Fontos kimondani: a digitális világ még több láthatatlan munkát hárít a nőkre
Annak ellenére, hogy a férfiak aktívabb szerepet vállalnak a gyermeknevelésben, mint a közelmúltban, általános jelenség, hogy a legtöbb családban a nők a háztartás és a családi élet főszervezői. A láthatatlan munkának van egy olyan a modern élet és technológia által erősödő szegmense, melyről kevés szó esett eddig. Az a digitális kommunikáció, ami a családi élet szervezéséhez elengedhetetlen jelentős mentális terhelést jelent az anyákra nézve, a kiégés veszélye pedig itt is fennáll. "Az egyenlőtlenségek elleni küzdelemhez láthatóvá kell tennünk a láthatatlant. Ha nem látjuk, akkor valószínűleg nem is fogjuk észrevenni" - olvasható a BBC cikkében.
Láthatatlan munka szempontjából nemcsak a háztartás vezetésére kell gondolni, hanem arra a digitális teherre is, mely egyre inkább hozzátartozik a gyerekneveléshez, és főként a nőknek jelent plusz munkát.
"Jelez a telefon, az iskolai chatcsoport emlékeztet rá, hogy ma jelmezes nap van. Igyekszem összedobni a ruhát, amit a gyerekeink viselhetnek. Mindezt gondolkodás nélkül teszem, mielőtt a páromnak esélye lenne segíteni" - átlagos napja egy anyának.
A családi élet működését segítő feladatok - előrejelzés, tervezés és megszervezés - jelentős szellemi munkaterhet jelentenek a kognitív és az érzelmi munka metszéspontjában. Kevésbé nyilvánvaló az a tény, hogy a technológia súlyosbítja ezt, és a nőket a digitális túlterhelés, sőt a kiégés veszélyének teszi ki.
A technológia egyértelműen segíthet abban, hogy életünk számos területén produktívabbak legyünk. Otthon azonban nyilvánvaló, hogy a technológia tovább növeli a nők amúgy is zsúfolt szellemi munkaterhelését. Egy nemrégiben készült nemzetközi tanulmány az Európai Szociális Felmérés adatait elemezte 29 ország több mint 6600 olyan szülője körében, akiknek legalább egy gyermekük és egy élő szülőjük volt.
A tanulmány megállapította, hogy a nők, különösen az anyák mentális terhelését a technológia tovább fokozza.
A kutatócsoport megvizsgálta a válaszadók körében a technológiahasználatot. A férfiak inkább a munkahelyükön használták a technológiát, a nők viszont a munkahelyükön és otthon is. "Azt találtuk, hogy a nők nagyobb valószínűséggel vannak kitéve a digitális kommunikáció kettős terhének mind a munka, mind a családi élet terén” - mondta a tanulmány vezető szerzője, Yang Hu, az angliai Lancaster Egyetem munkatársa, aki a kanadai Brit Columbia Egyetem munkatársával, Yue Qian-nal közösen végezte a tanulmányt. Azok a nők, akik otthonról dolgoznak, jobban megtapasztalják ezt a kettős terhet.
Ez a probléma egyre súlyosbodik, mivel életünk egyre nagyobb részét online éljük, és mivel a Covid-19 világjárványt követően egyre gyakoribbá vált az otthonról történő munkavégzés. A kutatók szerint a nők 1,6-szor nagyobb valószínűséggel zsonglőrködnek a kettős, nagyfokú digitális kommunikációval a munkahelyükön és otthon is, mint a férfiak.
Arra, hogy ez mit jelent a gyakorlatban, nem nehéz példákat találni. Egy anyuka elmondta, hogy a digitális kommunikáció egy részét megosztja a párjával, egyikőjük az osztály chatcsoportjaiban, a másik pedig az emailcsoportokban képviselteti magát - de sajnos az emailek sokkal csendesebbek, mint az azonnali szöveges csevegés. A háztartási kellékeket, a ruhákat és az iskolai felszereléseket egyre inkább digitálisan vásároljuk meg, ezzel pedig bővülnek a nők által digitálisan elvégzendő feladatok.
Sok házaspár törekszik az egyenlőségre, de a feledatmegosztási sémák belopakodnak az életükbe. Ezért fontos felismerni a technológia szerepét, amikor megpróbáljuk jobban megosztani a terheket otthon.
Hajlamosak vagyunk arra, hogy a digitális eszközeinket a szabadidő eltöltésére és munkára is használjuk, így nehéz elhatárolni, hogy a személyes használat a szabadidős és a családi használat között, ami azt jelenti, hogy ez a munka egyik alulismert formája. Ahogy a néhai feminista tudós, Joan Acker kiemelte, az egyenlőtlenségek elleni küzdelemhez láthatóvá kell tennünk a láthatatlant. Ha nem látjuk, akkor valószínűleg nem is fogjuk észrevenni.
