Kell-e a munkavállaló beleegyezése a koronavírus miatti szerződésmódosításokhoz?
Március közepe óta home office-ban dolgozom a munkáltató utasításai alapján. Március 30-án a cég dolgozói e-mailben kaptak tájékoztatást arról, hogy a jelenlegi helyzetre való hivatkozással (a vezetőség döntése alapján), április 1-től sávosan (%-ban meghatározott mértékkel) csökkentik a munkavállalók fizetését. Ezzel egyidejűleg lesznek olyan munkavállalók, akiket a munkaszerződésükben rögzített 8 órás munkarendtől eltérő 4, illetve 6 órában kívánnak foglalkoztatni a vészhelyzet lezárultáig. Ilyen esetben nem szükséges a munkaszerződés módosításának mindkét fél részéről történő aláírása? Mit tehet ilyen esetben a munkáltató egyoldalúan? Milyen jogai és lehetőségei vannak egy ilyen szituációban a munkavállalóknak?

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?
Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban
A munkaszerződés mint kétoldalú megállapodás kizárólag a felek közös akaratával, írásban módosítható. Amennyiben tehát a munkáltató tájékoztatást küldött a munkabér csökkentéséről és a rövidebb idejű foglalkoztatásról, akkor az legfeljebb munkaszerződés módosításra vonatkozó ajánlatnak minősülhet. Megjegyzem, hogy az e-mailes megküldést nem ismeri el a munkajog az Mt. szerint megkövetelt írásbeliséggel egyezőnek.
A koronavírus járvány miatt kialakult rendkívüli helyzetben érthető, ha a munkáltató - különösen nagyobb számú munkavállaló esetén - a kommunikáció hatékonyabb módját választja annak bejelentésére, hogy milyen változásokra kényszerül, ez azonban nem válthatja ki azt, hogy az egyes munkavállalókkal külön-külön írásban megállapodjon a munkaszerződést érintő módosításokról. Tehát a részmunkaidő bevezetése vagy a munkabér csökkentése nem tehető meg egyoldalúan a munkáltató által - legalábbis a jelenleg (2020.04.03. napján) hatályos Mt. szabályok alapján.
Arra ugyanakkor szeretnék utalni, hogy a hírekben megjelent információk szerint a 2020. április 6-i hétre várható egy újabb mentőcsomag a Magyar Kormánytól és ennek kapcsán felmerült az is, hogy a részmunkaidő egyoldalú elrendelésére is javaslat érkezett számos más indítvány mellett. Egyelőre azonban még nem lehet tudni, hogy ténylegesen milyen rendkívüli intézkedések, új szabályok kerülnek bevezetésre. Éppen ezért azt javaslom, hogy napi szinten igyekezzenek figyelemmel kísérni a fejleményeket, mi is igyekszünk minden kérdésre az éppen aktuális jogszabályi előírásoknak megfelelően válaszolni. A válaszainkat ugyanakkor nem tudjuk minden jogszabályváltozás után visszamenőlegesen módosítani.
Az pedig, hogy milyen jogai és kötelezettségei, illetve milyen lehetőségei vannak a munkavállalónak ilyen esetben, olyan általános és tágan megfogalmazott kérdés, amelyre nem adható egzakt válasz. Értelemszerűen szóba jöhet egy jogellenes egyoldalú szerződésmódosítás esetén a munkaügyi hatóságnál történő bejelentés, a munkavállalói azonnali hatályú felmondás és jogkövetkezményei alkalmazása (amely valószínűleg csak bíróságon lenne érvényesíthető), a bírósági úton történő igényérvényesítés (pl. elmaradt munkabér), de ezek mellett akár más jogorvoslati út is (pl. elmaradt munkabér esetén fizetési meghagyás stb.). Pontosabb iránymutatáshoz azonban ismerni kellene az egyedi körülményeket és alapul fekvő iratokat.
Munkajogi problémája van? Munkavállalóként használja ügyvédkeresőnket!
Tisztelt Kérdezők!
Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.
Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!
Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.
Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.
Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!
Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László. Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol. Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ. A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít. HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot. Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol. Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg. Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg. Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet. Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol. HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.
- 2023.03.30euChance KLUB Elindult az euChance program, melynek egyik kulcs eleme a networking lehetőséget biztosító euChance KLUB. Szeretettel meghívjuk a 2023-as év első eseményére. 2023. március 30. 9:00-11:00 Nem Adom Fel Kávézó 1086 Budapest, Magdolna utca 1.
Részletek
Jegyek
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
Meghalt az édesanyám és afelől érdeklődnék hogy az élettársamnak jár e- a rendkívüli szabadság halálozás miatt. Teljes cikk
Iker kislányaim 2023. január 21-én betöltötték a 3.életévüket, de 6 éves korukig kapom rájuk a gyest. Emellett elmehetek-e közmunkára, mert... Teljes cikk
2022. augusztus 31-én megszereztem a nők 40-hez a szolgálati időt. 2022.szeptember 01-től 2023. augusztus 31-ig a nyugdíjintézet folyósítja a... Teljes cikk
- A munkaszerződés módosítását kérheti a gyermeket nevelő munkavállaló 3 hete
- Vezető munkavállaló munkaszerződése: érdemes aláírás előtt átbeszélni 1 hónapja
- A dolgozók többsége szerint az utazás alatti munkavégzés pozitív hatással lenne a mentális egészségére 2 hónapja
- Csaknem 30 milliárd forintot osztanak szét a járvány alatt dolgozó egészségügyisek között 2 hónapja
- Duplájára emelkedik a munkába járás kedvezményes költségtérítése 2 hónapja
- Miért beszélünk még mindig erről? 2 hónapja
- Hatékonyabban képviselhetők a bíróság előtt a munkavállalói jogok 2 hónapja
- Elmosódó határvonalak munka és magánélet közt - Kiberbiztonsági trendek a hibrid világában 2 hónapja
- Home Office 2 hónapja
- Egérút az irodába - avagy miért vetett véget a Disney a home office-nak? 3 hónapja
- Így módosult január 1-től a Munka törvénykönyve 3 hónapja