Csúcsrajár a boltokban a munka az ünnepi időszakban
Egyre többen tapasztalják a mindennapokban is, hogy az üzletekben nincsenek feltöltve a polcok, néha egyes áruk hiányoznak, máskor nem érkezik idejében a házhoz szállítás. A boltban a dolgozók pedig panaszkodnak, hogy lejárt a munkaidő, de még ki kell rakodniuk ezt vagy azt, vagy éppen egy másik kolléga helyett jutott rájuk ennyi vagy annyi sor. Közben az üzletláncok próbálnak valamilyen megoldást találni a munkaerőhiányra: közvetlenül toboroznak, bért emelnek. Miközben a jogszabályi környezet is elég sűrűn változik. A munkaerő pedig mintha a béremelések ellenére sem akarna jönni.
Folyamatos munka
A szakszervezethez mostanában sok olyan bejelentés érkezik a munkavállalóktól, hogy nem adják ki számukra a munkaközi szüneteket, vissza kell menni, miután lejárt a munkaidő, úgy hogy persze az már nem számít bele a munkanapba, folyamatos a munkavégzés napi 10-12 órában, 8-10 napig. Az pedig már nem is kérdés, hogy decemberben nem lehet szabadságot kivenni, sorolja Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének az elnöke a HR Portalnak.
Gyakran azt is sérelmezik, folytatja a szakszervezeti vezető, hogy sok tapasztalatlan, esetleg kevéssé hozzáértő kolléga is bekerül a munkaerőhiány miatt a boltokba - mert még a valamilyen munkaerő is jobb, mint a semmilyen -, így a létszám esetleg ugyan megvan, de feszültség keletkezik a régebben ott dolgozók és az újak között, akiknek a tapasztalatlansága miatta a többieknek kell rádolgozni, helyettük elvégezni a munkát. Mint Bubenkó Csaba mondja, nem mindegy ki áll a húspultban, a csemegepultban, a pékségben, hiszen ezekben a munkakörökben szakértelem kell ahhoz, hogy a vevő elégedetten térjen vissza a boltba, mert megfelelő kiszolgálást kapott.
A kiskereskedelem a legnagyobb toborzó
Hiányoznak az árufeltöltők, pénztárosok, raktárosok és futárok. Idén eddig tavalyhoz képest 12 százalékkal, a tavalyelőtti adatokhoz képest pedig 43 százalékkal több eladót kerestek a cégek, derül ki a Workania állásportál adataiból. Áttekintésükből kiderül, hogy a kiskereskedelem vált a legnagyobb toborzóvá Magyarországon. Az üzletláncoknak időnként formabontó módszerekhez kell folyamodniuk a munkaerő megtalálása érdekében. Nemrég adtunk hírt arról, hogy toborzóirodát nyitott a Spar Nyugati téri szupermarketében, ahol a jelentkezők közvetlenül HR-es munkatársakkal találkozhatnak, velük beszélhetnek az álláslehetőségekről. A HR Portal megkeresésére Tálos Szilvia, a Spar személyzetfejlesztési vezetője elmondta, hogy az volt a cél, hogy kicsit közelebb kerülhessenek potenciális munkavállalóikhoz, személyesebb legyen a kontaktus, az álláskereső első kézből kapjon pontos információkat. Mint mondta az ötlet nem a semmiből jött, hiszen Bécsben már van egy évek óta jól működő példa erre.
Jelenleg a toborzóiroda tesztüzemben működik, így ezalatt működésében is bekövetkezhetnek változások a piaci igényeknek megfelelően. A kereskedelmi láncnál a munkaerőhiány mértéke hónapról-hónapra változik, de állandó probléma a kereskedelemben, erősíti meg a személyzetfejlesztési vezető. Szakeladók, eladók, pénztárosok jelentkezését, teljes vagy részmunkaidőben egyaránt szívesen látják, ugyanakkor a vezetői utánpótlás programba is várják a jelentkezőket. A megoldás a HR-eseknek is új kihívást jelent, hiszen a toborzási munkatársak igencsak az előtérbe kerülnek: „Az a gondolat, hogy „terepen” kell jelen lennünk, az a személyzetfejlesztési osztály kezdeményezése volt, mely terület felelős a toborzás-kiválasztás folyamatáért a SPAR Magyarországnál. Személyzetfejlesztőként egyik célunk és ha úgy tetszik kötelességünk, hogy meglássuk és megértsük az emberek igényeit, akár a már nálunk dolgozó munkavállalóról, akár potenciális jelöltekről legyen szó.
