Szabályoznák az egészségügyi dolgozók toborzását
Egészségügyi szakemberek az etikus toborzás törvényi szabályozását sürgetik. Ma már ugyanis nemcsak a pénz, hanem szakmai okok is külföldre csábítják orvosainkat - írja a Népszabadság.
- Az etikus toborzás törvényi szabályozása mind gyakrabban fölmerül, de egyelőre nem több egy tervnél. Már most szóba kerülnek olyan lehetőségek, hogy a "donorország", vagyis ahonnan a kollégát elvitték, kapjon kompenzációt, a "célállomás" vállaljon részt a képzés költségeiből - mondta a Népszabadságnak Girasek Edmond, a Semmelweis Egyetem Menedzserképző Központjának kutatója.
Igaz, a gyógyító intézmények sem törődnek eléggé szakembereik megtartásával. Nemrég egy 45 éves patológus hagyta itt az ország egyik vezető egészségügyi intézményét. A szakmájában elismert szakember évekig vezette az intézet osztályát, mígnem különösebb szakmai indoklás nélkül leváltották, s azt tanácsolták neki: fogadja csak el az angliai állásajánlatot. Így is tett. Egyikeként annak a havonta már mintegy negyven-ötven egészségügyi szakembernek, akik más országban keresnek boldogulást - írja a lap.
Az orvosok migrációját, vagyis vándorlását vizsgálta meg nemrégiben a menedzserközpont, s a felmérésből látszik, hogy ugyan a fizetés, az életminőség játssza a legnagyobb szerepet a váltásban, egyre inkább szempont a perspektíva, a nagyobb szakmai lehetőség és megbecsültség. A kutatók szerint a hazai egészségügynek nincsenek eszközei az ápolók, orvosok megtartására, de még visszafogadni sem segítjük a hazaérkezőket. Girasek Edmond szerint a helyzet azért is aggasztó, mert már a rezidensek többsége is azonnal vállalná a külföldi munkát, akár a szakvizsga előtt is.
A kutatók szerint jellemzően fiatalok, legnagyobb számban a 30-as korosztály keresi külföldön a boldogulást. A munkaközvetítők pedig egyre kifinomultabb módszerekkel keresik a jelölteket. A spirál már beindult, hiszen minél többen dolgoznak külföldi kórházakban, annál inkább érvényesül a migrációt felgyorsító hálózathatás: a külföldi munkavállalást tervező rezidensek 63 százaléka ismerősökön, volt évfolyamtársakon keresztül vagy kollégái révén értesül egy-egy álláslehetőségről.
A külföldön munkát vállalóknak egyébként több mint a fele Angliában dolgozik, az ottani orvosi kamara szerint eddig 1400 orvosunk kért engedélyt munkavállalásra. Minden ötödik "távozó" célja Németország és Ausztria, a skandináv országokra az érdeklődők 12 százaléka kíváncsi. A 32 ezer magyar orvos közül 2004. május 1-je óta összesen 2461-en kértek külföldi munkavállaláshoz szükséges dokumentumokat - olvasható a Népszabadságban.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A nyári hónapokban a munkaerőpiac ritmusa lelassul, különösen az irodai, szellemi munkakörökben. A szabadságolások miatt elérhetetlenné váló... Teljes cikk
Aki állást keres, annak a fizetés a legfontosabb szempont. A munkahelyen azonban a legtöbben a barátságos légkört, a közelséget és a stabilitást... Teljes cikk
Sok cég vagy HR-szakember túlkomplikálja az AI (mesterséges intelligencia) alkalmazását a munkaerő-felvételben. A Business Insider interjúja rámutat:... Teljes cikk
- Hálapénz-útmutató: milyen ajándékot fogadhat el az orvos? 2 hónapja
- Orbán Viktor szerint milliószám jönnek majd az ukrán munkások 2 hónapja
- Jár adókedvezmény a kamasz fiam után, ha nyitott gerinccel született, és most derült ki? 3 hónapja
- Változás a Munka Törvénykönyvében: mi történik, ha a munkavállaló alkalmatlanná válik a munkakörére 3 hónapja
- Új orvosként a pályán: kihívások, elvárások, lehetőségek 3 hónapja
- A HR is alapvető reformra szorul az egészségügyben: itt vannak a javaslatok 4 hónapja
- Az egészségügyi dolgozók a piaci ár töredékéért bérelhetnek itt lakást 4 hónapja
- Fogy a munkaképes korú lakosság - nagy a nyomás az uniós munkaerőpiacokon 6 hónapja
- Kötelező személyesen megjelenni a munkahelyen - Donald Trump aláírta első elnöki rendeleteit 6 hónapja
- Így változik az egészségügyi szolgáltatási járulék összege az idei évtől 6 hónapja
- Már nem kell aggódni a diasztéma miatt! 8 hónapja