7 tanács: erre figyeljen, mielőtt külföldi munkavállalókat vesz fel
Már nemcsak Ukrajnából és Szerbiából lehet hozni Magyarországra vendégmunkásokat egyszerűsített eljárással, hanem 9 további országból - például Mongóliából, Vietnámból vagy Indonéziából. Küzmös László, a Get Work Trend Kft. ügyvezetője elmondta, a külföldiek növelik a termelékenységet, csökkentik a fluktuációt, és a magyarok munkáját sem veszélyeztetik. Mégis sok hibát el lehet követni a felvételben. 7 tanács, mire figyeljünk cégvezetőként, HR-esként különösen.
A kormány először 2016-ban enyhített a harmadik országbeliek munkavállalásán, innentől a szerb és az ukrán vendégmunkások jöhettek könnyebben. Tavaly nyáron a 407/2021 (VII. 8.) kormányrendelettel 11 országra bővült ez a kör. A 11 ország: Fülöp-szigetek, Indonézia, Vietnám, Mongólia, Ukrajna, Fehéroroszország, Kazahsztán, Szerbia, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Montenegró. Ezekből az országokból minősített munkaerő-kölcsönző cégek toborozhatnak Magyarországra munkavállalókat. A vendégmunkások gyorsított eljárásban kapnak vízumot, munkavállalási engedélyt maximum két évre, kölcsönzés keretében. Eddig 8 munkaerő-kölcsönző cég ment át a minősítési eljáráson (a lista itt olvasható), közte a Get Work Trend Kft. is. Küzmös László tulajdonos-ügyvezető elmondta, hogy ez nagy lehetőség a munkaerőhiánnyal küzdő vállalkozásoknak. Amelyik cég él a lehetőséggel, lojális, motivált, jól teljesítő munkavállalókat kaphat, csökkentheti a fluktuációt és növelheti a termelékenységet. Egyik ország fővárosában például több mint 100 000 olyan munkavállaló él, aki jól képzett, dolgozott dél-koreai toronyházak építésén valamint multinacionális gyártókörnyezetben és egy részük Magyarországra is csábítható lehet.
Nem árt azonban alaposan előkészíteni a toborzást. Mire figyeljen egy vállalkozás, ha külföldről toboroz.
1. Csak megbízható partnerrel dolgozzunk
Magyarországon csak minősített munkaerő-kölcsönző céget bízzon meg a vállalkozás a toborzással. E cégek átestek az Alkotmányvédelmi Hivatal átvilágításán, folyamataik transzparensek, megfelelnek a törvényi előírásoknak. Ha más közvetítő jelentkezik be, akár helyi vietnámi, mongol vagy ukrán stb. toborzó, akkor kérjük el engedélyeit (a legtöbb országban szigorú engedélyhez kötött a toborzási, munkaközvetítési tevékenység végzése). Online állásinterjúkon megkérdezhetjük a jelölteket, hogyan bánnak velük a toborzók, kérnek-e pénzt a közvetítésért (álláskeresőtől a magyar – és a legtöbb célország - törvényei szerint jogszerűen nem lehet). A munkaalkalmasság felmérésén kívül még érdemes a hazájukban kötelező oltások listáját is bekérni.
2. Készítsük fel a vendégmunkásokat a magyar munkakörülményekre
Készítsünk egy minden részletre kiterjedő tájékoztató anyagot a külföldi toborzási eseményekre. Ez lehet egy Youtube-ra feltöltött videó a gyárról, az elvégzendő munkafolyamatokról, egy vezetői üdvözlet, az öltöző, a szállás kinézete, néhány életkép a településről, egy kis betekintés a magyar szokásokról, klímáról, ételekről.
3. Tervezzük meg a lakhatást és az étkezést
Egy munkavállaló akkor hozza ki magából a maximumot, ha ki tudja pihenni magát, ha komfortos a szállás, ha nem kell lemondania a hazai ízekről. Az Apollo Tyres gyöngyöshalászi gumiabroncs-gyárában indiai ételeket főző séf dolgozik, és minden nap lehet indiai menüt választani a kantinban. Amelyik cég nem akar ezért szakácsot felvenni, rendelhet az adott országra szakosodott étteremből, vagy beszerezheti az alapanyagokat a munkatársaknak, akik a szálláson megfőzik maguknak kedvenc ételeiket. Ügyelni kell a szállás megválasztására. A 4-10 ágyas klasszikus munkásszállók már nem felelnek meg a mostani munkavállalók igényeinek. Akadnak cégek, amelyek a gyár mellett családi házakat vásároltak meg és oda költöztetik vendégmunkásaikat.
