Nem ciki, tabuk nélkül a klimaxról a munkahelyen is
Hogyan lehet nyíltan kommunikálni és egy támogató kultúrát felépíteni a klimax kérdésköréről? Mit tehetnek ezért a HR-esek? Még sok helyen tabu, pedig a menopauza főbb tünetei komoly kihívásokat jelenthetnek a munkahelyen és ez a vezetőt, a csapatot is érinti. A téma szakértője Koch Mária folytatja cikksorozatát a HR Portálon.
Jól emlékszem az életemnek arra szakaszára, amikor a változókori tüneteim úgy elhatalmasodtak, hogy két éven keresztül összességében több hónapra is kiestem a munka világából. Retteghettem volna, hogyan viszonyul a helyzethez a munkaadóm? Igen. Vajon toleráns és támogató a betegállományok alatt és visszavár a pozíciómba, vagy azonnal elbocsájt, amikor a sokadik betegszabadság után ismét munkába állok? Jogos félelmek.
Az én esetemben szerencsére a kérdés hipotetikus maradt, mert a saját tanácsadó cégemben dolgozom már több mint húsz éve, és hát saját magam mégsem bocsájthattam el.
De mi van azokkal a nőtársaimmal, akik nap mint nap klimaxos tünetekkel nehezített pályán próbálnak megfelelni a munkahelyi elvárásoknak? Mernek beszélni arról, hogy mit élnek át, ha igen, vajon mit mondanak, amikor már nem bírják tovább?
A klimax önmagában nem betegség, azonban komolyabb betegségek melegágya lehet, ha a nők elhanyagolják a tüneteiket.
A menopauza évről-évre tömegesen érinti a nőket Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a 40 év feletti nők száma meghaladja az 1,5 milliót, és jelentős részük aktív a munkaerőpiacon. A klimax főbb tünetei, amelyben a nők több mint 80%-a érintett, a hőhullámok, alvászavarok és hangulatingadozások komoly kihívásokat jelenthetnek a számukra aktív dolgozóként. Nem véletlen, hogy a tünetek elhanyagolása miatt sokkal több érintett korú nő kerül betegállományba, patthelyzetet és anyagi veszteséget okozva mindkét fél számára.
Sokan még nem ismerik fel, de a munkahelyi vezetőknek fontos szerepük van abban, hogy támogató környezetet teremtsenek és elősegítsék a nyílt kommunikációt a klimax témájában, segítve a win-win helyezetek kialakulását.
Miért fontos beszélni a klimaxról a munkahelyen?
A klimax nemcsak egyéni szinten hat, hanem a munkahelyi környezetre is jelentős hatással bír. A munkavállalók jóllétének támogatása közvetlenül hozzájárul a munkahelyi elégedettséghez és a produktivitáshoz. Az érintett dolgozók támogatása révén csökkenthető a munkahelyi fluktuáció és a betegszabadságok száma, ami hosszú távon a vállalat számára is előnyös. Szóval már csak matek alapon is megéri a témával foglalkozni főleg azoknak a vállalatoknak, akik nagyobb számban foglalkoztatnak 40 év feletti nőket.
A valós helyzet ma még az, hogy a nők nehezen nyílnak meg a munkahelyen, ha intim témákról van szó, márpedig a menopauzális átmenetek számos szituációt teremtenek, amelyek erős szégyenérzettel párosulnak. Ráadásul jogosan merül fel a kérdés egy nőben, hogy mit fognak gondolni róla. Képesnek tartanak a feladataim ellátására akkor, amikor tünetektől szenvedek? - hallom oly sokszor ezt a kérdést nőtársaimtól.
Kutatásunk adatai is azt mutatják, hogy valóban még mindig tabutéma a munkahelyeken a klimax.
A helloklimax® program kérdőíves kutatása 2023. 120 fő középvezető megkérdezésével
A Fawcett Society nemzetközi felmérése szerint is jogos a félelem, mert a nők 40%-a érzi úgy, hogy a tüneteik negatívan befolyásolják a teljesítményüket.
