Milyen mentőövet dobnak a HR-esek válság idején?
Nincs még vége a leépítéseknek, a DGS Global Research kutatása szerint ugyanis a vállalatok 30 százaléka további elbocsátásokat tervez. Pedig - mint az a Válságkezelési Konferencián kiderült - más módon is csökkenthetnék költségeiket a cégek: atipikus foglalkoztatással, a kompenzációs csomag reformjával vagy újonnan keletkezett piaci rések kihasználásával.
Globális a válság
Ezt a tudatlanságból fakadó nemtörődömséget a Hewitt globális kutatása is megerősítette: a kétezer céget megkörnyékező felmérés szerint a kelet-európai cégek egy árnyalatnyival optimistábbak nyugat-európai társaiknál, ami meglehetősen furcsa, hiszen közel ugyanazon folyamatok mennek végbe mindkét térségben. Ez valószínűleg arra vezethető vissza, hogy régiónkban még nem nyitották fel a szemüket a vezetők, pedig az adatok szerint Európát érintette leginkább a válság, már ami a létszámcsökkentést illeti - közölte előadásában Balázs György, a Hewitt tanácsadási részlegének vezetője. Ugyanígy érdekes, hogy bár a cégek 97 százaléka jelezte, hogy csökkenti a HR-büdzsét, magát a HR osztályt csupán 26-29 százalékuk tervezi leépíteni.
A válság kapcsán pszichológiai szempontból is furcsa ellentéteket figyelhetünk meg - tette hozzá Veres Rita, a Hewitt üzletágvezetője. A bizonytalanság ugyanis elhozza az önzés idejét: a dolgozók a cég helyett egyre inkább a saját jövőjükért aggódnak, ezért mind a motivációjuk, mind a lojalitásuk csökken, mondván, minek teljesítenének 100 százalékon egy bizonytalan lábakon álló társaságnak. Elmenni azonban véletlenül sem akarnak, hiszen válság idején "a biztonság mindenek felett" elv érvényesül. "Ezeken alapvetően a felsővezetés hozzáállása, megfelelő kommunikációja javíthat, az átgondolt stratégiáról nem is beszélve, hiszen enélkül csak a túlélés biztosított, a hosszú távú jövő nem" - mondta a szakember. A vezetők tudatlanságát jól jelzi az is, hogy gyakorta azokban az iparágban is befagyasztják a fizetéseket, ahol annyira nem indokolja a válság. Pedig ez veszélyes játék, mivel a kiváló teljesítmény honorálásának elmaradása a kulcsemberek elvesztését vonhatja maga után. Tovább nehezíti a helyzetet a "bunker" mentalitás elterjedése, vagyis amikor minden vezető a saját részlegét próbálja védeni, még akkor is, ha teljességgel indokolt a költségek csökkentése, a munkaerő-állomány leépítése. "Ez ellen a legkönnyebben úgy tehetünk, ha win-win jellegű intézkedéseket foganatosítunk, például leépítés helyett rendeljünk el hosszabb szüneteket, reformáljuk meg a kompenzációs csomagot, vagy ha még ennél is kevesebb erőforrást szeretnénk elpazarolni, vezessünk be alternatív munkaszervezési módszereket" - sorolta a lehetőségeket Veres Rita.
Válságtervet nem válságban kell csinálni
A legjobb, ha még "békeidőben" előre megegyezünk a szakszervezettel vagy az üzemi tanáccsal, hogy adott rendelésállomány, illetve piaci körülmény esetén milyen intézkedéseket foganatosítunk, így válságban már csak elő kell vennünk a terveket, és megvalósítanunk azokat - utalt a Friesland gyakorlatára Dr. Kiss Pál István volt elnök-vezérigazgató, aki jelenleg a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolánál látja el a vezérigazgatói teendőket.
"Vihar az, ami a hajó kapitányának vihar"
Mindenkor érezniük kell a dolgozóknak, hogy válság idején is átgondolt stratégiával és reális jövőképpel rendelkezik a cég; ebben nagy szerepük van a vezetőknek. Iván György, a HÖDLMAYR ügyvezető igazgatója a tisztességes tájékoztatáson túl például pszichológiai hadviselést is folytat a rosszkedv ellen: ha teheti, mindig világos ruhákban jár, emellett pedig narancs színű óraszíjjal deríti jobb kedvre a beosztottait. "Így a középvezetők más hangulatban adják tovább az információkat, ami alapjaiban határozza meg a munkahelyi légkört" - mondta a vezető. Nemcsak ő kedveskedik ilyesfajta apróságokkal dolgozóinak, Pallay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) alelnöke például szervezeténél mind a 900, válságról tájékoztató levelet személyesen látta el a kézjegyével. "Válságban nem ezeken a figyelmességeken kell spórolni, egyébként is, nincs olyan cég, ahol 5-10 százalékos költségcsökkentést ne lehetne fájdalom nélkül végrehajtani. Én magam is 1200 tételt néztem át egyenként, s jelentős összegeket tudtam lefaragni a telefonköltségek vagy a beszerzési kiadások terén" - közölte Pallay Tibor.
