Fizikusokat keresnek a pénzügyi cégek, ez nem vicc
Elmosódtak a tudomány határai, komplexebbé váltak a céges elvárások, ezt azonban nem követte le az oktatási rendszer, és a reál oktatás szerepe sem erősödött. Mindeközben a munkaerőpiacon nem talál egymásra a kereslet és a kínálat, sok szakmában nem tudnak elhelyezkedni az emberek, máshol munkaerőhiány van. Így például a pénzügyi világ nagy cégei is több pozícióba nem vagy csak kínkeservesen találnak embert. Előfordul, hogy csak külföldről sikerül. A Morgan Stanley éves szinten kétszáznegyven embert vesz fel, de nem mindig jár sikerrel. Most is száz nyitott pozíciójuk van. De ami még meglepőbb, tapasztalt matematikusok és frissen végzett fizikusok is dolgoznak a cégnél – hangzott el egy háttérbeszélgetésen.
A Morgan Stanley-nél is egészen mást várnak el a potenciális munkavállalóktól, mint húsz évvel ezelőtt a bonyolulttá vált globális pénzpiaci folyamatok következtében.
Az elemző munkában pedig jól jön a fizikusok, matematikusok tudása. Ez az oka annak, hogy az informatikus, pénzügyi vagy közgazdász végzettségű dolgozók mellett feltűnnek a fizikusok, matematikusok is, köztük frissen végzett egyetemisták és tapasztalt, például akadémiai körökből érkező szakemberek is. Számos esetben az sem akadály, ha a jelentkezőnek egyáltalán nincs banki vagy pénzügyi tapasztalata, az egyedi, speciális ismereteket belső tréningeken szerezhetik meg a kollégák.
Megváltoztak az elvárások
„Egyre inkább a kollektív tudásra építünk, vagyis számos esetben nem azt vizsgáljuk, hogy egy jelölt az adott területen megfelelő tapasztalattal rendelkezik-e, hanem inkább azt, hogy tudása, képességei hogyan lehetnek hasznosak, hogyan segíthetik a vállalat munkáját” - mondta el Fogarasi Norbert a Morgan Stanley budapesti irodájának vezetője.
Korábban például elméletibb embereket kerestek, azt nézték a HR-szakemberek, hogy a jelölt képes-e leprogramozni egy modellt (pl. JAVA-fejlesztő), vannak-e gazdasági, elemzői képességei. Ezzel szemben ma már az számít van-e problémamegoldó képessége, tud-e analitikusan gondolkodni, képes-e lekérdezni egy adatbázist, alkalmazkodik-e a változásokhoz.
„Mi sem tudjuk, hogy öt év múlva, mivel fog foglalkozni a munkavállaló, ezért fontos fejlődni akarás és a változásokhoz való alkalmazkodás – fogalmazott Frenda Balázs HR-vezető. Ezen túl fontos a magas szintű, használható angol nyelvtudás.
A Morgan Stanley szakemberei úgy tapasztalják, a Science, Technology, Engineering and Mathematics mozaikszóval leírt tudásra lehet szükség a következő években. A STEM már jól ismert kifejezés a nemzetközi oktatási- és munkapiacon, de a magyar munkavállalóknak is érdemes lehet megismerni az új trendet.
„A STEM tulajdonképpen különböző tudományterületek összekapcsolását is jelenti, a bankszektorban mindenképpen. Például van, hogy nem elég, ha egy programozó érti az informatikát, mert sokszor értenie kell a pénzpiacokat is. De az sem mindig elég, ha valaki közgazdász, mert vannak olyan pénzügyi területek, ahol mélyebb folyamatmodellezésre is szükség van. A közös nyelv, az átjárhatóságot biztosító tudás pedig a matematika lehet.” – összegezte Fogarasi Norbert.
A sajtóeseményen elhangzott, a Morgan Stanley budapesti irodájába az egész régióból keresik a tehetségeket. Évente 70-80 frissdiplomást és 160 tapasztalattal rendelkező szakembert vesznek fel. A trendeket követve a Morgan Stenley toborzási csatornái is megváltoztak. Az álláshirdetést ők sem tartják hatékonynak, inkább a közösségi médiát, az ajánlással történő toborzást, a direkt megkeresést és a fejvadászokat vetik be a tehetségek megtalálása érdekében.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
4 kontinens, 26 ország, közel 700 vállalat első számú vezetője körében készített kutatást a legnagyobb kihívásokról az International Executive... Teljes cikk
Munkaerő-piaci attitűdkutatások szólnak arról, hogy a mostani huszonévesek - a Z generációsok - nem vágynak vezetői szerepre. Főként az ezzel... Teljes cikk
A globális bizonytalanság és a fokozódó geopolitikai feszültségek mellett az infláció és az elhúzódó válság réme kísért továbbra is a magyar... Teljes cikk
- 45 millió forintos támogatás innovatív civil ötletekért 3 hete
- Munkaerőhiány? Itt a rejtett 400 ezres tartalék - digitális, rugalmas, elérhető 3 hete
- Temetkezünk, nem házasodunk, nem szülünk – a KSH szerint bajban a jövőnk 1 hónapja
- "Óránként három cigiszünet, meg masszőr legyen" - nehéz idénymunkást találni a Balatonnál 1 hónapja
- Nincs elég takarító a horvát tengerparton, óriási összegeket lehet keresni 2 hónapja
- Szakértői fejvadászat: Amikor a hagyományos toborzás már nem elég 3 hónapja
- Ezzel a megoldással akár 2 nap alatt betölthetők az üres állások 3 hónapja
- Külföldi munkavállalók bejelentése - változó szabályok, fontos tudnivalók 4 hónapja
- Így fogja megoldani Magyarország magyar munkavállalókkal a munkaerőhiányt 4 hónapja
- Felértékelődnek a kétkezi szakmák? - mutatjuk mennyit keres egy karbantartó 5 hónapja
- A magyar vállalatvezetők jóval optimistábbak globális társaiknál, de ettől nagyon tartanak 5 hónapja