"Rugalmassági paradoxon"
Egy másik tényező, amely miatt a nők több digitális munkát vállalnak, azzal a ténnyel függ össze, hogy általában rugalmasabban dolgoznak, mint a férfiak, és a gyermekgondozási igények miatt részmunkaidős feladatokat vállalnak. Ez felfedi a „rugalmassági paradoxont”, vagyis azt az elképzelést, hogy a rugalmas munkavégzés jobban kihasználja a nőket, mint a férfiakat, mivel még inkább hangsúlyozza az elsődleges gondviselői szerepüket. Hu szerint az otthoni munkavégzés gyakran kínálkozik az egyének, különösen a nők számára, hogy a családi és munkahelyi kötelezettségeiket összehangolják, de éppen ez a rugalmasság vezethet oda, hogy a nők nagyobb részt vállalnak a gyermekgondozás szervezésében, amely ma már nagyrészt digitálisan szerveződik.
Ennek sajnálatos következménye, hogy minél többet vállalnak a nők otthon, annál kevesebb szellemi mozgásterük marad a szakmai életükre, ami hozzájárul a nemek közötti bérszakadékhoz, a stressz fokozódásához és a párkapcsolati elégedetlenség növekedéséhez.
Heejung Chung, a londoni King's College London szociológusa, aki a munkahelyi rugalmasságot tanulmányozza, azt mondja, hogy a rugalmas munkavégzés a házimunka és a gyermekgondozás minden aspektusát súlyosbítja. „Azok a nők, akik rugalmasan vagy otthonról dolgoznak, hajlamosak több házimunkát és gyermekgondozást végezni, mert rugalmasan be tudnak szorítani minél több fizetett és fizetetlen órát a napjukba.”
Megállapította, hogy a nőkre akkor is nyomást gyakorol a házimunka és a gyermekgondozás, ha otthonról dolgoznak, míg az apa határait sokkal inkább tiszteletben tartják, még akkor is, ha ő is otthon van. Ez összefügg a férfi kenyérkereső norma hosszú történelmével, ahol a férfi munkaterülete történelmileg védettebb volt. Úgy tűnik, ez még akkor is így van, ha a nők magas jövedelmű vezetői pozícióban vannak - mondja Chung -, éppen azért, mert a társadalmi norma szerint a nőknek nagyobb részt kell vállalniuk a családi élet szervezésében.
A főzés csak a munka fele
A technológiai teher láthatatlansága ellenére némi előrelépés tapasztalható a gyermekgondozási feladatok megosztásában, mivel a férfiak az 50 évvel ezelőttihez képest nagyobb részt vállalnak ebből, bár még mindig kevesebbet, mint a nők. Sok háztartási feladatnak van digitális eleme is, fontos ezeket tudatosítani ahhoz, hogy egyenlően meg lehessen osztani. Például egy játszótéri találkozót, ami fontos a gyermek szocializációja szempontjából, előtte online meg kell szervezni. Gondoljunk arra a forgatókönyvre, amikor a pár egyik tagja a bevásárlást, a másik pedig a főzést végzi. A bevásárló az, aki a legnagyobb valószínűséggel következetesen szem előtt tartja, hogy milyen élelmiszerekre van szükség. A főzés csak a munka fele.
BBC
35 milliót fizet az exférj volt feleségének a házasság alatt végzett házimunkáért
- 2024.11.15CSR HUNGARY SUMMIT’24 2024.11.15. Gundel Palota A CSR Hungary konferenciák 2006-tól a CSR Hungary vállalati felelősség és fenntarthatóság döntéshozóinak vezető szakmai rendezvényei. Ahol jó lenni! Ahol jó fejlődni! Elmélet és valóság együtt! ESG, CSRD, CSR, fenntarthatóság... KATTINTSON, REGISZTRÁLJON Részletek Jegyek
- 2024.11.15Így számolhatjuk fel közösen a bérszakadékot! Gyere el és ismerd meg, mit tehetünk közösen a nemek közötti munkaerőpiaci egyenlőség megteremtéséért! Az esemény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Részletek Jegyek
- 2024.11.192024.11.19–12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
Egy friss kutatás szerint a munkavállalói jólléte hosszú távon is hasznot hozhat a vállalkozásoknak. Teljes cikk
Beköszöntött az ősz és vele a betegségek szezonja is, gyakoribbak a megfázások és a zárt terek miatt jobban terjednek a fertőző vírusok. Egy... Teljes cikk
Brit szakértők szerint nem véletlen, hogy az adatok azt sugallják, hogy a menopauzával kapcsolatos jogtalan elbocsátások drasztikusan emelkednek. Teljes cikk
- Kisgyerekek és idős szülők - miért stresszes a szendvicsgenerációba tartozók élete? 1 hete
- Lemaradhatnak a diplomás tehetségekről azok a cégek, amelyek nem kínálnak hibrid munkát 1 hete
- Az amerikaiak többet dolgoznak és kevésbé boldogok, mint az európaiak 2 hete
- Okos munkajogi ökoszisztéma segítheti a jövőben a hazai kkv-k munkafolyamatainak digitális transzformációját 3 hete
- Mégsem olyan jó választás álló íróasztalnál dolgozni 3 hete
- Y és Z generáció: A munka az életstílus része 1 hónapja
- A személyes találkozások hiánya hatással van az agyunkra 1 hónapja
- Kiderült, mi a női vezetők szerepe a vállalatok sikerében 1 hónapja
- 134 év múlva lehetnek egyenlőek a férfiak és a nők 1 hónapja
- "Hídember szerepkörben" - Dévényi Edit AI konzulens 1 hónapja
- Százezer dolgozó látja, hogy ez a terület egy "kőkemény küzdősport" 1 hónapja