Sajnos az ilyen példamutató hozzáállás ritka a mai magyar üzleti életben, reflektált Pallagi Gyula, az Építő-, Fa-, és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezeteinek Szövetségének (ÉFÉDOSZ) elnöke; úgy véli sok esetben olyan vezetők ülnek a menedzsmentben, akik nem oda valók. Ha ugyanis valami balul üt ki, rögtön másokat hibáztatnak, vagy ami most a legegyszerűbb, a válságra fogják kompetenciabeli hiányosságaikat. Pedig, az építőiparnál maradva, már korábban is érezhető volt a válság - tette hozzá Schréder Mihály, az Építési és Építésügyi Szakmai Testület elnöke. A konvergenciaprogram bevezetésekor 30 százalékos leépítés ment végbe, most pedig ismét ez várható, ami a 300 ezer fős iparági összlétszámot tekintve 100 ezer leendő munkanélkülit jelent. A pénzügyi válság kiteljesedésével ugyanis leállnak a külföldi beruházások, az állam részéről mentőövként bedobott 1800 milliárdos megrendelésből pedig idén csak 300-400 milliárd forintot tudnak racionalizálni az építőipari cégek. Ez azonban a jelenlegi beruházásoknak csupán a 20-25 százaléka - vetítette előre a sötét jövőt Schréder Mihály. További probléma - folytatta -, hogy a mai magyar képzésben nincsen humán erőforrás tervezés: a szakképzés nem bír elég csábító erővel a fiatalok számára, a felsőoktatásban pedig elvesznek a természettudományos képzések, csupán tíz százalékát teszik ki az összes szaknak. "Ráadásul a főiskolák, egyetemek teli vannak 2-es tanulókkal, hiába indítványoztuk a ponthatárok feljebb emelését, hogy legalább a 3-as tanulók képviseljék a legalacsonyabb tudásszintet" - fájlalta Schréder Mihály.
Kiútkeresés, kilábalás a válságból
A válság nemcsak kihívás, hanem egyenesen lehetőség - körülbelül ezt a jelszót tűzték ki zászlajukra a rendezvény utolsó, kerekasztal-beszélgetésének résztvevői. Iparági sajátosságuk, illetve piaci helyzetük révén ugyanis nem a szakadék szélén táncolnak, így megengedhetik maguknak, hogy bővüljenek, terjeszkedjenek. A dm például éppen a többi közép-kelet-európai országban próbálja megvetni a lábát, hiszen most könnyű ingatlant vásárolni. "Emellett terveim szerint kibővítjük képzési rendszerünket, és úgy érzem, eljött az ideje a HR kontrolling fejlesztésének is" - mondta Sélei Annamária, az üzletlánc személyzeti vezetője. Hasonlóan pozitívan nyilatkozott Kulcsár Tibor, a Kulcs-Soft elnök-vezérigazgatója, szerinte az internet vezethet ki sokakat a válságból. A kommunikáció ugyanis teljesen átalakul, s aki ehhez tud elsőként idomulni, az fog nyerni. "A Kulcs-Soft a tavalyi évben marketing költségeinek 90 százalékát a weben költötte el, s 15 százalékkal bővült" - példálózott az elnök-vezérigazgató, aki többek közt ezért sem vár 2010-ig, a válság várható lecsendesüléséig, hanem megpróbál most felülkerekedni a konkurencián.
