Hogyan kell a munkáltatónak kifizetnie a többlet órát ha munkaidőkeretben dolgozom?
3 éve dolgozom egy multinál. Ebből kb 2 éve folyamatos munkarendben. 2 nap 6.00-18.00-ig, 2 nap szabad, 2 nap 18.00-6.00-ig, 2 nap szabad. 3 havi munkaidőkeretet állapított meg a cég a munkaszerződésben.Havi átlagban 15-munkanapunk van, ami 180 óra. Ellentételezésként eddig voltak havi "pihenőnapok" kijelölve a munkaidő beosztásunkban, vagy 100%-os túlórával fizették ki a 168 óra feletti részt. November 1-től ez megszűnt. Milyen módon kell a munkáltatónak kifizetnie a többlet órát? Kérhetem-e a pihenőnapok kiadását a többlet órák helyett? Meg kell-e határoznia a munkáltatónak a pihenőnapokat előre, ha igen mennyivel hamarabb?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
Tehát három hónapos munkaidőkeret alkalmazása esetén meg kell vizsgálni, hogy az adott három hónapos időszakra az általános munkarend szerint hány munkanap esik. Az így kapott számot meg kell szorozni a napi munkaidő mértékével, azaz nyolccal. A szorzat eredménye megadja az adott időszakban beosztható munkaórák számát. Egy példán keresztül: Ha a három hónapos időszakban az általános munkarend szerinti munkanapok száma 66, akkor a munkaidő-keretben beosztható munkaórák száma 528 (=66*8).
Az Mt. 143. § (2) bekezdés b) pontja értelmében a munkaidőkereten felül végzett munka esetén - a rendes munkaidőre járó munkabérén felül - 50 % bérpótlék illeti meg a munkavállalót. A bérpótlék helyett szabadidő abban az esetben jár a munkavállalónak, ha a munkáltatóval így állapodott meg (pl. a munkaszerződésben), vagy ha munkaviszonyra vonatkozó szabály ezt írja elő.
A munkaidő-beosztás közlésével kapcsolatban az Mt. 97 § (4) bekezdése irányadó. Eszerint a munkaidő-beosztást legalább hét nappal korábban, és legalább egy hétre írásban kell közölni. Ha ez nem történik meg, akkor az utolsó munkaidő-beosztás az irányadó. Fontos megemlíteni, hogy az írásbeliség követelményének megfelel, ha a munkaidő-beosztást a helyben szokásos és általában ismert módon (pl. belső hirdetőtáblán) közzéteszik.
Megjegyezzük, hogy a válaszadás során egyéb, a kérdésben kifejezetten nem említett körülményeket nem vettünk figyelembe.
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László. Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol. Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ. A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít. HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot. Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol. Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg. Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg. Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet. Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol. HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Kormányzati szolgálati jogviszonyban állok, köztisztviselőként. A 2018-as Kttv. 105. § szerint lenne lehetőség közös megegyezésre, de a... Teljes cikk
Fiam a 3. évét, amikor betöltötte, a munkáltatóm kiadta a szabadságomat. Ezután közös megegyezéssel eljöttem, és másik munkahelyen kezdtem... Teljes cikk
Egy ismerősöm konyhalányként minimálbért kap. Engem most vettek fel konyhalányként egy másik városban, itt bruttó 348 ezer forint szakmunkás bért... Teljes cikk
- Teljesítménybér: a legfontosabb tudnivalók 3 hete
- Itt az első figyelmeztetés: pénteken 10 percre leáll a közlekedés Budapesten 1 hónapja
- Cselekvőképtelen a munkavállaló? Ezt mindenképp tudni kell 2 hónapja
- Aki hazamegy időben és nem túlórázik, fizetésemelést kap – figyelem, igaz történet! 2 hónapja
- Ennek kell szerepelnie a munkaszerződésben 3 hónapja
- SZÉP-kártya jár kilépés előtti időszakra? 3 hónapja
- Képzés a munkahelyen: kötelezhet a munkáltató? 4 hónapja
- A munkavállaló titoktartási kötelezettsége 5 hónapja
- Ekkor utalják a 13. havi nyugdíjat 5 hónapja
- Mégsem élünk olyan jól, mint ahogy az MNB adatai mutatják? - Ekkora a magyarok vagyona 7 hónapja
- Miért nem jár a megváltozott munkaképességű munkavállalóknak munkaközi szünet? 7 hónapja