A HR egyik feladata, hogy közel kerülve az emberekhez, az emberek érdekeit is képviselve alakítsa ki a vállalat számára optimális HR irányvonalakat. Az, hogy ezt a feladatot már a potenciális munkavállalók megismerésével kezdjük, HR szempontból mindenképpen egy előny. Nem teher vagy nehézség az iroda működtetése, bár nagy kihívásnak tekintjük, hiszen nagyon szeretnénk, ha a teszt időszak végén sikerekről számolhatnánk be. Szívesen tesszük és vállaljuk az ezzel járó felelősséget” - jelezte Tálos Szilvia.
A Tescónál százas nagyságrendben vannak a nyitott pozíciók országszerte. „A szakképzett munkaerő az, ami a nagyobb nehézséget jelenti, pl. több hús, baromfi, csemege-sajt eladó, pék, targoncás. Földrajzilag pedig különösen Nyugat- és Közép-Magyarországon okoz gondot munkaerőt találni” - válaszolta a HR Portal kérdésére az üzletlánc. A karácsonyi időszakra pedig speciális toborzási tervet dolgoztak ki munkaerő-kölcsönzőkkel és diákmunka szervezetekkel együttműködve. Jelen van a rugalmas és részmunkaidős foglalkoztatás, valamint diákokat és nyugdíjasokat egyaránt foglalkoztatnak. Emellett a cég kiemelte, hogy idén 3.5 milliárd forintot fordítottak bérfejlesztésre, ami átlagosan 11% béremelést jelentett 14 000, nem vezető beosztású munkatárs számára.
A Lidl Magyarország nem érzékelt munkaerőhiányt magyarországi üzleteiben, a vállalathoz beérkező álláspályázatok száma továbbra is magas, közölték. Az adventi időszakban pedig megfelelő számú munkaerő van beosztva az üzleteikben.
Mit látnak a vásárlók?
Rögtönzött olvasói felmérésünkből kiderült, hogy a vásárlók is észreveszik a feltöltetlen polcokat, hogy a boltokban egyre többször jönnek szembe álláshirdetések. A válaszadók körülbelül kétharmada (közel 67%) gondolja így. Elenyésző kisebbség, mindössze kicsit több mint 4% szerint nincs munkaerőhiány, de majdnem 21%-nak nem tűnt fel a kereskedelemben a probléma. Nagyjából 8% pedig a bőrén érzi a problémát, mert a kereskedelemben dolgozik.
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Alig ért véget a tanév, máris több mint 2500 pedagógiai álláshirdetés jelent meg a közszféra állásportálján – derítette ki a Népszava. A... Teljes cikk
Az európai fuvarozási és logisztikai ágazatot súlyosan érinti a kamionsofőr- és mozdonyvezető-hiány, amely a termelékenységet és a bevételeket is... Teljes cikk
Az IT-szektorban fájdalmas generációváltás kezdődhet: az AI térnyerése nemcsak a szenior tudást, de a jelenlegi készségkészleteket is elavulttá... Teljes cikk
- Már a pincér is mosogat: mit tehet a vendéglátóipar a munkaerőhiány ellen? 2 hete
- 100 millió dolláros fizetés egyetlen AI-szakembernek? Zuckerberg személyesen indult hajtóvadászatra 2 hete
- Válságban a fuvarozás – minden eddiginél nagyobb gond a járművezető-hiány 2 hete
- Ki fogja elvégezni a "piszkos munkát", ha szigorítják a bevándorlást? 3 hete
- Mutatjuk, hol vesznek fel és hol építenek le - friss adatok a magyar munkaerőpiacról 3 hete
- Ezek a legnagyobb kihívások a hazai vállalkozások számára 3 hete
- Ebben az országban használják a legtöbben az AI-t a HR területén 4 hete
- 5-ből 3 munkáltató szerint a soft skill-ek fontosabbak, mint valaha 4 hete
- A 20 legbefolyásosabb magyar HR vezető 2025-ben: Szijjné Kállai Ildikó, SPAR 1 hónapja
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 1 hónapja
- Az álláskeresők szerint képzési hiány van, nem pedig készséghiány 1 hónapja