Honnan lehet tudni, hogy kiégtünk?
Ne kezdjünk el rögtön aggódni, ha nehezebben indulunk munkába reggelente, hiszen ennek oka lehet a tél végi energiavesztés is. Ha azonban a jó idő beköszöntével is nehezebben vesszük rá magunkat a korábban szeretett munka elvégzésére, akkor gyanakodhatunk a kiégésre - írja a NLCafé.

A tökéletességre való törekvés helyett a megúszás lesz a cél, elvész a motiváció és céltalanság marad a helyén. Ha ez hosszú ideig fennáll fizikai tünetek kezdenek párosulni mellé, mint az alvászavar, a gyakori fejfájás és emésztési gondok.
A burnout (kiégés) okai lehetnek a túlhajszoltság, a stressz, a rossz munkahelyi környezet, a túlzott felelősség, és az ha nincs elegendő pozitív visszajelzés.
Csehák Hajnalka pszichológus szerint a kiégés krónikus, azaz folyamatosan fennáll, vagy időről időre visszatér.
Már a 70-es évek óta ismert jelenség, a legnagyobb veszélyben a leglelkesebb dolgozók vannak. Ennek az az oka, hogy ők végzik a legnagyobb hévvel a munkát, amit a szervezet nem bír a végtelenségig. Főnökeik látják, hogy jól terhelhetőek, így a legtöbb új feladattal is őket bízzák meg, majd túlvállalják magukat.
A motiváció és a lelkesedés nagyon fontos, de ismerni kell a határokat, nem lehet mindig 110 százalékon teljesíteni.
Hogyan kerülhető el a kiégés?
Ha valaki a tünetekkel orvoshoz megy, szinte rögtön depressziót állapítanak meg nála. Külföldön már van rá példa, hogy burnout-szindróma esetén valaki akár fél évre is szabadságra menjen.
A legfontosabb a megelőzés, aminek eszköze lehet a rendszeres mozgás, és a pihenés. Fontos, hogy ne csak aktív pihenésre szakítsunk időt, hanem passzívra is, amikor csak eldőlünk a kanapén és olvasunk, vagy sorozatokat nézünk - mondja a szakértő.
NLCafé