Megjelent: 3 éve

Kell-e a munkavállaló beleegyezése a koronavírus miatti szerződésmódosításokhoz?

Március közepe óta home office-ban dolgozom a munkáltató utasításai alapján. Március 30-án a cég dolgozói e-mailben kaptak tájékoztatást arról, hogy a jelenlegi helyzetre való hivatkozással (a vezetőség döntése alapján), április 1-től sávosan (%-ban meghatározott mértékkel) csökkentik a munkavállalók fizetését. Ezzel egyidejűleg lesznek olyan munkavállalók, akiket a munkaszerződésükben rögzített 8 órás munkarendtől eltérő 4, illetve 6 órában kívánnak foglalkoztatni a vészhelyzet lezárultáig. Ilyen esetben nem szükséges a munkaszerződés módosításának mindkét fél részéről történő aláírása? Mit tehet ilyen esetben a munkáltató egyoldalúan? Milyen jogai és lehetőségei vannak egy ilyen szituációban a munkavállalóknak?

images

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A munkaszerződés kötelező tartalmi eleme a munkakör és a munkabér. Amennyiben pedig a munkaszerződés nem rendelkezik a munkaidő mértékértől, akkor törvényi vélelem szól a teljes munkaidős foglalkoztatás mellett.

A munkaszerződés mint kétoldalú megállapodás kizárólag a felek közös akaratával, írásban módosítható. Amennyiben tehát a munkáltató tájékoztatást küldött a munkabér csökkentéséről és a rövidebb idejű foglalkoztatásról, akkor az legfeljebb munkaszerződés módosításra vonatkozó ajánlatnak minősülhet. Megjegyzem, hogy az e-mailes megküldést nem ismeri el a munkajog az Mt. szerint megkövetelt írásbeliséggel egyezőnek.

A koronavírus járvány miatt kialakult rendkívüli helyzetben érthető, ha a munkáltató - különösen nagyobb számú munkavállaló esetén - a kommunikáció hatékonyabb módját választja annak bejelentésére, hogy milyen változásokra kényszerül, ez azonban nem válthatja ki azt, hogy az egyes munkavállalókkal külön-külön írásban megállapodjon a munkaszerződést érintő módosításokról. Tehát a részmunkaidő bevezetése vagy a munkabér csökkentése nem tehető meg egyoldalúan a munkáltató által - legalábbis a jelenleg (2020.04.03. napján) hatályos Mt. szabályok alapján.

Arra ugyanakkor szeretnék utalni, hogy a hírekben megjelent információk szerint a 2020. április 6-i hétre várható egy újabb mentőcsomag a Magyar Kormánytól és ennek kapcsán felmerült az is, hogy a részmunkaidő egyoldalú elrendelésére is javaslat érkezett számos más indítvány mellett. Egyelőre azonban még nem lehet tudni, hogy ténylegesen milyen rendkívüli intézkedések, új szabályok kerülnek bevezetésre. Éppen ezért azt javaslom, hogy napi szinten igyekezzenek figyelemmel kísérni a fejleményeket, mi is igyekszünk minden kérdésre az éppen aktuális jogszabályi előírásoknak megfelelően válaszolni. A válaszainkat ugyanakkor nem tudjuk minden jogszabályváltozás után visszamenőlegesen módosítani.

Az pedig, hogy milyen jogai és kötelezettségei, illetve milyen lehetőségei vannak a munkavállalónak ilyen esetben, olyan általános és tágan megfogalmazott kérdés, amelyre nem adható egzakt válasz. Értelemszerűen szóba jöhet egy jogellenes egyoldalú szerződésmódosítás esetén a munkaügyi hatóságnál történő bejelentés, a munkavállalói azonnali hatályú felmondás és jogkövetkezményei alkalmazása (amely valószínűleg csak bíróságon lenne érvényesíthető), a bírósági úton történő igényérvényesítés (pl. elmaradt munkabér), de ezek mellett akár más jogorvoslati út is (pl. elmaradt munkabér esetén fizetési meghagyás stb.). Pontosabb iránymutatáshoz azonban ismerni kellene az egyedi körülményeket és alapul fekvő iratokat.

Munkajogi problémája van? Munkavállalóként használja ügyvédkeresőnket!

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Dr. Antalóczy Adrienn

Dr. Antalóczy Adrienn LL.M., ügyvéd, munkajogi és adatvédelmi szakjogász. Kiemelt szakterülete a munkajog, valamint a munkajoggal összefüggő adatvédelmi kérdések.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető. Részletek Jegyek
  • 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása. Részletek Jegyek
  • 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket. Részletek Jegyek
  • 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal. Részletek Jegyek
További cikkek
Hogyan tudom igazolni a munkaviszonyom, ha korábban egy helyen nem jelentettek be?

Nyugdíjba készülök. Hogyan tudnám igazolni a munkaviszonyomat, ha nem jelentettek be 1955 és 1996 között, de ténylegesen ott dolgoztam? A volt... Teljes cikk

Váltásos munkarend esetén hogyan illet meg szabadság?

Váltásos munkarendben dolgozom 12-24,12-48. A munkáltató munkaszüneti napra szabadságot írt ki részemre, de a munkaszüneti napot nem számolja el... Teljes cikk

Beoszthat-e hétvégén nappalra és éjszakára is a munkáltató?

12 órás kétműszakos munkarendben dolgozok idősek otthonában, közalkalmazott vagyok. A munkarendünk nem szabályosan folyamatos. Az lenne a kérdésem,... Teljes cikk