A HR Benchmark Konferencia tanulsága: leköröz a tehetség
Sok vállalat úgy tesz, mintha a tehetség a többdiplomás, idegen nyelveken zsonglőrködő tanulóművészek kiváltsága lenne, pedig akár egy esztergályos is lehet egyedülállóan kiváló a maga szakmájában. Ezért is fontos, hogy a HR szélesebb spektrumban gondolkozzon a tehetségmenedzsment terén.
A könyvvizsgáló vállalat igazgatója ezzel arra próbált rávilágítani, hogy a vállalatok összehasonlítása során nem érdemes kizárólag a számokra hagyatkozni, hiszen azokból szinte lehetetlen a példás HR-gyakorlatok titkát megfejteni, s ha mégis sikerül egy-két kulcstényezőre lelni, az eltérő vállalati adottságok miatt akkor sem alkalmazhatók minden esetben. Különösen igaz ez azért, mert egy cég értéke nem az olyan vagyontárgyakban, ingatlanokban rejlik, amelyek könnyen megvásárolhatók, "másolhatók", sokkal inkább a humán tőkében, a tudásban, a tehetségben, a közösség, illetve a menedzsment összetartó erejében. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy amikor egy vállalat értékét próbálják megbecsülni, az immateriális javak 85 százalékos arányban esnek latba - mutatott rá a szakember.
A munka öröm, na de mennyire?
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a tehetség nemcsak a többdiplomás, idegen nyelveken zsonglőrködő tanulóművészek kiváltsága, hiszen a maga szakmájában akár egy esztergályos vagy könyvelő is lehet egyedülállóan kiváló. Ennek azonban tudni kell teret is adni: a munkaköröket minden esetben úgy kell megtervezni, hogy a dolgozó kizárólag olyan feladatokat végezhessen, amelyekben élvezetét leli, e nélkül ugyanis elveszti motivációját, s hiába várunk lojalitást. Ez csak első látásra tűnik egyszerű műveletnek, legalábbis kutatások szerint az alkalmazottak munkájukat csupán 25 százalékban élvezik, napi tevékenységük 50 százaléka iránt közönnyel viseltetnek, a maradék 25 százalékkal pedig legszívesebben egyáltalán nem foglalkoznának. A megdöbbentő ebben az, hogy ezek az értékek egy prostituált átlagos munkanapjának felelnek meg, így nem csoda, hogy a tehetség csak nagy nehézségek árán tud utat törni magának - figyelmeztetett Nagy István Ottó. Pedig kizárólag a tehetség képes értéket teremteni, az soha nem viszi előre a világot, ha a tanítvány idővel nem tud többet a tanárnál - tette hozzá az Ernst&Young üzletágigazgatója.
A tehetséges munkavállalókkal igazából csak egy baj van, nevezetesen, hogy tudják magukról, hogy tehetségesek. Ennek megfelelően jól megnézik, hova jelentkeznek, s szó nélkül továbbállnak, ha úgy látják, nem csak azzal kell foglalkozniuk, amiben a legjobbak. A megfelelő munkakörnyezet kialakítása szintén létfontosságú, nemcsak a magasan kvalifikált dolgozók, hanem az alacsonyabb végzettségűek esetén is, elvégre egy ügyfélszolgálatos sem tudja a klienseket - kommunikációs tehetségét megcsillogtatva - mosolyogva kiszolgálni, ha egy nem megfelelően szellőztetett, kis lyukban kell dolgoznia.
Változások előtt a tehetségmenedzsment
A jövőben ráadásul szélesebb spektrumban kell gondolkodniuk a tehetség után kutatóknak, hiszen a társadalom elöregedésével már nem válogathatnak kizárólag a fiatalabb generációból (néhány tíz év múlva két nyugdíjas jut egy munkavállalóra), kénytelenek lesznek az idősebbeket is számításba venni. Nyugat-Európában erre már konkrét gyakorlatok alakultak ki, nem ritka például, hogy a munkaerőhiánnyal küzdő kórházak tapasztalt kelet-európai orvosbrigádokat hívnak át hétvégére operálni. Odakint már rájöttek, hogy az idősek tehetségét nem érdemes elpazarolni, különösen, mivel egy 20-30 évvel idősebb mentor nagyon sokat segíthet a rutintalanabb dolgozóknak. Nagyon szomorú, hogy manapság leírják az idősebb korosztályt, így ugyanis az "öreg szakik" is végleg kikopnak a munkaerőpiacról - fogalmazott Nagy István Ottó, hozzátéve, hogy a távmunka elterjedésével talán majd még kinyerhető lesz a hosszú évek során felhalmozott tapasztalatuk.
