Hogyan döntsük el, hogy érdemes-e költözni egy állásért?
Az ígéretes munka akár több száz vagy több ezer kilométernyire is lehet. A magyar munkavállalók mobilitása híresen alacsony volt, ami azonban az elmúlt években változóban van, egyre többen vállanak munkát olyan multinacionális cégeknél, amelyek globális karrierlehetőséget is kínálnak. Belső álláskeresési oldalaikon a világ másik részén is lehet pozícióra pályázni, de az is előfordulhat, hogy a munkavállalót üzleti szempontok miatt áthelyezik. Egy sikeres jelentkezés vagy egy ilyen döntés után, pedig máris nem kevés dilemmával találhatja magát szemben a munkavállaló. De mi mindent érdemes mérlegre tenni? Például a várható anyagi előnyöket, karrierlehetőséget szemben a családra váró relokációs kihívással és a jelenlegi kapcsolatrendszer elvesztésével.
Családdal mindig nehezebb egy ilyen döntést meghozni, hiszen nem csak a személyes karriert és életet befolyásolja, hanem a többiek életére is döntő hatással van, és sok lehet benne a bizonytalansági tényező. Bár ilyenkor is lehetséges mérlegelni a pro és kontra érveket, de egy ilyen mérvű döntés esetén holisztikusan kell gondolkodni, hiszen a személyes és a család identitását is befolyásolja, és az állás vagy a munkavállalás csak egy része ennek az összképnek. Például fel lehet vetni a kérdést, hogy milyen életmódra van lehetőség a kiszemelt helyen? Mi az, ami adott, mi hiányzik? El tudjuk-e képzelni, hogy kis- vagy épp nagyvárosban éljünk? Be akarunk-e illeszkedni a helyi közösségbe vagy sem?
Ha valaki nem egyedül dönt, akkor a legfontosabb minél mélyebben átbeszélni a lehetőségeket és a felmerülő nehézségeket a partnerrel. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy a másik karrierje szempontjából mit jelent ez a lépés. Míg az egyik előre lép, a másik parkolópályára kerül? Egyáltalán fog-e tudni ott munkát találni? Valamint elveszítheti a támogató közeget, ami addig például a gyerekek ellátásában, logisztikájában segített. Akinek a munkája miatt a költözés megtörténik, annak az új munkahelyén az új szociális kapcsolatok adottak lesznek, míg a másik fél nagyon egyedül maradhat, ahogy a berendezkedéssel járó munka nagy része is feltehetően rá nehezedik. Ezek a kérdések mind hatással lehetnek a párkapcsolatra is, így mindenképpen alaposan mérlegelni kell őket.
Természetesen a gyerekekkel is beszélni kell, bizonyos életkorokban nehezebb egy ilyen lépést megtenni, mint máskor. Ugyanakkor a gyerekekben a bizonytalanság szorongást is okozhat, így nem biztos, hogy minden részletébe a döntésnek be kell vonni őket (ez persze szintén függ a gyerekek életkorától is). Viszont ki lehet emelni a költözéssel járó lehetőségeket, új élményeket.
Egy új munka vagy áthelyezés komoly személyiségfejlődési lehetőséget is rejt, hiszen új emberekkel kerül az érintett kapcsolatba, új részeit ismeri meg a vállalatnak. Új kapcsolatokat lehet építeni, más szempontokat, ötleteket, akár vállalati kultúrát megismerni. Ugyanakkor nem érdemes elvágni a korábbi kapcsolatokat sem, sőt ha cégen belül történt az áthelyezés, akkor kifejezetten tanácsos tartani a kapcsolatot rendszeresen a megfelelő kollégákkal.
A költözésről érdemes „elfogulatlan” emberekkel is beszélgetni, akik nem családtagok vagy nem a főnök, akinek üzleti érdeke fűződik az áthelyezéshez. Olyanokkal, akik hasonló élethelyzetben vannak vagy voltak, hasonló családi vagy karriertervekkel rendelkeznek.
