Testbeszédünk a teljesítményünket is befolyásolja
A viselkedésünk és a testbeszédünk befolyásol másokat, akikkel kapcsolatba kerülünk, de vajon a testbeszéd, testtartás megváltoztatása befolyásolhatja-e, amit magunkról gondolunk? Amy Cuddy szociálpszichológus szerint igen, erről írt a hvg.hu.
A kísérlet során nyálmintát vettek a hallgatóktól, a stresszhormon és a dominanciahormon szintjét vizsgálták. A diákok felvették a számukra idegen testtartás valamelyikét két percre. Megkérték őket, hogy egy skálán értékeljék, hogyan érzik magukat, aztán játszhattak szerencsejátékot, majd újra nyálmintát adtak.
A domináns pozíciókat felvevők 86 százaléka játszott, az alárendelődő szerepet felvevőknek viszont csak a 60 százaléka. Tesztoszteronszintben 20 százalékos növekedés volt megfigyelhető a domináns póznál, a kevésbé magabiztos pózoknál pedig 10 százalékos csökkenés. A kortizolszint a hatalmi pózokat játszóknál 25 százalékos csökkenést, míg a nem dominánsokat produkálóknál 15 százalékos növekedést mutatott.
Vagyis az eljátszott magabiztosság is megnyugtat és növeli a viselkedés magabiztosságát is, ami jobb teljesítményt is jelent. Legyen szó állásinterjúról, prezentációról, üzleti tárgyalásról.
hvg.hu