Még nem kapós itthon a távtitkárnő
Óriási előnye ellenére Magyarországon mindössze pár tucatnyian végzik a távmunka e sajátos formáját, arról nem is beszélve, hogy még ők sem tartanak ott, ahol kéne, a vezetők bizalmatlansága miatt ugyanis alig tudják megmutatni kreativitásukat, képességeiket - mondta a Népszabadságnak Petrényi Szilvia, a Magyar Távmunka Szövetség titkára, aki maga is távmunkában látja el feladatait. Nálunk e szolgáltatás nemcsak gyerekcipőben jár, hanem toporog, jelezte Petrényi, hozzátéve, hogy Magyarországon a legtöbb VA másodállásban, esti és hétvégi munkaként képzeli el tevékenységét. Ez pedig nem kedvez a vezetőknek, hiszen ennek köszönhetően folyamatosan kétségek merülnek fel bennük azt illetően, hogy a VA-nak a kvázi túlórában lesz-e elegendő energiája főállása mellett minőségi munkát végezni.
A lemaradás okai
A magyarországi gyakorlat azt mutatja, leginkább azon kezdő kisvállalkozások próbálkoznak meg a komplex virtuális titkárság igénybevételével, akik szűkös anyagi kereteik miatt még nem tudnak egy jól felszerelt irodára, teljes munkaidőben dolgozó titkárnőre áldozni. Igaz, a virtuális asszisztenseket még így is csak apró feladatokkal bízzák meg, az anyagiak miatt ugyanis képtelenek lennének egy több nyelven beszélő, teljes körű ügyintézést vállaló VA-t foglalkoztatni.
További problémát jelent a hazai szabályozás is, elvégre nagyon nehéz a virtuális világba helyezni egy cég ügymenetét, ha még az elektronikus aláírást sem fogadták el, és továbbra is minden egyes megrendelést, meghatalmazást, számlát és szerződést eredeti aláírással és pecséttel kell ellátni. A szabályok természetesen fontosak, de a mindennapi gyakorlatban igencsak megnehezítik a munkát - mondja a Távmunka Szövetség titkára. Ezért a magyar VA-k tevékenységét inkább mobil, mintsem virtuális asszisztensi munkának lehet nevezni.
A VA elterjedését nehezíti továbbá, hogy semmilyen képzés nincsen a távtitkárnők számára, csakis a saját tapasztalataik és a külföldi szakirodalom alapján állhatnak neki a munkának.
A virtuális asszisztensek helyzete
A virtuális asszisztensek általában vállalkozókként - jellemzően bt.-ben vagy kft.-ben - dolgoznak, bár ezt a munkát munkaviszonyban is el lehet látni. Ha egy cég például megengedi a titkárnőjének, hogy egy héten három napot a cégnél, kettőt pedig otthon dolgozzon, akkor őt tulajdonképpen részben virtuális módon, de alkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatják.
A VA-k jövedelme a megbízások jellegétől és a megbízók fizetőképességétől függ. A tapasztalatok szerint kevés az üzletileg korrekt, minőségi munkát elváró és a minőségi munkát megfizetni is hajlandó megrendelő, hiszen a nagyvállalatoknak a folyamatos titkárnői jelenlét miatt nincs szükségük rá, a kisvállalkozások pedig féltik rákölteni nehezen összekuporgatott pénzüket. Pedig egy kis szemléletváltással hatékonyabbá tehetnék működésüket, és még a munkaerőpiacról kiszorult tömegeken (gyesen lévő kismamák, megváltozott munkaképességűek) is segítenének.
Népszabadság