Visszatérve a saját kérdőíves kutatásunkra, ez alapján a nők 66,7%-a érez változást a fizikai terhelhetőségében, míg a szellemi kapacitását 55,2 % érzi csökkentnek amióta belépett a menopauzába. Könnyedén beláthatjuk, hogy a helyzetet érdemes és szükséges is kezelni.
Ha a munkahelyi közösség szempontjából is megvizsgáljuk a témát láthatjuk, hogy óriási a jelentősége a téma tabumentesítésének. Gondoljunk csak bele, ha a munkahelyi közösség támogatja az érintett dolgozókat, az milyen nagymértékben segíthet csökkenteni a tünetek negatív hatásait, növeli a csapatok közötti kohéziót és megelőzhet több konfliktusos helyzetet is.
A klimax munkahelyi kezelése több mint wellbeing vagy ESG kérdéskör, leginkább egyfajta társadalmi felelősségvállalás
A klimaxról való nyílt kommunikáció része a vállalat társadalmi felelősségvállalásának. A munkahelyeknek kötelességük (lenne) támogatni minden munkavállalójukat, beleértve azokat is, akik éppen egy olyan nehéz életkori szakaszon mennek keresztül, mint a változókor. A klimaxról való felelős gondolkodás, a nyílt és tabumentes kommunikáció, illetve a cselekvő programok mind pozitív hatással vannak a vállalat hírnevére és erősítik a vállalati kultúrát, ami vonzóbbá teheti a céget a munkavállalók számára.
Nyílt kommunikáció és támogató kultúra - így csináld!
Az első lépés a támogató munkahelyi környezet kialakításához az lehet, ha a vezetők megértik, mi zajlik a nők szervezetében már az első perimenopauzális tünetektől kezdve.
Ha megtörténik a megértés, akkor el lehet kezdeni a vállalati kultúrába könnyen beilleszthető megoldások kiválasztását.
A HR szakembereknek érdemes ösztönözniük a vezetőket és a munkatársakat arra, hogy nyíltan beszéljenek a klimaxról, megszüntetve ezzel a témát övező tabukat. Előadások és workshopok szervezése segíthet abban, hogy a vezetők és a munkatársak is megértsék, mit jelent a változókor és képet kapjanak annak hatásairól.
Nem kell túldimenzionálni, a klimax téma könnyen adaptálható a vállalat életébe! Számos egyszerű, más területeken már bevált módon kezdhetjük el a témáról való gondolkodást, mutatok néhány gyakorlatias megoldást.
1. Előadások és preventív programok: a HR részleg rendszeresen szervezzen olyan edukációs programokat, ahol a vezetők és a dolgozók ismereteket szerezhetnek a klimax tüneteiről és azok kezelési lehetőségeiről. Ezek az alkalmak lehetőséget adnak a mentális és fizikai egészség megőrzésére irányuló, támogató programoknak is.
2. Rugalmas munkaidő és home office: a klimaxos nők iránti megértés és empátia egyik legnagyszerűbb formája, ha az érintettek számára rugalmas munkaidőt és home office lehetőséget biztosít a vállalat. Ez remek megoldás lehet arra, hogy a munkavállalók aktuális állapotuknak megfelelően tudják szervezni a munkafeladataik elvégzését, várható eredménye pedig mesze felülmúlhatja a szervezésre fordított energiát.
3. Egészségügyi támogatás: amikor munkahelyi edukációs programokat tervezek, rendszerint javaslom, hogy biztosítsanak életmóddal kapcsolatos egészségügyi szolgáltatásokat, például orvosi konzultációkat és mentálhigiénés támogatást. Emellett érdemes olyan kezeléseket is bevezetni, amelyek kifejezetten a klimax tüneteinek enyhítésére fókuszálnak. Ezek a programok kiválóan illeszthetők a vállalati egészségnapok, illetve a wellbeing tevékenység körébe, és ideálisak egyes ESG fókuszú programok tervezése során is.