Hasonló megfontolásból válnak gyakoribbá a kiszervezések is, ahhoz ugyanis, hogy az alkalmazottak valóban olyan munkát végezhessenek amit szeretnek, muszáj lesz leválasztani őket a vállalat fő ütőeréről. Egy nagy cégben dolgozó informatikus életében például gyakorta előfordul, hogy a szoftverfejlesztés mellett olyan jelentéktelen problémákat is meg kell oldania, mint egy nyomtatópatron cseréje vagy egy új monitor beüzemelése. Erre teljesen felesleges egy egyébként magasan képzett gárdát ugráltatni, sokkal előremutatóbb és gazdaságosabb, ha egy külön cégben mutathatják meg tudásuk legjavát a mi, s a piac többi szereplőinek megrendelése által - mutatott rá a szakember.
Kulcsfontosságú továbbá, hogy a HR idővel továbblépjen önmagán, ne csak egy kiszolgáló szervezet legyen, hanem megoldásokat is adjon a tehetségmenedzsment terén. Üzleti partnerként át kell látnia a vállalat minden pénzügyi eszközét, illetve lehetőségét, miközben eleget kell tennie a dolgozó elvárásainak, biztosítania kell az átláthatóságot, a beosztottak és a vezetők közti kétirányú kommunikációt.
Előttünk járnak a nagyok és a kicsik
A tehetségmenedzsmentbe megéri fektetni, legjobb példa erre az indiai, közel száz céget magába foglaló Tata Group, amely tehetségei révén egyre-másra vásárolja fel a volt gyarmatosító britek jól menő cégeit; de az amerikai tőzsde csúcsán pózoló cégek is kedvet adhatnak hozzá, egy felmérés szerint ugyanis e vállalatok alkalmazottai nyilatkoztak úgy, hogy élvezik a mindennapi munkát - példálózott Nagy István Ottó.
Persze nem kell messzire mennünk, hogy lássuk, milyen mértékben képesek megtérülni a dolgozókba fektetett anyagi javak, hiszen a PricewaterhouseCoopers-nek köszönhetően a térségünkről is készült egy ezt célzó felmérés. A PwC Saratoga HR Benchmarking Felmérés szerint a termelő vállalatok terén Románia áll az élen a maga 2,8-as szorzójával (azaz 1 lej humán tőkébe történő beruházás 2,8 lej hasznot hoz), míg Magyarország 1,1-es értékkel szégyenkezik közvetlenül Csehország (2,0) és Szlovákia (1,4) mögött - részletezte Szilágyi G. Andrea, a PwC Humán Erőforrás Tanácsadási csoportjának menedzsere. Sajnos a karrierpályák terén sem állunk túl fényesen, a cégen belüli előléptetések aránya ugyanis a termelő vállalatoknál 15 százalék, szemben Szlovákiával, ahol ez 89,1 százalék. Figyelemreméltó továbbá a magyarok távolléti aránya: a termelő vállalatok adatai alapján évente átlagosan 26 napot maradunk ki a munkából betegség nyomán, illetve arra hivatkozva, amit csak cseh testvéreink érthetnek a maguk 14 napjával, míg Szlovákiában (9,4) és Romániában (3,5) értetlenül állnának e jelenség előtt.
Paraszt Imre, HR Portal
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Magyarországnak 2026. június 7-ig kell bevezetnie az Európai Unió 2023/970 számú bértranszparencia irányelvét a nemzeti jogba, ami jelentős... Teljes cikk
Az ipari termelés visszaesése a legnagyobb magyar cégek létszámadataiban is visszatükröződik. Januárról februárra több autóipari vállalat... Teljes cikk
A fiatalok nem tűrik, hogy a kollégák lenézzék őket vagy a vezető tiszteletlen legyen velük, ahogy azt sem, ha úgy érzik a munkahely kihasználja... Teljes cikk
- Az ezüst generáció ereje: Hogyan profitálhatnak a cégek a nyugdíjasok tudásából? 7 hónapja
- Tízből négy nagyszülő egész évben spórol a karácsonyi ajándékra 7 hónapja
- A legtöbb magyar arra számít, hogy 70 éves kora után is dolgoznia kell 8 hónapja
- RPO: a toborzás kiszervezése megoldás lehet az SSC-k munkaerőhiányára 8 hónapja
- A legtöbb magyar nyugdíjas kényszerből dolgozhat 9 hónapja
- Ösztöndíjra jelentkezhetnek a tehetséggondozó munkát végző tanárok 9 hónapja
- Fiatalokért felelős helyettes államtitkár: a vállalkozóvá váláshoz szükséges tanulást nem lehet elég korán kezdeni 9 hónapja
- 5 gyakori tévhit a bérszámfejtés kiszervezésről 9 hónapja
- A karrierépítést nem lehet elég korán kezdeni 10 hónapja
- Új piacra tört be a vezető HR szolgáltató - az ügyfélélmény magasabb szintjét kívánja elhozni a WHC 10 hónapja
- 3,4 milliárd forintos keretösszeggel hirdették meg idén a Nemzeti Tehetség Programot 11 hónapja