Telefonálni az állást hirdetőnek: bosszantó vagy előnyös?
Lehet-e a közvetítőtől információkat kérni? - ezt kérdezi levelében egyik olvasónk, aki bátorkodott felhívni egy közvetítő céget, de ők "ne kérdezzek, hanem jelentkezzek stílusban reagáltak" - írja. HR-vezetőket és közvetítő cégeket kérdeztünk arról, hogy ők miként reagálnak, ha valaki a megadott emailcím helyett telefonon érdeklődik.
A HR-es is tanul a kérdésekből
Ocskay Márta, a Bónusz Brigád HR-igazgatója azt mondja, hiába a sokéves tapasztalat, a mai napig nem mindig sikerül "tökéletesen" kiírni egy-egy álláspályázatot, ezért ő kifejezetten szereti, ha megkeresik olyan kérdésekkel, ami esetleg nem világos az ajánlatban. "Ez számomra két dolgot is jelent: a potenciális jelölt elgondolkozott rajta, hogy milyen elvárásaink vannak vele szemben és megpróbálta összeegyeztetni ezeket a saját személyiségével. Ilyenkor szívesen szolgáltatok további információt, ugyanis ez már feltételez egy mélyebb érdeklődést a munkával, az állással kapcsolatban" - mondja Márta, aki azt is pozitívumnak érzi, hogy mindig tanul azokból a kérdésekből, amikkel megkeresik őt, hiszen így látja, hogy mi az, ami kimaradt. "Zavaró abban a pillanatban válik egy ilyen beszélgetés, ha a jelentkező előnyt, barátságot próbál ezáltal szerezni."
Persze az sem lenne jó, ha mindenki telefonálna: ma már egy-egy hirdetés után akár több ezer jelentkezés is érkezik, nincs az munkatárs, aki mindenkinek válaszolni tudna. Ezért nem adnak meg telefonszámot, a legelszántabbak úgyis ki fogják nyomozni - és az is igaz, hogy még mindig jobb kérdezni a munkakörrel kapcsolatban, mint rabolni a HR idejét azzal, hogy a munka valójában nem is érdekli a jelentkezőt.
Ne kerüljük meg a fejvadászt
Göltl Viktor, a West Hungary Consulting Kft. humánüzletág-vezetője szerint az, hogy lehet-e a hirdetés megjelenése után telefonon érdeklődni, attól függ, hogy a keresést végző fél - akár vállalati HR-es, akár szolgáltatói oldali HR-es/fejvadász - milyen mértékben tolerálja azt, hogy a pályázó utánamegy az információknak. Persze abba is célszerű a pályázónak belegondolnia, hogy a munkáját végző HR-es szakembert nem ajánlatos állandó telefonhívásokkal a napi munkamenetéből különböző kérdésekkel kizökkenteni. "Az álláshirdetésekben nem lehet minden információt leírni, így logikus, hogy sok-sok kérdés felmerülhet a pályázó oldaláról. Azt pedig semmi nem tiltja, hogy ezeket a kérdéseket a pályázó feltegye. A legrosszabb esetben egy diszkrét elutasítással találkozik a pályázó ("Köszönjük a kérdését, de erre majd a személyes interjún lesz lehetőségünk kitérni."), a legjobb esetben meg számos kérdésére előre választ kap." Göltl Viktor szerint az álláshirdetéseknek nem az a céljuk, hogy minden választ megadjanak a pályázók kérdéseire, arra a szakmai interjú hivatott, amikor viszont minden lényeges kérdést bátran fel kell tenni a HR-esnek/ fejvadásznak. Azonban nem ajánlott a fejvadászt megkerülve, másnál vagy épp a munkatársat kereső cégnél kutatni információk után. "Ha így akar egy pályázó további részletes információkhoz jutni egy, a cégnél dolgozó másik személyen keresztül, akkor valószínű, hogy ez a másik személy előbb-utóbb kénytelen lesz megkérdezni a keresést végző HR-est ezekről a kérdésekről. Akkor pedig kiderülhet, hogy valójában ki kérdezi ezeket a kérdéseket. Ezt a háttérmunkát nem tartom szerencsésnek."