4. Ne kizsákmányolható munkaerőként tekintsünk rájuk
Küzmös László kétféle hozzállást lát a magyar foglalkoztatóknál. Egy részük a legolcsóbb megoldásként tekint a vendégmunkásokra, minimálbért is alig akar nekik fizetni. Egy másik részüknél fel sem merül, hogy más bért fizessen nekik, mint a magyaroknak. Az utóbbi hozzáállás a jogszerű és a célravezető. Külföldi munkavállalókat nem olcsóbb foglalkoztatni, velük azonban megszűnhet a munkaerőhiány és sikerül a vállalt megrendeléseket teljesíteni.
5. Készítsük fel a magyar csapatot a külföldiek érkezésére
Az az ideális állapot, ha a vezetők az ügy élére állnak, nyitottságot mutatnak és beszélnek a cégen belüli véleményvezérekkel. Meg kell ugyanis nyerni a hangadókat, akik többnyire a műszakvezetők. El kell nekik mondani, hogy az újak senkinek a munkáját nem veszik el, akik itt dolgoznak, ugyanolyan fontosak maradnak. Az újak azért jönnek, hogy segítsenek, hogy tehermentesítsenek, hogy megmaradjon a gyár és ezzel az ő munkahelyük is. Ha ez sikerül, akkor enyhül az idegenkedés, és végigszáguld a pozitív üzenet a szervezeten.
6. Legyen profi az onboarding külsős támogatással
Nagy hangsúlyt kell helyezni az újak beillesztésére. Érdemes erre akár a kölcsönzőtől tolmácsot, a munkások nyelvét beszélő kapcsolattartót kérni, aki segíti a munkahelyi és helyi közösségi beilleszkedést, és az esetleges orvosi, hivatali ügyek intézésében is támogatást nyújt.
7. Egyeztessünk a polgármesterrel vagy a helyi önkormányzattal
Különösen a kisebb településeken okozhat zavart, ha nagy számú (akár pár 10 fő), szemmel is láthatóan más kultúrából érkező ember jelenik meg. Éppen ezért javasolt még a munkavállalók érkezése előtt felkeresni a polgármesteri hivatalt, jelezni a munkaerő-felvételt. A rosszul kezelt helyzet a cégnek és a helyi politikának is kellemetlen. Láttunk példákat, amikor a helyi lakosok illegális bevándorlóként tekintettek a vendégmunkásokra és feljelentették őket a rendőrségen.
- 2023.06.06Napi, heti pihenőidő és az új visszaélés-bejelentési törvény A workshop második felében azzal foglalkozunk, hogy az Európai Unió Bírósága 2023. márciusában egy magyar ügy kapcsán kimondta, hogy a heti és a napi pihenőidőt elkülönítve kell kiadni. Ez a magyar „általános munkarend” alapulvételével azt jelenti, hogy a szombati és vasárnapi naptári napokra eső heti két pihenőnap előtt kell kiadni a 11 órás napi pihenőidőt, tehát péntek 13.00 óra után munka már nem végezhető.
Részletek
Jegyek
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
Közel 300, harmadik országból érkezett munkavállaló dolgozik az Alpine autóipari beszállítónál Biatorbágyon. Mécs Márk HR igazgató elmondta,... Teljes cikk
Az álláspiac frontvonalában dolgoznak. Ők érzik meg először, ha befékez a gazdaság, és látják először a konjunktúra jeleit. Mennyire volt... Teljes cikk
„A 3. országbeli munkavállalók kiegészítik a magyar munkaerőpiacot, és hozzáadott értéket jelenthetnek a vállalatoknak azáltal, hogy kitöltik a... Teljes cikk
- Megszűnhet a kollektív szerződés az építőiparban 2 hete
- Foglalkoztatás 3.0 - minden a harmadik országból történő foglalkoztatásról 2 hete
- Öt tévhit a harmadik országból történő toborzásról 3 hete
- Adómentes juttatásként is adható belépő a dolgozóknak az atlétikai vb-re 4 hete
- Koji László maradt az ÉVOSZ elnöke 1 hónapja
- Gyorsan beilleszkedtek hozzánk a kirgiz munkavállalók: Mécs Márk, Alpine 1 hónapja
- Így csökkenthetők a munkába járás költségei 1 hónapja
- A vietnámi munkaerő-toborzás kulisszatitkai 1 hónapja
- Kell-e félni a külföldi munkavállalóktól? Interjú Gazsi Attilával, a VOSZ elnökhelyettesével 1 hónapja
- Szorgalmasak, akarnak dolgozni, csökkent a fluktuáció: Hortobágyi Csaba, Fehrer Hungaria ázsiai vendégmunkásaikról 1 hónapja
- Adó- és járulékfizetés harmadik országból érkezett munkavállalók után 2 hónapja