a munkáltatóknak 3 hete
- Szja-mentesség 25 év alatt – útmutató diákoknak a NAV-tól 3 hete
- Túl a zsebpénzen - a diákmunka már nem az, ami régen volt 3 hete
- Akik nyugdíj mellett is dolgoznak: brutális különbségek az EU-ban 3 hete