Előnyhöz is juttathat a telefon
Kecskés Judit, a Kelly Services toborzással foglalkozó szakembere szerint, ha valakinek kérdése merül fel, nem elégszik meg a leírt információkkal, valóban érdeklődik, és nem csak vaktában küldözgetné az önéletrajzát, az kérdezzen bátran. "Sokkal jobban veszi ki magát, ha először kérdez, majd eldönti, hogy megfelelő-e számára a pozíció, mint az, ha minden hirdetésre elküldi a CV-jét. Ennek ellenére a nagyobb cégeknél valószínűleg kisebb eséllyel jutnak el a pályázók a megfelelő HR-es munkatárshoz, mint a tanácsadó cégek vagy kisebb cégek esetében" - mondja Kecskés Judit, aki szerint ha telefonon egyeztet a jelölt a HR-es/fejvadász kollégával, rögtön kitűnik a tömegből, és ha a hívást megelőzően még el sem küldte a CV-jét, máris egy kis kíváncsiságot is generál a másik oldalon. A szakember szerint mindennek természetesen csak akkor van értelme, ha a pozíció leírása alapján tényleg alkalmasnak ítéljük magunkat a pozícióra, tehát a legfőbb kritériumnak megfelelünk, és információ igényünk a feladatokra irányul. Vannak témák, melyekről viszont jobban tesszük, ha nem kérdezünk: ilyen a bérezés, a cafeteria, a bónusz rendszer, a teljesítményértékelési rendszer, melyekről a legtöbb multinacionális cég nem közölhet előre információkat az álláskeresőkkel.
És persze, ha már behívtak, és időpontot egyeztettünk, akkor illik elmenni az interjúra. Ocskay Márta azt mondja, hogy ő egy interjús napon 7-9 embert hív be, és felettébb bosszantó, ha egy-két jelentkező el sem jön (A munkáltatói oldal ez irányú tapasztalatairól itt olvashat.) "Érdekes jelenség az is, hogy amikor a bérezésről esik szó, és én már tudom róluk, hogy albérletet, hitelt fizetnek, akkor a felajánlott összegre egyszerűen azt mondjak, hogy nem jönnek el ennyiért. Még akkor sem, ha már hónapok óta munkanélküliek, elmaradt számláik vannak." Márta emiatt már "előszűr", ő maga is telefont ragad, és így interjúztatja azokat a jelentkezőket, akiket be szeretne hívni.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Már nem lehet csak „könnyű nyári munkát" ígérni a fiataloknak, nem csak egy kis zsebpénzért akarnak dolgozni. A diákok rugalmas munkavégzést,... Teljes cikk
A nyári hónapokban a munkaerőpiac ritmusa lelassul, különösen az irodai, szellemi munkakörökben. A szabadságolások miatt elérhetetlenné váló... Teljes cikk
Az elmúlt években a munkaerőhiány miatt egyre inkább szükség volt a munkaerő-tartalékok mozgósítására, amire a demográfiai trendek is... Teljes cikk
- Ez az álláskeresés receptje a magyar dolgozók szerint 1 hónapja
- Álláskeresés nyáron? Készülj extra körökre! 1 hónapja
- Költséges kivárás: mit veszít a HR, ha nem lép nyáron? 1 hónapja
- Orbán Viktor: Magyarország jövője nem csupán a pártokon, hanem elsősorban a teljesítményen múlik 1 hónapja
- Álláskeresés traumák árnyékában - két történet, három tanulság 2 hónapja
- Jócskán alábecsülik a magyarok az álláskeresés valódi hosszát 2 hónapja
- Orbán Viktor szerint milliószám jönnek majd az ukrán munkások 3 hónapja
- Álláskeresés házon belül 3 hónapja
- Több ezren keresik új munkahelyüket Buda szívében 3 hónapja
- PPC Audit: hogyan hozd ki a maximumot a hirdetéseidből? 3 hónapja
- Tegyen szert megbízható és tapasztalt munkaerőre a nyugdíjas foglalkoztatással! 4 hónapja