Szerző: Berta László
Megjelent: 10 éve

Milliomos orvosok három állásban

Egy-másfél millió forintot visznek haza a magánklinikákon dolgozó orvosok. Ehhez a fizetéshez többen úgy jutnak hozzá, hogy legalább három intézményben, és külföldön is dolgoznak. A magánkórházak ápolónői nettó 150-160 ezret keresnek, ami kb. 30 százalékkal magasabb az állami ellátásban dolgozók fizetésénél. A lakosság fele vett igénybe magán-egészségügyi szolgáltatást 1 éven belül, de országos lefedettséggel sztenderd magas színvonalon jelenleg senki nem tud szolgáltatni.

A Róbert Károly Magánkórházban heti 40 órában nettó 1-1,5 millió forint között keresnek az orvosok – mondta el a HR Portálnak Lantos Gabriella operatív igazgató. Egy másik magánkórház, az Istenhegyi Klinika is hasonlóan versenyképes jövedelmet biztosít. Rudas László tulajdonos kiemelte, hogy ez az összeg általában három forrásból áll össze, a náluk praktizáló orvosok – jellemzően főállásban – dolgoznak az állami ellátásban és külföldi munkát is vállalnak. Rudas jó megoldásnak tartja, ha oktatnak, kutatnak és havonta két-három napot külföldön töltenek. A kórházukban bérlőként megjelenő orvosok vagy a saját áraikon dolgoznak, kifizetik a klinikának a hátteret adó műtőt, nővért, étkezést stb., vagy az Istenhegyi fizeti ki az orvos munkáját a saját díjszabása szerint.

Rudas László elmondta lapunknak, hogy az Istenhegyi Klinikán 150-160 ezer Ft nettót keresnek havonta az egészségügyi szakdolgozók, ami 30 százalékkal magasabb az állami egészségügyi ellátásban dolgozók bérénél. Ez megfelel a valóságnak: Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke szerint sokan örülnének ennek a bérnek, mert átlagosan nettó 95-130 ezer Ft közötti fizetést kapnak az állami egészségügyi szakdolgozók. Lantos Gabriellától tudjuk, hogy az ápolónők esetében a versenyképesség még nem teljes, de az állami ellátásban dolgozókénál jelenleg is másfélszer többet keresnek náluk. A Róbert Károly Magánkórházból nem mennek el külföldre dolgozni, de a nővérhiányt megérzik, valamint azt is, hogy az újonnan beinduló rendeléseken vagy szükséges bővítendő területeken nehezebb orvost találni.

Nincs országos lefedettség

A Világgazdaság „Egészségügy: együtt és/vagy külön?” konferenciáján ismertette a Szinapszis Kft „A magán-egészségügy helyzete Magyarországon 2015 közepén” című kutatását. E szerint a magánklinikák száma és forgalma lassan, de folyamatosan növekszik, azonban országos lefedettséggel sztenderd magas színvonalon jelenleg senki nem tud szolgáltatni. A piac Budapestre és néhány vidéki nagyvárosra koncentrálódik. A klinikák új forrásokat vontak be mind szakmai, mind pénzügyi befektetői oldalról. Ennek ellenére Rudas László, az Istenhegyi Klinika tulajdonosa szerint az 1980-as évek GMK-es korszakát idéző viszonyok között működnek a magánkórházak. Ide kapcsolható, hogy Papik Kornél, a Budai Egészségközpont ügyvezető igazgatója említett pár tisztázatlan kérdést: biztosítási jogviszonyunk a sajátunk, akkor miért nem lát el az állami kórház, ha előtte magánkórház műtött meg, és szövődmények alakultak ki? Miért nem írhat labor beutalót és táppénzt a magánklinika?

A magánklinikák körében különben egyes specialitásokban már most nemzetközi hírű intézmények működnek Magyarországon. A kutatás szerint építhetnek az orvosi turizmusra is bizonyos területeken, de nem könnyű kitűnniük a nemzetközi versenyben, mert a keletieknek Nyugat, de a nyugatiaknak Kelet vagyunk, és erősek a regionális versenytársak.

