Így figyel a HR: figyelmeztetést kapnak a túlórázók
Az indiai IT-óriás, az Infosys új automatizált HR-rendszere figyelmeztető e-maileket küld azoknak a munkavállalóknak, akik napi 9 óra 15 percnél többet dolgoznak – még otthonról is. A cél nem a szigorítás, hanem a dolgozók mentális egészségének védelme és a kiégés megelőzése. A lépés markáns szakítást jelent a korábbi, túlórákra épülő vállalati kultúrával, és egy új HR-szemléletet jelez: a fenntartható teljesítmény, a jólét és a munka–magánélet egyensúlya kerül fókuszba. Az Infosys így nemcsak technológiai újítást, hanem értékalapú szemléletváltást is hoz az IT-szektorba.

Az indiai Infosys, 323 500 munkavállalót foglalkoztató IT-óriás, nemrég bevezette azt az automatizált rendszert, amely figyeli, ha valaki napi 9 óra 15 percnél tovább dolgozik és ez esetben a HR-től érkezik neki egy "figyelj magadra" e‑mail - írja az indiatimes.com. Ez különösen érdekes az IT-szektorban, ahol jellemző a túlórázás és a „burnout”.
Változóban India második legnagyobb IT-szolgáltató cégének vállalati kultúrája
A megfigyelő rendszert azután vezették be, hogy az Infosys 323 500 alkalmazottja számára hibrid munkarendet biztosítottak. A HR automatikus értesítéseket küld, amelyek tartalmazzák a távmunkás napok számát, az összes ledolgozott órát és a napi átlagokat, amikor túlzott munkaórákat észlelnek. A vállalat munkahelyi szabályzata, amelyet 2023 novemberében léptettek életbe, előírja, hogy a munkavállalóknak havonta legalább tíz napot az irodában kell tölteniük.
Nem csupán megelőző tájékoztatásokról van szó: az e‑mailekben jóléti tanácsok (például “tarts szünetet”, “beszélj a menedzsereddel”) is szerepelnek a fenntartható teljesítmény érdekében .
Ezzel a cég világos üzenetet közvetít a munkakultúra átalakulásáról: a korábbi 70 órás munkahétre épülő „hajtós” (hustle) szemlélettel szemben most a kiégés megelőzésére és az egészség megóvására helyezi a hangsúlyt.
Ez teljes ellentéte annak, amit a cég társalapítója, Narayana Murthy pár hónapja nyilatkozott, miszerint a fiataloknak „heti 70 órát” kellene dolgozniuk, ha India gazdaságilag fel akar zárkózni.
Az Infosys nemcsak technológiai újítást vezetett be, hanem értékalapú döntést is hozott:
a hosszú munkaidőt nem hőstettként, hanem kockázatként kezeli.
A 70 órás munkahét helyett a túlmunka automatikus tiltása egyértelmű üzenet:
„Nem a több munka a cél, hanem a fenntartható teljesítmény.”
A home office gyakran láthatatlanná tette a túlórát – most azonban a rendszer figyel, nem a főnök. Ez persze egyszerre lehet védelem és ellenőrzés is.
Mit jelent mindez a HR számára?
Trendforduló ez mindenképp: a munkavállalói mentális egészség és fenntartható teljesítmény lesz az új HR-alapérték.
Kérdés lesz ugyanakkor, hogyan fogadja a többi nagy cég ezt a szemléletet – nagy dobás és követendő példa vagy csak PR-szagú húzás?
Egészségügyi aggályok a háttérben?
Az indiai IT cégek, köztük az Infosys, a dolgozók egészségét egyre inkább prioritásként kezelik, mivel a fiataloknál gyakoriak a munka miatti egészségügyi problémák, főként szívbetegségek, melyek a rendszertelen életmód miatt alakulnak ki.
Az indiai IT-szektor egyre inkább elmozdul a hosszú, kimerítő munkahét helyett a hatékonyság, a mentális egészség és a fenntarthatóság irányába. Rájöttek, hogy a dolgozók mentális és fizikai egészségének védelme nem csupán humánus megközelítés, hanem üzleti érdek is.
13 órás munkanap a láthatáron - őrültség vagy gazdasági kényszer?
- Görögországban másik mozit néznek.
100 nap folyamatos munka végzett a 26 éves orvossal – miért nincs változás?
- Japánra is ráférne a figyelmeztetés.
kép: freepik
- 2025.09.25recruiTECH BLUE konferencia A BLUE konferencia azoknak a kékgalléros toborzásban és foglalkoztatásban érintett HR vezetőknek, toborzási szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a céljaikért a munkaerőpiacon. Gyere el és tanuljuk, fejlődjünk közösen!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Japánban még mindig életeket követel a munkakultúra: egy 26 éves orvos 100 nap megállás nélküli munka után halt meg. Bár a „karoshi” – a... Teljes cikk
Emelkedik a családi adókedvezmény mértéke, de más jelentős jogszabályi változások is hatályba lépnek július 1-jétől, amik közvetlenül érintik... Teljes cikk
Egy friss felmérés szerint minden tizedik dolgozó titokban dolgozik, amikor szabadságon van, de olyanok is vannak, akik betegséget színlelnek, hogy... Teljes cikk
- 100 nap folyamatos munka végzett a 26 éves orvossal – miért nincs változás? 6 napja
- A cégek zöldülni akarnak, de közben megfeledkeznek az emberekről 2 hete
- 7 tanács: így legyél HR-esként élenjáró a fenntarthatóságban 3 hete
- Olyan munkahelyet hozunk létre, ahol mi is szívesen dolgoznánk - fókuszban a munkavállalói jóllét 4 hete
- Elindult az ÉVOSZ fenntarthatósági tagozata 2 hónapja
- Aki hazamegy időben és nem túlórázik, fizetésemelést kap – figyelem, igaz történet! 2 hónapja
- Teljes munkavállalói életciklus egy kézben 2 hónapja
- Munkavállalói jóllétre irányuló pályázatot írtak ki, 4 millió forintot kap a nyertes 2 hónapja
- Árnyékolás okosan – miért választják egyre többen a lamellás megoldásokat? 3 hónapja
- Konténerház trendek 2025-ben - mit hoz a jövő? 3 hónapja
- Miért bukik meg a hagyományos HR a munkahelyi panaszok kezelésében? 3 hónapja