Megjelent: 5 éve

Fellebbezhetek-e mert nem vagyok elégedett a fizetésemelésemmel?

Egy nagy multinál dolgozom és most volt a fizetésemelésünk. Nem túl sok az átlagemelés és én annak csak a felét kaptam.12 éve vagyok a cégnél, a mostani főnököm úgymond tőlünk került ki, sajnos nem kedvelem. Az lenne a kérdésem, ha most minden rendben lenne a világban, akkor fellebbezhetnék-e ez ellen az emelés ellen?

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A munkabér a munkaszerződés kötelező eleme, azaz a munkabér összegében a feleknek meg kell állapodniuk. Amennyiben a munkabér módosítására kerül sor, akkor ehhez is a felek akarategyezségére van szükség.

A multinacionális vállalatoknál elterjedt gyakorlat az, hogy éves értékelést végeznek, amelynek során felmérik az előző időszakban nyújtott teljesítményt, elmondják a munkavégzéssel kapcsolatos tapasztalatukat, és fejlődési célokat vázolnak fel a munkavállaló részére. Sok helyen összekötik az értékelés eredményét a munkabér emeléssel is, az erre vonatkozó belső eljárás rendek és szabályzatok azonban az adott munkáltató egyedi igényei és sajátosságai szerint eltérhetnek.

Ami viszont mindenhol igaz, hogy ha a munkáltató a munkabér emelésére vonatkozóan ajánlatot tesz, akkor a munkavállaló eldöntheti, hogy azt elfogadja-e vagy sem. Ha elfogadja, akkor a munkabér közös megegyezéssel módosításra (megemelésre) kerül, egyébként marad a korábbi munkabér. Tehát szó sincs arról, hogy a munkabér emelésről a munkáltató egyoldalú döntést hozna/hozhatna. Következésképpen nincs olyan egyoldalú munkáltatói jognyilatkozat, amellyel szemben jogorvoslattal, fellebbezéssel lehetne élni.

A munkáltató ugyan köteles az egyenlő bánásmód követelményét betartani, amely a munka díjazására is megfelelően alkalmazandó. A munka egyenlő értékének megállapításánál különösen az elvégzett munka természetét, minőségét, mennyiségét, a munkakörülményeket, a szükséges szakképzettséget, fizikai vagy szellemi erőfeszítést, tapasztalatot, felelősséget, a munkaerő-piaci viszonyokat kell figyelembe venni. Ha a munkáltató ilyen szempontok mentén, tehát objektíve alá tudja támasztani (pl. az értékelés eredménye, korábbi munkavégzéssel kapcsolatos kifogások stb.) az egyes munkavállalók közötti különbségtételt a munkabér-emelés kapcsán, akkor nem látok teret arra, hogy az egyenlő bánásmód követelményének megsértésére lehessen eredményesen hivatkozni.

Ha nem ért egyet az emelés mértékével, nincs akadálya, hogy jelezze a munkáltatójának és újratárgyalják a munkabér emelés kérdését, ez azonban nem jogi útra tartozó kérdés.

Megjegyzem, hogy általában a munkabér és az emelés mértéke is bizalmas információ. Következésképpen a munkatársak egymás munkabérét és az emelésük mértékét elvileg nem ismerhetnék meg. A munkáltatók pedig általában érzékenyen reagálnak, ha a munkavállaló azzal érvel, hogy a többiekhez képest a munkabér emelés mértékét alacsonynak tartja.

Munkajogi problémája van? Munkavállalóként használja ügyvédkeresőnket!

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Dr. Antalóczy Adrienn Munkajogi szakértő - Dr. Antalóczy Adrienn

Dr. Antalóczy Adrienn LL.M., ügyvéd, munkajogi és adatvédelmi szakjogász. Kiemelt szakterülete a munkajog, valamint a munkajoggal összefüggő adatvédelmi kérdések.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2025.01.20Lean Quality képzés Minőségügyi munkatársak Lean szemléletű továbbképzése, a Lean filozófia és rendszer alapjainak megismerése és a 0 hiba koncepció és rendszer eszközeinek és módszereinek készség szintű elsajátítása.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.02.28Vezetői Best Practice Fórum - Digitális transzformáció és az AGILE A Fórum célja: A Fórum célja a jó vezetői gyakorlatok és tapasztalatok megosztása, illetve a hazai vezetési kultúra fejlesztése.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.03.11Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Szervező: BMEinfo button Részletek ticket button Jegyek
  • 2025.03.18Óbudai Egyetem Állásbörze A személyes találkozás az potenciális jelentkezőkkel az állásbörzén az egyik leghatékonyabban módszer, hiszen amíg egy önéletrajz csupán „vázlatos” formában nyújt a jelentkezőről képet, addig a személyes találkozás és beszélgetés által sokkal jobban bizonyíthatnak is a szakmai felkészültséggel kapcsolatban. info button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Szabadság és ledolgozós szombatok: jogos a pénteki hosszabb munkavégzés?

Hivatali munkarendben dolgozom, munkaszerződés alapján Hétfőtől Csütörtökig 7:20-tól 16:10 percig, Pénteken 7:20-tól 13:20-ig. December 23.-át... Teljes cikk

Mikor kaphatom meg a 40 éves jubileumi jutalmat?

Kérdésem a 40 éves jubileumi jutalom kifizetésével kapcsolatos: Kjt.-s munkavállaló vagyok, 2025. október 22-vel jogosult leszek a nők 40... Teljes cikk

Elküldhetnek nyugdíj előtt, mert rossz lett a szemem?

Tisztítóban dolgozom 5 éve. Munkámra nincs panasz. Munkáltatóm elbocsát, mivel retina szakadásom volt, de maradandó károsodásom nincs. Megteheti?... Teljes cikk