Hogyan találjunk meg a jó kollégát?
A sikeres vállalakozásokat nézve mindig felmerül a kérdés vajon miben rejlik sikerük titka. Számos dolog jut eszünkbe - újdonság a piacon, jó marketing, alacsony ár -, de ritkán gondolunk arra, hogy a dolgozóik kiválasztása, motiválása, képzése, lojalitásuk elnyerése lehet az egyik kulcstényező.
És hogyan találjuk meg a számunkra legmegfelelőbb munkatársat?
Hazánkban is egyre inkább elterjed a kompetencia alapú interjú, aminek az alapja egy cégre szabott kompetencia modell, ahol a kulcskompetenciák megtalálására és mérésére helyeztünk hangsúlyt.
Az egyéni kompetenciák értékelése a munkakörre, munkaköri szerepre kidolgozott kompetenciamodellek alapján (amelyek az elvárt követelményeket fogalmazzák meg), annak a vizsgálata, hogy az egyén mennyire felel meg az elvárásoknak, mennyire illeszkedik a munkaköri illetve az egyéni profil.
A kongruencia, az egybevágás mértékének mérése, illetve az illeszkedés elérésére való törekvés az alapja pl. a külső/belső kiválasztásnak is (személyiségfejlesztő programoknak, karriertervezésnek, utódlás-előléptetés, teljesítménymenedzsment).
Kompetencia
Mi az ami megkülönbözteti az embereket egymástól?
Mi az oka a kimagasló teljesítménynek?
Mitől jobb lényegesen az egyik alkalmazott (ugyanazon képzettség, hasonló tapasztalatok esetén)?
Hogyan lehet ezeket mérni?
A tesztek a tradicionális, akadémikus alkalmasság és ismeretek mérésére szolgálnak az iskolai végzettséget igazoló bizonyítványon és ajánlóleveleken túl. Azonban mégsem elegendőek a fenti kérdések megválaszolására.
Definíció: a kompetencia valamilyen viselkedésekkel, magatartásmódokkal leírható tulajdonság-együttes, amely általában a kiemelkedő teljesítmény eléréséhez szükséges jellemzőkhöz köthető.
Néhány módszerek a sikeres modell kialakításához
1. CIT (Critical Incident Technique) kritikus esemény technika Flanagan nevéhez fűződik. /Mi volt a szituáció? Ki volt érintett az adott helyzetben ? Mi volt a célja, mit szándékozott tenni?Mit tett ténylegesen? Mit ért el? Mi volt az eredmény? Mi volt a legkevésbé / leginkább hatékony viselkedés ebben a helyzetben? A lejegyzett válaszokon túl munkakör elemzési dokumentáció, munkaköri leírás, közvetlen megfigyelés és szakértőkkel való interjú is szükséges. Az ezekből kapott eredményeket statisztikai szempontok szerint megvizsgálják.
2. BEI (Behavioral Events Interview) viselkedésinterjú McClelland fejlesztette ki a CIT-ből. Őt azok az emberek érdekelték akik egy bizonyos munkát jól végeztek, jobban hangsúlyozza az ember aspektust. Teljeskörű metodológiát alakított ki munkaköri kompetenciaértékelés néven (JCA Job Competency Assessment)
3. Spencerék szerint a hatékony kompetenciamodell tartalmazza azt az 5-9 legfontosabb kompetenciát, amelyek a kimagasló munkavégzéshez szükségesek. A módszer időigényes és drága, de több ezer emberre való rendszer kidolgozásakor a várható hatékonyságnövekedés miatt megéri. A módszer előnye, hogy differenciálni tud, el tudja különíteni azokat a magatartásformákat mely viselkedések a kimagaslók és az átlagosak különbségét adja.
4. REP (Repertory Grid) szereprepertoár teszt Kelly nevéhez fűződik, személyes konstrukciós elmélete azt jeleníti meg, ahogy az emberek a világot maguk körül észlelik. Kompetenciamodellek megalkotását teszi lehetővé ez a módszer is.
A kompetenciákat különböző szempontok szerint csoportosíthatjuk. Úgy mint például:
Első lépésként el kell dönteni, hogy mik azok a kompetenciák, melyek számunkra a legfontosabbak, pontosan meghatározni a tartalmukat. Ez alapján készüljünk fel a kérdésekkel. A négy alapkérdés:
o Az előző munkahelyén/munkahelyein milyen eredményeket ért el?
o Mennyi idő alatt érte el ezeket a teljesítményeket?
o Mennyire tudja konkrét példákkal alátámasztani az elmondottakat?
o Tud-e referencia személyt megemlíteni?
Természetesen ezekre válaszolva is lehet nagyot mondani, elferdíteni a dolgokat. Amennyiben nem érezzük meggyőzve magunkat érdemes belemenni a részletekbe.
A fenti feladatokkal kapcsolatos terheket le tudja levenni a vezető válláról egy jól felkészült, a partnert, az ő igényeit alaposan megismerő tanácsadó aki "beépülve" a cég életébe át tudja venni azoknak a feladatoknak egy jelentős részét, mely a hatékony munkaerő gazdálkodáshoz és ezzel a célok eléréséhez elengedhetetlen. Hogy mik ezek a feladatok?
1. Szervezet átvilágítás, munkafolyamatok optimalizálása
2. Kompetencia modell kidolgozása
3. Munkakörök, a hozzájuk kapcsolódó feladatok meghatározása
4. Munkaszerződések standardizálása az egyes munkaköröknek megfelelően
5. Bér és juttatási rendszer kidolgozása
6. HR folyamatok kidolgozása
7. TÉR
8. Képzési terv
9. Karrier menedzsment
10. Tréningek
Majtényi Mariann
DEKRA Arbeit Kft
country manager
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A külföldi munkavállalók magyarországi foglalkoztatására vonatkozó rendeletén karácsonykor módosított a kormány. „A munkaerő-kölcsönző... Teljes cikk
A hazai vállalatok számára gyakran jelent kihívást a munkaerő gyors pótlása, különösen akkor, amikor hirtelen piaci vagy gazdasági változásokra... Teljes cikk
Fizikai munkaerő-kölcsönzés esetén az első hat hónapban akár 35 százalékos a kilépők aránya. A legnagyobb fluktuáció a betanított... Teljes cikk
- A potenciális munkaerő-tartalék negyedévenkénti alakulása - grafikon 1 hete
- Mutatjuk, hol vesznek fel és hol építenek le - friss adatok a magyar munkaerőpiacról 2 hete
- A dolgozók közel fele szerint a főnökük nem érti őket 2 hete
- Ezek a legnagyobb kihívások a hazai vállalkozások számára 2 hete
- Ebben az országban használják a legtöbben az AI-t a HR területén 2 hete
- 5-ből 3 munkáltató szerint a soft skill-ek fontosabbak, mint valaha 2 hete
- 5 kulcsfontosságú lépés a pozitív munkahelyi légkör megteremtéséhez 3 hete
- Az álláskeresők szerint képzési hiány van, nem pedig készséghiány 4 hete
- Felmérés: kevés cég tartja hatékonynak a készségek értékelését 1 hónapja
- Így változott a gazdaság teljesítménye a KSH friss adatai szerint 1 hónapja
- Felmérés: Egyre kevesebb munkahelyen elvárás a diploma 1 hónapja