HR a Magyarországon működő multinacionális cégek leányvállalatainál
A nemzetközi CEEIRT kutatás módszertanát alkalmazva a közelmúltban Magyarországon elvégzett felmérés eredményei alapján megállapíthatjuk, hogy a multinacionális cégek helyi leányvállalatainál működő HR-osztályok megőrizték, illetve újradefiniálták korábbi pozícióikat. Ez is kiderül a Szent István Egyetem Menedzsment és HR Kutató Központja és a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kara kutatóinak legutóbbi közös felméréséből, amelyről összefoglalójukat lapunknak is eljuttatták.
A kérdőíves felmérés e fordulójában Magyarországon összesen 118 külföldi tulajdonú, jogilag önálló leányvállalat vett részt. A vizsgálatban szereplő cégeknél foglalkoztatottak összlétszáma 157.792 fő volt, ami a hazánkban a külföldiek által foglalkoztatott munkaerő közel 30 százalékát jelenti.
A vizsgálati mintában szereplő cégek nagyobb hányada (63 százalék) több mint 250 főt foglalkoztatott. A magyarországi válaszadók többsége (55,6 százalék) a növekedést és portfólió bővítést jelölte a legfontosabb stratégiai orientációnak. Miközben a stabilitás megőrzése a megkérdezett cégek mintegy 40 százalékának stratégiai irányát jellemezte, a létszámcsökkentést jelentő zsugorítást csupán a válaszadók 3,4 százaléka alkalmazta.
Dr. Poór József egyetemi tanár (SZIE), a kutatás vezetője az érdekesebb sajátosságok közül kiemeli, hogy a megkérdezett cégeknél az egy HR-munkatárs által kiszolgált átlagos foglalkoztatotti létszám a vizsgált időszakban 68 fő volt. Ez a HR-munka hatékonyságát és szervezeten belüli fontosságát egyaránt jelző mutatószám miközben a korábbi (2008/9) felmérésben 74 fő volt, a hagyományosan vezetett nagyobb méretű cégeknél inkább 100-200 fő között található. Sőt a kisebb (100-200 főt foglalkoztató) szervezeteknél lehet, hogy egyáltalán nincs is ilyen szakember.

Szabó Katalin kutató (SZIE) hangsúlyozza, hogy a szakirodalom a korszerű és eredményes HR-munka egyik fontos mutatószámaként tekint a képzési költségek relatív (a teljes éves bérköltséghez viszonyított) súlyának alakulására. Az e kérdésre válaszadó cégek jellemzően (40 százalékuk) a 1-3 százalék közötti sávba helyezték a képzési költségkeret súlyát. Mellettük a válaszadók mintegy egyötöde 3-5 százalék között, míg 10 százalékuk a bérköltségek legalább 5-10 százalékát költi tréningre és személyzetfejlesztésre.
Karoliny Mártonné dr. egyetemi docens (PTE) arra mutat rá, hogy válaszadók megítélése szerint a multinacionális cégek magyarországi leányvállalatainál a HR-részleg szakemberei munkájukat elég nagy önállósággal alakítják, végzik. Ugyanis a válaszadók több, mint felénél (54 százalék) érvényesül az a megoldás, hogy a vállalati központ HR-részlege csupán általános irányelveket fogalmaz meg és egységes keretrendszert biztosít a leányvállalatoknál tevékenykedő HR-részlegek munkájához. Emellett a cégek egyötöde azt válaszolta, hogy a központ csupán auditori szerepet betöltve információkat, riportokat vár, illetve, hogy a központtól szinte teljesen szabad kezet kap HR-munkája végzésekor. A válaszadók majdnem egynegyede viszont azt a válaszlehetőséget jelölte meg, miszerint a részletes HR-modell kidolgozása is a központ feladata, és itt a személyzeti irányelveken túl az eljárásmódok, folyamatok szabályainak elkészítése is centralizáltan történik, illetve hogy náluk gyakorlatilag teljes a centralizáció.
A kutatás kitért annak vizsgálatára is, hogy milyen kompetenciákat várnak el a multinacionális cégek a HR-részlegek vezetőitől. Dr. Dobrai Katalin egyetemi docens (PTE) szerint a sikert hozó HR-vezetői kompetenciák közé fontossági sorrendben a személyes hitelesség, az idegen nyelvtudás és a HR-szolgáltatások ismerete tartoznak.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
A legújabb csendes munkaerő-trend lassan aláássa a munkahelyi termelékenységet, és valószínűleg sok vállalat nem veszi észre időben. Teljes cikk
Hol tart a HR 2025-ben? Melyek a nagy témák? Erről beszélgettünk Csépai Martinnal, a Deloitte HR tanácsadási vezetőjével. A szakértő egyebek... Teljes cikk
A Prohuman Group megvásárolta a létesítménygazdálkodással foglalkozó Green Vector Kft. 75%-os, valamint a contact center piacon meghatározó szerepet... Teljes cikk
- Ezt a hibát ne kövesd el generációs témában: itt a friss kutatás 2 hónapja
- Jó fizetés vagy valami más? Ez a legfontosabb a magyar munkavállalóknak 2 hónapja
- Mi a leggyakoribb felmondási ok és miért nem meri kimondani senki? 2 hónapja
- Felmérés: hosszú távon bizonytalan környezetre rendezkedtek be a vállalatok 2 hónapja
- Munkahelyi szexuális zaklatás: nem a főnök a leggyakoribb elkövető 2 hónapja
- Conscious unbossing: csak mítosz, hogy nem akar vezető lenni a Z generáció? 4 hónapja
- Nem csak a Z, minden generáció szereti a rugalmas munkavégzést 4 hónapja
- "Műszaki művészetre" van szükség - együttműködést kötött a Mol Nyrt. és a Miskolci Egyetem 4 hónapja
- Bértranszparencia Magyarországon: Mit vár el az EU, és hol tartanak a hazai vállalatok? 5 hónapja
- A magyar kutatóknak érdeke a kínai és török együttműködés 5 hónapja
- Ez a vállalkozás Magyarország egyik leginnovatívabb cégévé fog válni 5 hónapja