A tanácsadói szakmát élesen érinti a válság, hiszen általában a külső "megmondóemberekről" mondanak le elsőként a cégek. Ennek ellenére Nagy István Ottó, az Ernst&Young tanácsadási üzletág-igazgatója optimistán tekint a jövőbe, mivel ez egy olyan bizalmi szakma, ahol ők is bizton számíthatnak ügyfeleikre. "Természetesen mi is érzékeljük a visszaesést, ezért a korábbiakhoz képest kevesebb embert veszünk fel, ugyanakkor a válság sem tántorít el kitűzött céljainktól, továbbra is piacvezetőkké akarunk válni. Ennek érdekében ugyanúgy tervezünk rövid, közép és hosszú távra, mint eddig, legfeljebb többször vizsgáljuk felül őket" - magyarázta a szakember. A Kürt Zrt.-nél már egy kicsit óvatosabban kezelik a kérdést: a létszámot csak minimálisan bővítik és a korábbi három éves terv helyett már csupán egyetlen évig tekintenek előre. "Nem feledkezünk el azonban a kulcsemberekről, igyekszünk mindent megadni nekik, hisz bármi történjék, rájuk számítani szeretnénk" - közölte Gergácz Lili személyzeti vezető. Ahogy a DGS Global Research is a szakma képviselőire - mondta el Dudás János operatív igazgató -, a kutatásokkal és vállalati tanácsadással foglalkozó szervezet ugyanis amellett, hogy új üzletágakba menekül előre, fontosnak érzi az összefogást, hogy megtalálhassák és megoszthassák a válságból kivezető módszert, módszereket (benchmarking és best practise).
HR tízparancsolat a válság idején (Forrás: Hewitt)
1. Fókuszok - kompromisszumok nélkül
2. A lehetőségek folyamatos kutatása
3. Transzparencia, nyitottság, következetesség
4. Fókusz néhány kritikus területen (KPI-ok)
5. Összehangoltság és "közteherviselés"
6. A dolgozók bevonása és elkötelezése az intézkedések iránt
7. Rövidebb szervezeti ciklusok és elszámoltathatóság
8. Több figyelem a tehetségen: Értékeld ki, hogy ki a legjobb, és értékeld a teljesítményét!
9. A dolgozók igényeinek, motivációjának ismerete ("Mi az érték számukra?")
10. A kultúra és a brand erősítése
- 2023.03.30euChance KLUB Elindult az euChance program, melynek egyik kulcs eleme a networking lehetőséget biztosító euChance KLUB. Szeretettel meghívjuk a 2023-as év első eseményére. 2023. március 30. 9:00-11:00 Nem Adom Fel Kávézó 1086 Budapest, Magdolna utca 1.
Részletek
Jegyek
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.10Foglalkoztatás 3.0 Nyissunk együtt a munkaerőpiac új lehetőségei felé! Hogyan lehet sikeres a 3. országból történő toborzás? Milyen munkaerőpiaci problémákat orvosolhatunk vele? Mekkora erőforrást és pénzt igényel a folyamat? Hogyan érdemes belevágni? A HR Portal és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által közösen szervezett Foglalkoztatás 3.0 konferenciának fókuszában az Mt. 2022, év végi EU-s jogharmonizációja, valamint a 3. országbeli munkavállalók foglalkoztatása áll.
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
„Csendes felvétel”, rugalmasság nem csak irodai dolgozóknak, formabontó jelöltek közt keresni az új belépőket, nem hagyományos csatornákon. Csak... Teljes cikk
Az Európai Unióban érkezik a női kvóta, amelyet 2026 júliusig a tagországok szabályozási rendszerébe is át kell ültetni. A kvóta azt jelenti, hogy... Teljes cikk
Amellett, hogy a munkavállalók alvásminősége javul, a munkaadók feleslegesen félnek tőle, ugyanis a legtöbb esetben a termelékenységet is növeli a... Teljes cikk
- Rég nem voltak ilyen pesszimisták a cégvezetők, de 60 százalékuk nem tervez leépítést a következő egy évben 2 hónapja
- Felmérés: a magyar vállalkozások majdnem felét súlyosan érinti az energiaválság 3 hónapja
- Menetrendszerűek lehetnek a decemberi és januári elbocsátások 3 hónapja
- Így készül 2023-ra a létesítménygazdálkodási szektor 4 hónapja
- A válságálló vállalat alapja az elégedett munkavállaló 4 hónapja
- A magyarok jobban tartanak a munkanélküliségtől, mint az európai átlag 4 hónapja
- A válság sem fog az informatikusok fizetésén 4 hónapja
- Tovább nőhet a munkaerő-kölcsönzők szerepe a válság alatt 5 hónapja
- A világjárványok és az energiaválság aggasztja legjobban a magyar cégvezetőket 5 hónapja
- Így működjünk válság idején: avagy mit jelent a krízisreziliencia? 6 hónapja
- Minden harmadik munkavállaló szorong a megélhetési válság miatt 6 hónapja