Nem ciki, inkább menő foglalkozni a klimaxszal
A támogató munkahelyi kultúra kialakítása érdekében a HR szakembereknek érdemes törekedniük arra, hogy a klimax téma integrálódhasson a vállalati egészség- és jólléti programokba. Ezen felül fontos, hogy a vezetők is példát mutassanak a nyílt kommunikáció és támogatás terén. Egy befogadó munkahelyi kultúra nemcsak a klimaxos dolgozók számára előnyös, hanem az egész szervezet produktivitásához is pozitívan járul hozzá.
A klimax témájának megfelelő kezelése hosszú távon mind a dolgozók, mind a munkaadók számára jelentős előnyökkel jár, erről részletesen is írok legközelebb. A HR szakemberek és a vezetők feladata, hogy olyan környezetet teremtsenek, ahol a klimax nem tabu, hanem egy természetes életszakasz kihívásaira adott válasz, amelyhez megfelelő támogatás és megértés társul.
Bizakodó vagyok, ezért folyamatosan azt remélem - és meg is tapasztalom végre -, hogy egyre inkább az lesz a ciki, ha nem beszélünk a klimaxról a munkahelyen és nem támogatjuk az érintetteket, mint megbélyegezni egy kollégát, aki nyíltan felvállalja a változókori élethelyzetét.
A cikksorozat első része itt olvasható.
Koch Mária
employer branding tanácsadó
menopauza kutató
helloklimax® program, illetve a Viszlát helyett, hello! vállalati program és díj alapítója
A nyitóképen a szerző.
- 2024.09.26recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen! Részletek Jegyek
- 2024.10.02Tréning Kerekasztal Konferencia 2024. A 2024-es, őszi Tréning Kerekasztal Konferenciánk célja, hogy a résztvevők sokféle megközelítést kapjanak arról, a technológia hogyan épülhet be a tréningek világába. Részletek Jegyek
- 2024.10.02A duális képzés kihívásai a HR területen ingyenes webinárium A webinárium útmutatást, olyan gyakorlati megoldásokat, hasznos tippeket ad, amivel hatékonyan kezelheti a duális képzés HR kihívásait, miközben maximálisan kihasználja a rendszer nyújtotta előnyöket. Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
Mit jelent? Hogyan lehet nyitottabbá válni az AI használatára? Mit jelent az etikus alkalmazás? Erről kérdeztük Stremeny Gábort, a Develor... Teljes cikk
A nők rendelkeznek azokkal a kritikus kompetenciákkal, amelyek elengedhetetlenek abban a korban, amikor a vezetők feladata elsősorban az érzelmek... Teljes cikk
A mesterséges intelligencia (AI) már nem a jövő technológiája, hanem a jelen valósága. Mégis, sok szervezet találkozik ellenállással és... Teljes cikk
- Ezek a legidegesítőbb embertípusok a munkahelyen a dolgozók szerint 3 hete
- 25 évet tölt a képernyő előtt egy átlagos dolgozó a munkája során 3 hete
- Ismét pályázhatnak a munkaadók a kerékpárosbarát címre 1 hónapja
- A munkáltatókra terhelnék az új szűrővizsgálatok kötelezőségét 1 hónapja
- Így optimalizálja magánegészségügyi kiadásait! 1 hónapja
- Miért nem működik a diéták többsége? 1 hónapja
- Felmérés: ezek a munkavállalók szenvednek leginkább a magánytól 1 hónapja
- Irodai dolgozó? Ezért érdemes masszázsra járnia 2 hónapja
- Egy kellemetlen probléma, a fogcsikorgatás és annak negatív hatásai 2 hónapja
- A britek több mint egyharmada sírt már a munkahelyén 2 hónapja
- Így indítsuk a munkanapot- Reggeli rituálék a termelékenység fokozására 2 hónapja