100 év mire eltűnik a férfiak és nők fizetésének különbsége
A nemi egyenlőtlenségek nem egyenlítődnek ki a munkahelyeken. Reményt adhat a nőknek, hogy a nagyobb átláthatóság iránti igény arra ösztönzi a vállalatokat, hogy megszabaduljanak az egyenlőtlenségektől, ha azt szeretnék, hogy vonzó munkáltatónak tűnjenek.

A Világgazdasági Fórum (WEF) előrejelzése szerint még több mint 100 évbe fog telni, míg a nők és férfiak fizetése közötti különbségek eltűnnek. Ha ezt az előrejelzést nem is tekintjük igazán pontosnak, akkor is kiábrándító kilátás a nők számára.
Az előrelépés legnagyobb gátja az, hogy a munkáltatók kevéssé elszámoltathatóak munkavállalóik felé. A magáncégek csak önmaguk felé tartoznak elszámolással felvételi, fizetési és egyéb javadalmazási szokásaik tekintetében.
Biztató lépés, hogy a brit parlament 2017 áprilisától beszámolási kötelezettséget ír elő a cégek számára a nemek közötti fizetéskülönbségekről. Ez az átláthatóság a férfi és női dolgozókkal való bánásmódban elsősorban a tudatos munkavállalók számára nyújt segítséget. Egyre több olyan munkavállaló van ugyanis, aki elvárásként fogalmazza meg, hogy leendő munkahelye értékeivel azonosulni tudjon, így sokkal vonzóbbnak találja az esélyegyenlőséget nyújtó szervezeteket.
Egyes vélemények szerint a kormányok nem tudnak változást elérni, hacsak nem vezetnek be szankciókat azokkal a cégekkel szemben, amelyek nemi alapon különbséget tesznek a fizetések között. A nagyobb átláthatóság iránti igény arra ösztönzi a vállalatokat, hogy megszabaduljanak az egyenlőtlenségektől, ha azt szeretnék, hogy vonzó munkáltatónak tűnjenek.
Egyenlőség a munkahelyen
A méltányos fizetés csak egy összetevője a munkahelyi esélyegyenlőségnek. Épp ilyen fontosak azok a szabályok, amelyek lehetővé teszik a férfi és női dolgozóknak, hogy sikeresek legyenek a munkájukban és emellett számukra megfelelően élhessék magánéletüket is. Az olyan programok, mint a megosztott gyermekgondozási idő vagy a rugalmas munkabeosztás lehetővé teszik, hogy a munkavállalók szakmai fejlődésükre és családi életükre egyaránt koncentrálhassanak. Fontos, hogy ezek a lehetőségek nem kényszerítik arra a nőket, hogy több felelősséget vállaljanak a gyermeknevelés területén, mint a férfiak, valamint lehetőséget nyújtanak az apáknak is, hogy annyi időt tölthessenek újszülött gyermekükkel, mint az anyák.
Az északi országok gyakorlata példaértékű. Izland, Norvégia, Finnország és Svédország már az 1970-es évek óta kiáll a férfiak és nők egyenjogúsága mellett. Nem meglepő, hogy vezetik a Világgazdasági Fórum nemek közti egyenlőséget vizsgáló listáját.
A fizetések közötti különbség azonban problémát jelent az északi államokban is. A Norden - az északi országok együttműködését koordináló szervezet - szerint a nemek közti fizetéskülönbség Norvégiában, Svédországban és Dániában 15-16%, hasonlóan az EU adatokhoz, míg Finnországban és Izlandon kicsit magasabb, 18-20% közötti.
Cikkünk több oldalas! Lapozzon!
1. oldal - 100 év mire eltűnik a férfiak és nők fizetésének különbsége
2. oldal - Hívjuk segítségül a modern technológiát!