Hatalmas a magyar HR Tech cégek elmaradása – íme az elemzés
A magyar HR startup cégek 92%-a a 8 befektetési kulcskritérium közül legfeljebb háromnak felel meg – áll egy friss elemzésben. Ráadásul minden második a Profession állásportál piacára törne be, míg külföldön az alapítók más területekben látnak potenciált, például a munkavállalói elköteleződés fejlesztésében. Az Impact HrTech Hub angyal befektetői csoport elemzése 486 HR startup cégről.
A HR Tech (emberi erőforrás technológia) piac a többi startup területhez hasonlóan dinamikus ütemben növekszik. A gépek, eszközök és egyéb erőforrások robotizálása és automatizálása után a jövőben a menedzserek már elsősorban a munkaerő menedzsmentjéért lesznek felelősek. Azok a cégek, amelyek képesek minél jobb döntéseket hozni a csapattagjaik kiválasztásában és fejlesztésében, illetve hatékony HR menedzsment megoldásokat használnak, előnyt élvezhetnek az üzleti versenyben. Az Impact HrTech Hub elemezte azokat a HR tech vállalkozásokat, amelyek megoldásaikban releváns tudományos háttérrel és a lehető legnagyobb profitabilitási rátával rendelkeznek.
A legtöbb tőkéhez jutott külföldi cégek zöme a 8 kulcskritérium közül legalább 6-nak megfelel. (A magyarok 92%-a legfeljebb háromnak.)
50 magyar cég összesen 10 milliárd forintot kapott
Az Impact HRTech Hub elemzése kimutatta, hogy a közel 500 nemzetközi HR Tech startup összesen 6,5 milliárd dollár befektetést kapott, míg a közel 50 magyar HR Tech startup összesen 28 millió euró befektetésben részesült. Az öt meghatározó HR Tech befektető (Y Combinator, 500 startups, Techstars, Index Ventures, Lightspeed Venture Partners) a piacon található összes vállalkozás 13 százalékával,, összesen 60 db céget támogat. Miközben a globális HR tech terület nagyrészt HR menedzsment rendszert kínáló cégek által dominált, a magyar piacon csak a hagyományos IT szolgáltatók kínálnak ilyen megoldásokat a HR tech szektorban. A legnagyobb befektetők, meghatározó üzleti szereplők széles aktivitással, de a legtöbb cég különböző forrásokból kapott tőkebefektetést, legtöbben a magvető szinten.
Amint látható, globálisan a legtöbb HR Tech cég munkavállalói elköteleződés-fejlesztésre fókuszál, a toborzás a második helyen, az értékelés a harmadikon. Magyarországon a HR startupok fele a toborzási piacot célozza.
8 szempont az üzleti megoldás vizsgálatára
Az Impact HRTech Hub a Hogan Assesments 2017-es HR mérőrendszer értékelési modelljének megfelelően nyolc szempontot javasol annak vizsgálatára, hogy egy HR Tech startup milyen mértékben nyújt valós megoldást az ügyfeleinek. A kritériumok az alábbiak: Képes-e az eszköz fókuszálni a legjobb megoldásokra, a megoldás készítői rendelkeznek professzionális képesítéssel és/vagy tudományos, akadémikus intézményekkel való együttműködéssel, rendelkezik a megoldás szakértői értékeléssel, vagy elfogulatlan harmadik fél általi értékeléssel, a megoldás szolgáltatói megfelelnek az egyes releváns munkapiaci szabályoknak, elérhető a megoldáshoz tartozó technikai elemzés, validációs vagy beruházások megtérüléséről szóló tanulmány, a megoldás megfelel az adott munkaköröknek, mérhető az eszközök teljesítménye, elérhető a megoldás különböző kultúrák számára és támogatják-e helyileg.
