kapubanner for mobile
Megjelent: 4 éve

Felmondhatnak-e nyugdíj előtt végkielégítés nélkül a koronavírus miatt?

Férjemmel a mai napon közölte főnöke, hogy a mostani helyzet miatt a szállodát ahol dolgozik bezárja és a férjemnek és a többi dolgozónak is felmond. Valamint közölte,hogy pénze nincs ezért végkielégítést nem tud /nem akar/ fizetni. Férjem 9 hónap múlva lenne nyugdíjas. Megteheti e ezt a munkáltató, valamint jár e törvényesen az emelt szintű végkielégítés? Ha a munkáltató nem fizet végkielégítést hová lehet fordulni jogorvoslatért?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

Végkielégítés többféle esetben jár a munkavállalónak, így különösen, ha a munkaviszonya a munkáltató általi felmondás miatt szűnik meg és

a munkavállaló legalább 3 éve munkaviszonyban áll a munkáltatóval. Ez így egyszerűnek tűnik, azonban az ördög azonban a részletszabályokban rejlik.

A munkaviszony figyelembe vehető időtartamát csökkenthetik olyan időszakok, amikor a munkavállaló 30 napot meghaladó ideig nem volt jogosult munkabérre.

Amennyiben a munkaviszony megszüntetésére a munkavállalóra irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző 5 éven belül kerül sor, a munkavállaló az Mt. 77. § (4) bekezdésben meghatározott mértékű emelt összegű végkielégítésre jogosult.

Nem jár viszont semmilyen végkielégítés, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül. Akkor sem jár végkielégítés, ha a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása vagy a nem egészségi okkal összefüggő képessége.

A munkáltatói felmondás esetén a felmondás közlésének időpontja irányadó, tehát azt kell vizsgálni, hogy a felmondás közlésének napján fennáll-e már legalább 3 éve a munkaviszony, illetve a munkavállaló betöltötte-e az adott életkort.

Az Ön elmondása alapján a férje életkora alapján jogosult lehet az emelt összegű végkielégítésre, de csak akkor, ha a munkaviszonya a felmondás közlésének napján legalább 3 éve fennáll a jelenlegi munkáltatóval.

Fontos azt is hangsúlyozni, hogy a fentiek az Mt. szabályai, amelyektől a munkaszerződésben a munkavállaló javára és hátrányára is el lehet térni. Éppen ezért az is figyelembe jön, hogy a férje munkaszerződése tartalmaz-e bármilyen eltérő szabályt a végkielégítésre vonatkozóan.

Amennyiben az Ön férje az Mt. és a munkaszerződése alapján végkielégítésre jogosult, de azt a munkáltató nem fizeti ki, akkor a követelés 3 éves elévülési időn belül bármikor érvényesíthető a munkáltatóval szemben.

Egyik lehetőség, hogy a férje elmaradt munkabér jogcímén bíróság előtti peres eljárásban követeli az összeget. Ezzel egyidejűleg vitatható a felmondás jogszerűsége is, feltéve, hogy a felmondás indokolásának valósága vagy az egyéb felmondási szabályok kapcsán felmerül, hogy a munkáltató nem megfelelően járt el. Az Ön férje esetén azt tudom kiemelni az egyéb szabályok közül, hogy a védett kor miatt állásfelajánlási kötelezettsége van a munkáltatónak, ha a munkáltató működésével összefüggő okra hivatkozással mond fel.

A másik lehetőség, hogy a végkielégítés meg nem fizetése esetén közjegyzőnél fizetési meghagyás kibocsátását kéri a munkavállaló, a megfelelő iratokkal igazolva mindezt (ez esetben a felmondás jogszerűsége nem vitatható, csak a végkielégítés összege követelhető). A fizetési meghagyás kibocsátása esetén a munkáltatónak 15 napos határideje van ellentmondásra. Ha ellentmond, akkor az eljárás bírósági peres eljárássá alakul. Ellenkező esetben megindulhat a végrehajtási eljárás.

Két lényeges változásra is fel szeretném itt hívni a figyelmet. Az egyik, hogy a munkaügyi bíróságok átszervezés alatt állnak és 2020. április 1-től elsőfokon a törvényszékek járhatnak el, másodfokon pedig az ítélőtábla.

A másik, hogy a Kormány által a koronavírus járvány okán kihirdetett veszélyhelyzetben rendkívüli ítélkezési szünetet rendeltek el – egyelőre nem tudni, hogy ez meddig fog tartani. Ezen rendkívüli ítélkezési szünet alatt bírósági tárgyalásokat nem lehet tartani, csak az ügyek írásbeli előkészítése zajlik. Ez azt is jelenti, hogy a bírósági peres eljárásokban lassabb előre haladás várható majd.

Munkajogi problémája van? Munkavállalóként használja ügyvédkeresőnket!

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Dr. Antalóczy Adrienn Munkajogi szakértő - Dr. Antalóczy Adrienn

Dr. Antalóczy Adrienn LL.M., ügyvéd, munkajogi és adatvédelmi szakjogász. Kiemelt szakterülete a munkajog, valamint a munkajoggal összefüggő adatvédelmi kérdések.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.03.21recruiTECH 2024 A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.03.26Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.03.27Átfogó projektmenedzsment képzés IPMA és PMI alapokon Klasszikus projektmenedzsment képzés - átfogó, gyakorlati program, egyéni mentorálással.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Mit tehetek, ha a felmondási idő utolsó hetére Covidos lettem?

Felmondási időmet töltöm, végig dolgoztam, de az utolsó hétre Covidos lettem, betegállományban vagyok. Mi történik akkor, ha a közös... Teljes cikk

A munkáltató csökkentheti a munkaidőmet 16 év után?

16 év folyamatos munkaviszony után, táppénzen sem voltam soha, most a munkáltatóm a 8 órás munkaidőmet 4 órára akarja csökkenteni. Megteheti-e? Teljes cikk