Előtérbe kerül a vállalati önfejlesztés
Előtérbe kerül a vállalati kultúrában az önfejlesztés, ezt erősíti a blended tanulási formák elterjedése is. A blended learning módszerrel növelni lehet a hatékonyságot a klasszikus tréningek és az e-learning esetében is. Interjú Lénárt Viktorral, a Grow munkatársával, aki előadást tart a Tréning Kerekasztal Konferencián.
Jelentősen megnő a beépülési hatékonyság mind a klasszikus tréningekkel, mind az e-learning-el való összehasonlításban. A blended a két megközelítés erősségeit kombinálja. Azzal, hogy online aktivitásban tudjuk követni az emberek fejlődését, olyan minőségi faktorok válnak mérhetővé a fejlesztés során, amiket korábban így soha nem tudtunk mérni, és akár individuális szinten támogatni.
Az individuum szintjén targetált egyéni fejlesztés válik lehetővé. A személyes, same-time interakciók valóban a tapasztalati tanulásra, az újrakódolásra, a személyes felfedezésekre koncentrálhatnak. Ez a megközelítés teret biztosít a folyamatos visszajelzésre, ami önmagában tudatosít és fejlesztő hatással bír. A tanulás így már nem egy egyszeri vagy akár többszöri alkalom, hanem egy folyamattá, utazássá válik.
Pontosan hogyan lehet mérni, követni a folyamatot?
A legtöbben még mindig happy sheet-tel mérik például a tréningek hatékonyságát. Ez mindaddig, amíg a fejlesztés elsőrendűen a tréningeken történik, akár indokolt is lehetne. Mivel azonban a 70/20/10-es szabályból tudjuk, hogy a fejlesztések elsőrendű tere nem lehet a térning, ezért fontos, hogy más területen is mérhető legyen a fejlesztés. Ehhez azonban más területeken is be kell fektetünk: elsősorban időt. Időt a fejlesztésbe és tanulásba a trénigeken kívül is a hétköznapi rutinok részeként.
A megtérülés kulcsa a jól szervezett blended tanulási struktúrák mellett az egyéni dedikált idő. Időinvesztment x Fejlesztési folyamat hatékonysága = Megtérülés. Az ebben a képletben szereplő időinvesztmentnek mindeközben támogató viszonyban kell állnia a termelési hatékonysággal, az utilizációval, és így tovább.
Ha a humán fejlesztésben a viselkedésváltozás a cél, azaz, hogy lássuk az emberen, hogy valamit máshogy csinál, valamiben fejlődött, előrébb lépett, akkor azt leginkább a napi működésben látjuk. Ebben a megfigyelésben és mérésben KBI-okat, vagy KPI-okat is alkalmazhatunk.
Ha kicsit a jövőbe tekintünk, mit gondolsz a tanulási formák átalakulásáról?
Nagyon hosszú idő kell még ahhoz, hogy a gépek a humán fejlesztés területén nagyobb mértékben kiváltsák az embert. Az átalakulás viszont nagyon érdekes és talányos. Tanuljuk még, hogy mit jelent embernek lenni a digitális térben, és közben már most látjuk, hogy a digitális tér megváltoztatja az embert, evolúciós értelemben is beépül a fejlődésébe. A jövő attól függ, hogy ebben az átalakulásban mennyire maradunk értékorientáltak, tudatosak. Vagyis hogy mi használjuk a gépet, vagy fordítva.
A közeljövőben (többek között a blended tanulási formák elterjedése okán is) a vezetők mint fejlesztő partnerek szerepe döntően megváltozik majd, a vállalati kultúrákban az önfejlesztést támogató kultúra elemei egyre hangsúlyosabban kerülnek majd előtérbe.
Fotó: Pixabay.com
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Az elmúlt hónapokban, amikor beültünk egy-egy céges nyelvórára, egyre gyakrabban hallottuk ezt a mondatot a résztvevőktől: "Most már a ChatGPT... Teljes cikk
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) 2024-ben folyamatosan hangsúlyt fektetett a szakképzésben résztvevő SNI-tanulók duális képzésben való... Teljes cikk
A budapesti Szent István Gimnázium 12. osztályos diákja, Keresztély Zsófia sikeresen felvételizett a világ egyik legjobb - egyes listák szerint a... Teljes cikk
- "A tréning ma már nem úri hóbort" - Merre tart a magyar tréningpiac 2025-ben? 4 hónapja
- "HR vezetők, figyelem! Így fejlesztheti csapatát célzott, gyakorlatias képzésekkel - díjmentes konzultációval" 4 hónapja
- Itt vannak az Év trénere díj nyertesei 6 hónapja
- Itt a lista, ezek a legnagyobb tréningcégek Magyarországon 6 hónapja
- Felkészülés a jövő kihívásaira: Komplex vállalati képzések a Viapantól 7 hónapja
- Képezd magad - ne csak az iskolapadban, az üzleti életben is! 8 hónapja
- Nem félnek a trénerek a mesterséges intelligenciától 9 hónapja
- Ember - AI - Ember: hogyan használjuk jól a technológiát? 10 hónapja
- Özvegyi nyugdíj 10 hónapja
- Változásmenedzsment: az AI hatása a munkavállalói elégedettségre és elkötelezettségre 10 hónapja
- Hogyan tudunk pontosabb 360 fokos mérést készíteni kevesebb erőforrással? 11 hónapja