Ha van rá lehetőség és nyitott rá a cég, érdemes „próbaidőt” kérni, egy rövidebb kiküldetést vagy egy átmeneti pozíciócserét az adott helyre, mielőtt a nagy döntést valaki meghozza. A relokáció nagyon költséges folyamat, így a szakember szerint a cégek egyre inkább hajlandók arra, hogy a hosszú távú siker érdekében ilyen lehetőséget adjanak a munkaválallónak.
Ugyanakkor egy menekülő útvonallal is érdemes készülni, ha a relokáció mégsem válik be az alkalmazottnak vagy a családnak. Érdemes arról is megállapodni a partnerrel, hogy milyen hosszú távra tervezik a kiküldetést, esetleg felmerül-e a lehetősége annak, hogy az adott helyről még tovább kell költözniük vagy visszatérnek a kiinduló országba.
Azonban túlgondolni sem érdemes a döntést, hiszen nem örökre szól, és valószínűleg nem is ez az egyetlen lehetőség egy ilyen lépésre a karrier folyamán. Ha valami nem a tervezettek szerint alakul, még mindig lehet újratervezni, csak persze nem mindegy ennek az érzelmi és anyagi költsége.
- 2023.12.07IV. euChance KLUB Negyedik alkalommal és idén utoljára gyűlik össze az euChance Klub! Az izgalmas témák mellett értékeljük majd a Klub első évét is: sikerek és megoldásra váró feladatok számba vétele és a következő év tervezése.
Részletek
Jegyek
- 2023.12.31Készüljön fel a külföldön való jelenlétre a Global Mobility modullal! A külföldi üzleti jelenlét komoly versenyelőnyt kínál, ám egyúttal számos jogi kérdést is felvet. Ha a szervezet nincs tisztában a hatályos jogi háttérrel (pl. nemzetközi közjog, közösségi jog, társasági jog, munkajog, adójog, társadalombiztosítási jog, idegenrendészeti jog), akkor számos probléma, kockázati tényező merülhet fel. Az alap szintű modul tartalmazza a szükséges jogi szabályokat, folyamatábrákat (pl. Közvetlen befektetési lehetőségek, Tartózkodási, letelepedési és munkavállalási közjogi szabályok, Munkajogi szabályok, Adózási szabályok). A plusz szint egy online kurzussal egészül ki.
Részletek
Jegyek
- 2024.04.04Six Sigma Black Belt képzés 9 napos gyakorlatorientált, intenzív képzési program, amely készségszintre fejleszti a résztvevőket a 6 Sigma ismeretek elsajátításában, alapoktól a Green Belt ismereteken át magas szintű hatékonyságjavító projektek megvalósításáig.
Részletek
Jegyek
A külföldiek stabilabbá teszik a gyártást, kisebb a fluktuáció és gyakran a munkamorál is jobb. Sok cégnél már évek óta gyakorlat, mások frissen... Teljes cikk
Az utóbbi években fokozódó tendencia, hogy egyre több magyar állampolgár hagyja el hazáját, hogy külföldön találjon munkát és boldogulást. Ez a... Teljes cikk
Miért választották Magyarországot? Hogyan érzik magukat? Milyen a munka? Mennyire elégedettek a fizetésükkel? Egyebek mellett erről kérdeztünk... Teljes cikk
- Indul a Bringázz a munkába! és a bicibusz mozgalom is 3 hónapja
- Nem lesz fennakadás a nemzetközi felsőoktatási mobilitási programokban, ígéri a kormány 5 hónapja
- Megindulhat az elvándorlás a NAV-tól, ez az oka 6 hónapja
- Miért szorítják háttérbe a nők saját karrierjüket partnerük kedvéért? 6 hónapja
- Idén is keresik az év legjobb ESG-megoldásait 7 hónapja
- A második felvásárolta az első helyezettet - izgalmas mozgások a legnagyobb flottakezelők körében 7 hónapja
- Felmérés: alapelvárás lett a rugalmas munkaidő, sokakat frusztrál a munkahelyi technika minősége 7 hónapja
- Hamarosan még 500 ezer emberre lesz szükség a magyar munkaerőpiacon 8 hónapja
- Itt a legnagyobb relokációs cégek listája 9 hónapja
- Folytatja a kormány a munkásszállások építésének támogatását 11 hónapja
- Duplájára emelkedik a munkába járás kedvezményes költségtérítése 11 hónapja