A magyar HR tech cégek a toborzásban versenyeznek
A vizsgálat érdekessége, hogy a HR startup tőkebefektetések 17%-a nem felel meg egyetlen fenti validációs szempontnak sem, így kimondható, hogy a befektetők is érzékenyítésre szorulnak a hatékony befektetések szempontrendszerének elsajátítása terén. A legmagasabb tőkebefektetéssel rendelkező cégek viszont magasan megfelelnek ezeknek a szakmai szempontoknak. Magyarországon a cégek 92%-a csak három, vagy ennél kevesebb szakmai kritériumnak felel meg, így megállapítható, hogy a hazai HR Tech cégek esetén jelentős fejlődésre van szükség a szakmaiság, tudományosság, üzleti validáció terén. További érdekessége a magyar piacnak, hogy a startupok 51 %-a a toborzási területen tevékenykedik, és a jelenleg aktív, nagy szereplőket (pl. Profession.hu) próbálják versenyre hívni, ám ebben eddig nem értek el jelentős sikereket.
Fehér Zsolt a Impact HrTech Hub nemzetközi HR szakértője szerint a hazai HR tech vállalkozások nagyobb befektetéseihez további szakmai és módszertani fejlesztés szükséges, viszont a jelölt szakmai szempontok mentén történő támogatása mellett a hazai HR tech fókuszú vállalkozások is jelentős nemzetközi sikereket érhetnek el, így elképzelhető, hogy pár éven belül a szektor kiemelkedő figyelmet kap majd a hazai és nemzetközi befektetők portfóliójában.
- 2023.06.27IFRS Halasztott adó képzés Élő, interaktív, online képzés a nemzetközi beszámolókészítési elvek szerint az adózás számviteli kezeléséről. Fő cél: - a halasztott adó fogalmának megismertetése: mitől halasztott? - a halasztott adó elszámolásának célja és jelentősége - a számítás esetei és gyakorlati példákon keresztüli bemutatása.
Részletek
Jegyek
- 2023.09.01I Land gamifikált készségfejlesztés Gamifikált készségfejlesztő e-learning programunk játszva tanít: 30 napon keresztül, napi 20-30 percben egy izgalmas virtuális küldetésen vezetjük végig a résztvevőket.
Részletek
Jegyek
- 2023.10.10MŰEGYETEMI ÁLLÁSBÖRZE 150+ KIÁLLÍTÓ, TÖBB SZÁZ ÁLLÁS ÉS SZAKMAI GYAKORLAT VÁR! Kiállítóink hallgatókat, frissdiplomásokat és tapasztalt munkavállalókat is várnak állásajánlataikkal.
Részletek
Jegyek
Ha egy vállalatvezető az emberi erőforrás menedzsment terén kihívásokkal találja szemben magát, vagy új HR folyamatot szeretne kialakítani, akkor ez... Teljes cikk
Milyen asszisztense a HR-nek és az álláskeresőknek a mesterséges intelligencia? Ezt teszteltük ChatGPT-nél öt kéréssel. Jó szöveget kaptunk szinte... Teljes cikk
A Stylers Group szerint a pandémia legnehezebb időszakának végére több mint tízszeresére nőtt a náluk közzétett távmunka lehetőségek száma. A... Teljes cikk
- Felmérés: alapelvárás lett a rugalmas munkaidő, sokakat frusztrál a munkahelyi technika minősége 1 hónapja
- Foundever néven, hazai növekedési tervekkel folytatja működését a SYKES ügyfélszolgáltató 1 hónapja
- Ilyen volt a HVG Állásbörze: képriportunk 1 hónapja
- Nyugdíjazza a letöltés műfaját egy magyar startup 2 hónapja
- Sikkasztás, zaklatás a munkahelyen? Most minden kiderülhet 2 hónapja
- Rekord összegű tőkebevonás, optimizmus: erős évet zárt a hazai startup ökoszisztéma 2 hónapja
- Pályázat: keresik az év információbiztonsági újságíróját 2 hónapja
- Lezárult az IT-s startup cégek piaci terjeszkedését támogató Input Program 3 hónapja
- Gyakornoki program a NAV-nál 3 hónapja
- Az IT-iparágban dolgozó nők jelentős része elégedetlen a fizetésével 3 hónapja
- Hatalmasat emelkedtek az informatikusok bérei - Itt vannak a legfrissebb adatok 4 hónapja