HR képzések 2023 - felsőoktatás
A magyar felsőoktatásban HR-t egy alapszakon és egy mesterszakon lehet tanulni. Aki lemaradt a február 15-i jelentkezési határidőről, még július végén-augusztus elején - bizonyos megkötésekkel - a pótfelvételin jelentkezhet az idén ősszel induló képzésekre. Utána legközelebb a jövő februárban startoló keresztféléves képzések jöhetnek szóba, amire november 15-e a határidő.
Emberi erőforrások alapszak
A magyar felsőoktatásban a “HR szak” hivatalos neve: emberi erőforrások alapképzési szak. Az ezen a szakon megszerezhető végzettség: közgazdász emberi erőforrások alapképzési szakon, amelynek angol megnevezése: Economist in Human Resource Management. A szak a gazdaságtudományok képzési területbe tartozik, 7 félév alatt végezhető el, amelyből az utolsó a szakmai gyakorlat. Érdemes figyelni, hogy az egyes intézmények milyen specializációval hirdetik meg a szakot, mert ez egyetemi hatáskör és ez adja azt a pluszt, amit a hallgató kap a tanulmányai alatt.
A 2023. szeptemberben induló képzést 12 intézmény hirdette meg:
- Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Kar (Budapest)
- Budapesti Metropolitan Egyetem Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai Kar (Budapest)
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar (Budapest)
- Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (Eger)
- Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar (Budapest)
- Kodolányi János Egyetem (Budapest)
- Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Gazdasági és Társadalomtudományi Képzések Központ (Gödöllő, Budapest, Gyöngyös)
- Milton Friedman Egyetem (Budapest)
- Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar (Miskolc)
- Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kar (Veszprém)
- Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar (Pécs)
- Wekerle Sándor Üzleti Főiskola (Budapest)
Az Oktatási Hivatal Diplomás Pályakövetési Rendszere szerint a 2018-ban ezen a szakon végzettek egy évvel később bruttó 358 ezer forintot kerestek átlagosan. A bsc diplomát szerzők 36 százaléka tanult tovább mesterszakon. A karrierjüket elkezdők 54 százaléka saját bevallása szerint diplomás munkakörben dolgozott. Álláskeresési idejük 1,41 hónap volt. A munkakörök, amelyekben a legtöbben állást találtak: HR asszisztens, ügyintéző, HR generalista, referens, HR munkatárs, HR recruiter, HR koordinátor, HR menedzser.
Emberi erőforrás tanácsadó mesterszak
A mesterszak pontos megnevezése: emberi erőforrás tanácsadó (Human Resource Counselling). A megszerezhető szakképzettség: okleveles emberierőforrás tanácsadó. A szak a bölcsészettudományi képzési területbe tartozik.
A mesterképzésre bizonyos alapszakok diplomásai jelentkezhetnek. Ilyen az andragógia és közösségszervező alapképzési szak, a főiskolai szintű művelődésszervező, a személyügyi szervező, a munkavállalási tanácsadó, valamint a bölcsészettudomány képzési területről a pedagógia, a pszichológia; a gazdaságtudományok képzési területről az emberi erőforrások, a társadalomtudomány képzési területről a szociológia, a politológia, az informatikus könyvtáros és a kulturális antropológia alapképzési szak; valamint a pedagógusi képzési terület alapképzési szakjai. Tehát aki azemberi erőforrások alapszakot elvégezte, ő folytathatja ezen a mesterszakon a sikeres felvételi után.
A szakon 2023. szeptemberben induló képzést 9 intézmény hirdette meg:
- Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar (Debrecen)
- Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Kar (Budapest, Szombathely)
- Kodolányi János Egyetem (Székesfehérvár, Budapest, Orosháza)
- Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Gazdasági és Társadalomtudományi Képzések Központ (Budapest, Gödöllő)
- Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar (Miskolc)
- Budapesti Metropolitan Egyetem Üzleti, Kommunikációs és Turisztikai Kar (Budapest)
- Pécsi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar (Pécs) - magyar és angol nyelven is
- Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar
- Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Kar (Győr)
Az Oktatási Hivatal Diplomás Pályakövetési Rendszerének (DPR) adatai szerint a 2018-ban ezen a szakon végzettek 91 százaléka dolgozott egy évvel a diplomázás után, kétharmaduk diplomás pozícióban. Átlagos bruttó fizetésük 361 ezer forint volt 2019-ben, és egy hónap sem kellett ahhoz, hogy állást találjanak (elhelyezkedési idő: 0,95 hónap). Ezekben a pozíciókban helyezkedtek el a legtöbben:HR szakértő, HR tanácsadó, HR munkatárs, HR asszisztens, HR menedzser, HR referens, pályaorientációs tanácsadó.
Ki és mikor jelentkezhet?
Pótfelvételi keretében július végén-augusztus elején egy szakot meg lehet jelölni a 2023 szeptemberében induló képzésekre. Ám csak azok jelentkezhetnek, akiket egyetlen általuk megjelölt képzésre sem vettek fel az általános eljárásban (az idén február 15-ig jelentkezettekre vonatkozik), vagy idén egyáltalán nem is jelentkeztek felsőoktatásba. Utána a 2024. februárban induló keresztféléves képzésekre 2023. november 15-ig lehet jelentkezni. A 2024. szeptemberben startoló képzésekre pedig 2024. február 15-ig. A jelentkezés oldala és minden hivatalos információ a www.felvi.hu oldalon.
Nyitókép: Mimi Thian on Unsplash
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
Magyarország a sereghajtók közé tartozik az EU-ban a felsőfokú végzettséggel rendelkezők arányát tekintve is. Lemaradásunk ráadásul 2013 óta nőttön nő. Teljes cikk
Több mint 20 év után ismét valós repülőtéri és hangár környezetben tett szakmai vizsgát középiskolai képzésben végzős 16... Teljes cikk
A Huawei által életre hívott SEEDS ösztöndíjprogram új felsőoktatási partnere a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. Teljes cikk
- Több mint 50 évbe telt egy amerikai férfinak, hogy megszerezze a diplomát 2 hete
- Képzőközpontot hozott létre három magyar nagyvállalat, hogy csökkentsék a munkaerőhiányt az építőiparban 2 hete
- A pótolhatatlanok szakmája: addig jó, amíg visz előre a flow 1 hónapja
- A stresszkezelés és a hibrid munkavégzés a legfontosabb - A Tréning Kerekasztal felmérésének eredményei 1 hónapja
- Harminc cég több mint kétszáz állásajánlattal várja az érdeklődőket a Corvinus állásbörzéjén 2 hónapja
- Varga Liviust is bevonta tanulási hetébe a multi - esettanulmány 2 hónapja
- A villamosipari szaktudás a jövő biznisze 2 hónapja
- Száz fiatal kap majd állást a debreceni BMW-gyárban 2 hónapja
- Ezekkel a technológiákkal kovácsolhatnak előnyt a home office-korszakból a munkáltatók 2 hónapja
- Nemzetközi pályázatot ír ki a rektori posztra a Budapesti Metropolitan Egyetem 2 hónapja
- A megtartás és elkötelezés alapja a munkahelyi jóllét 2 hónapja