Gyakornokból munkavállaló - a cégek már az egyetemeken toboroznak
Mi sem hangzik jobban, mint végzős egyetemistaként, vagy a főiskola utolsó évében gyakornoknak bejutni a kiszemelt céghez. Segítséget kapni a szakdolgozathoz, majd a diploma megszerzése után ugyanott elhelyezkedni. Mindez egy jó karrier kezdete lehet.
Az Unilever Magyarország főként a Budapesten, és annak környékén található intézményekkel keresi a kapcsolatot. Náluk a szakdolgozat elkészítéséhez is lehet segítséget kérni, igaz, csak akkor, ha a hallgató a gyakorlati idejét is ott tölti. Ez általában hat hónap vagy egy év. Jelenleg nagyjából huszonöt diák dolgozik a cégnél, ők teljes értékű munkaszerződéssel, nem ösztöndíjasként, vagy megállapodás keretében.
A diák és a vállalat közötti együttműködésnek egyébként több fokozata lehet, amint azt Dr. Majorosi Emesétől, a Pannon sajtó- és információs igazgatójától megtudtuk. Az időszakos diákmunkától, a nyári gyakorlaton keresztül, náluk például egészen odáig eljuthat a diák, hogy részt vesz a Pannon Gyakornoki Programban. A másfél évig tartó együttműködés során új kollégaként tekintenek a résztvevőkre, akik olyan munkatapasztalatokat szerezhetnek, melyeket más akár több év alatt. A frissen diplomázottak egy mentor felügyelete mellett különböző szakterületekkel ismerkednek meg. A tizennyolc hónapig tartó munka után akár szakértői karrier is várhatja a gyakornoki programot elvégzett újoncokat - mondta Dr. Majorosi Emese.
Kötelező szakmai gyakorlatok
Tény, hogy az utánpótlást már az egyetemeken keresik a vállalatok, de a cégek - érthető okokból - azonnal bevethető diplomásokat akarnak. Így válik mindenhol elengedhetetlenné a gyakorlat, és a nyelvtudás. A vállalati szektor, és a főiskolák, egyetemek párbeszédét hivatott segíteni a Felsőoktatás és Gazdaság Együttműködéséért Egyesület. Roóz Józsefnek, az egyesület elnökének szavai szerint a szervezet legfőbb célja a munkaerőpiac igényeinek pontos megismerése, a piaci szereplők véleményének hasznosítása. A társaság tavasszal egy tanácskozást is tartott, ahol kulcsproblémaként fogalmazódott meg, hogy a felsőoktatásnak nincs megfelelő kapcsolata a munkaerőpiaccal.
A végzettség használhatósága kell legyen a cél, hogy a munkaerő-piaci szereplők elvárásai a tantervekben, a jegyzetekben is megjelenjenek - hangsúlyozták többen egy májusban tartott rendezvényen, valamint kimondták, milyen fontos, hogy az oktatás ideje alatt kötelező szakmai gyakorlatok legyenek, így a különböző munkahelyi feladatok elvégzése során mindkét félnek lehetősége nyílik a másik jobb megismerésére.
Kölcsönös előnyök
Szerencsére akad erre már néhány példa. Számos együttműködés létezik az oktatási, és az alkalmazói oldal között. Az Audi, a Széchenyi István Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel, és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel kötött szerződést. Az utóbbi intézménnyel közösen ösztöndíjat alapítottak fiatal professzorok és tehetséges hallgatók számára. Emellett megállapodtak, hogy az Audi Hungária támogatja a német nyelvű képzést a gépészmérnök és villamosmérnök szakirányokon.
Hogy miért előnyös az egyetemeknek egy-egy ilyen megállapodás? A képzésben nagyobb szerepet kaphat a gyakorlatorientáltság, és a szerződés, a nemzetközi projektekben való részvételre is remek alapot teremthet. A nagyobb társaságokkal való együttműködés igen jól mutathat az adott felsőoktatási intézmény egyéb jellemzői között, és bizonyára a jelentkezések számában is megmutatkozik mindez. A hozam természetesen kölcsönös, hiszen a cégeknek sem ráfizetéses a kooperáció. Elég ha csak arra gondolunk, hozzájárul a vállalat munkatárs-utánpótlásának biztosításához, valamint - többek között - a partneri kapcsolatok alapozzák meg, hogy egy cég vonzó munkaadóként mutatkozzon be.
Dr. Majorosi Emese úgy véli, azért előnyös egy-egy ilyen összefogás a társaságnak, mert így kipróbálhatják a munkatársat. A gyakorlati munkavégzés során pedig ő is eldöntheti, hogy a tanulmányok alapján kialakult képet fedi-e a terület, és valóban arra vágyik-e. Hogyha igen, talán az egyik lehet azon kevesek közül, akinek sikerül bejutni a kiszemelt céghez, az ott kapott segítséggel megírni a szakdolgozatot, majd a diploma megszerzése után ugyanott elhelyezkedni. Pont úgy, ahogy az elején annyira hihetetlenül hangzott.
Knap Gábor, HR Portal
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A nyári hónapokban a munkaerőpiac ritmusa lelassul, különösen az irodai, szellemi munkakörökben. A szabadságolások miatt elérhetetlenné váló... Teljes cikk
Aki állást keres, annak a fizetés a legfontosabb szempont. A munkahelyen azonban a legtöbben a barátságos légkört, a közelséget és a stabilitást... Teljes cikk
Sok cég vagy HR-szakember túlkomplikálja az AI (mesterséges intelligencia) alkalmazását a munkaerő-felvételben. A Business Insider interjúja rámutat:... Teljes cikk
- Újabb pályázati felhívást indítottak a kkv-k megerősítésére 1 hónapja
- Így ne vessz el pályakezdőként az álláspiacon: az első lépések a karrier felé 2 hónapja
- Csapatépítés másképp – a társasjáték mint munkahelyi eszköz 2 hónapja
- Így csökkenhet a lemorzsolódás? - egyetemisták segítik a kistelepülésen élők pályaválasztását 2 hónapja
- Többszörös a túljelentkezés a Demján Sándor Program pályázataira 2 hónapja
- 75 ember indult el úgy reggel munkába, hogy már soha nem tért haza 2 hónapja
- Mennyit keresnek a mérnökök? – itt vannak a friss számok a gyártásból 2 hónapja
- Egymilliárd forintnyi támogatásról született már döntés a Demján Sándor Tőkeprogramban 2 hónapja
- A munkáltatók továbbra is tervezik gyakornokok felvételét, de a gyakornokság utáni állásajánlatok száma csökken 2 hónapja
- NGM: tovább egyszerűsödött az uniós források elérése a vállalkozások számára 3 hónapja
- Gyakornokból lojális szakember – Mi a sikeres utánpótlás titka? 3 hónapja