Magánorvoshoz jár az alsó-középosztály

A Szinapszis-kutatás megállapítása szerint az egészségügyben bővül a fizetőképes kereslet, míg az állami ellátáshoz való hozzáférés szűkül. Ezt igazolja, hogy a lakosság fele vett igénybe magán-egészségügyi szolgáltatást 1 éven belül, valamint egy átlagos háztartás 50 ezer forintot költ évente magánorvosra és egyéb gyógymódokra. Lantos Gabriella, a Róbert Károly Magánkórház operatív igazgatója megjegyezte: „A magánorvoshoz járás a középosztály életformájának része, évente 20 százalékkal nő a pacientúra. Már nem csak a jómódúak jönnek hozzánk, hanem a havi 250, sőt 150 ezer forint körül keresők is”. Akiknek azonban a másodszori fizetés sokszor gondot jelent: pl. a szövődmények kezelése miatti költségeken felháborodott emberek Lantos irodájában panaszolják el, hogy miért kell fizetniük az állami egészségügyi ellátásért is, miközben a magánkórházban gyógyíttatják magukat.

Számok a kutatásból:
- 1 millióan egészségpénztári tagok (bár a bevételek csökkenő tendenciát mutatnak).
- A betegek és egészségügyi fogyasztók 30 százaléka nem hajlandó hálapénzt adni.
- Leginkább a magánszakrendelésekben és magánkórházakban bíznak, és legkevésbé az állami kórházakban és járóbeteg ellátásban.
- Magánellátást igényelnének, mert nincs várakozási idő, jobb minőségű a szolgáltatás és többet foglalkoznak a pácienssel.

Elsőre megdöbbentő, hogy a betegek és egészségügyi fogyasztók elsődleges információs forrása az internet már a 60-70 éves korosztályban is. Korosztálytól függetlenül jellemző, hogy tájékozottak a kezelési lehetőségek, ellátó helyek, árak tekintetében, és az információigény csak tovább nő. Szeretik tudni, mit kapnak a pénzükért, maguk döntenek, legtöbbször sokkal többet költenek egészségügyi kiadásokra, mint azt mások feltételeznék róluk. Jelentős részük rendelkezik okos eszközökkel, ezek új lehetőségeket nyitnak a tájékoztatásban, betegségmenedzsmentben, terápia monitoringban.

10-ből 2 nem vesz át hálapénzt

A kutatás szerint az orvosok jelentős csökkenést érzékelnek a hálapénz összegében. És nem tartják hosszú távon fenntarthatónak, számukra és a betegek számára is megalázónak tartja a többség: 20 százalékuk már most sem fogad el senkitől hálapénzt. A szakorvosok 53 százaléka dolgozik magánrendelésen (is). Megközelítőleg 20 százaléka rendelkezik saját weboldallal, és további 20 százalék tervezi. A magánpraxis indítása (magánklinikába bedolgozás) komoly alternatívája a külföldi munkavállalásnak.

A Szinapszis kutatása alapján az orvosok 70 százaléka szerint inkább hasznos a verseny az egészségügyben. Azok lehetnek sikeresek a magánegészségügyben, akiknek nagy a szakmai tudásuk, specializálódnak egy területre, és széleskörű a szakmai kapcsolatrendszerük. Az orvosok minden jogi, IT, vállalkozás menedzsment, kommunikációs segítséget szívesen vesznek, ami a magánpraxis ellátásában támogatja őket.
  • 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznakinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Ezért nehéz a kkv-nak jó könyvelőt találni

A kkv-k egyik legkritikusabb területe a pénzügyi-számviteli nyilvántartás – és mégis, a cégek többsége egyre nagyobb nehézségekbe ütközik, ha... Teljes cikk

Munkabér kifizetése

A munkabér kifizetésének szabályait a Munka Törvénykönyve (Mt.) és kapcsolódó jogszabályok pontosan meghatározzák, mégis gyakran merülnek fel... Teljes cikk

Mennyiért dolgozol? Hamarosan mindenki tudni fogja

2026 júniusától életbe lép az uniós bértranszparencia irányelv, amely alapjaiban formálja át a cégek bérpolitikáját és HR-folyamatait. A... Teljes cikk