Kisgyermekes anyáknak nehezebb elhelyezkedni, mint a munkanélkülieknek. Pont.
Habár ma már egyre több jó példa mutatja, hogy nem kell család és karrier között választani, egyikről sem lemondani, mégis sokszor falakba ütköznek azok a nők, akik a gyermekvállalás után szeretnének visszatérni a munkaerőpiacra. Ez pedig sokszor az egész karrierjükre negatív hatással lehet. Pontosan mi történik azokkal az anyákkal, akik a családalapítást követően szeretnének újra munkába állni? Kate Weisshaar, az Észak-Karolinai Egyetem Szociológia Tanszékének munkatársa, erre kereste a választ és meglepő eredményekre jutott. Bóné Ágnes közgazdász, álláskeresési tanácsadó cikke.
Az önéletrajzokban lefestett jelentkezőket három csoportba osztotta aszerint, hogy volt-e kihagyás a szakmai pályafutásuk során vagy sem. A pályázók egy része 18 hónapja munkanélküli volt, a másik része másfél évet töltött otthon gyermekneveléssel, míg a harmadik része jelenleg is alkalmazásban állt. A kutatás egyik érdekessége, hogy a jelentkezők között nők és férfiak is egyaránt megtalálhatóak voltak. Mindegyik pályázó ugyanazzal a szakmai tapasztalattal valamint képességgel rendelkezett és az önéletrajz alapján nyilvánvaló volt, hogy van már gyereke. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy az önéletrajzok alapján milyen arányban jutnak be a jelöltek állásinterjúra.
Az eredmények rávilágítottak arra, hogy a kisgyermekes anyukák vannak a legnehezebb helyzetben. A jelenleg is munkahellyel rendelkező anyukák 15,3 %-át hívták be interjúra, míg a munkanélküli anyukáknak csak 9,7 %-át és a gyes/gyed után visszatérő anyukáknak csak a 4,9 %-át.
A férfiak esetében is hasonló eredmény született. Míg a jelenleg is foglalkoztatásban álló apukák 14,6 %-át és a munkanélküli apukák 8,8 %-át hívták vissza a munkáltatók, addig a gyermekét otthon nevelő apukáknak csak az 5,4 %-a jutott be állásinterjúra.
Miért nem szívesen alkalmaznak a cégek kisgyermeket nevelő szülőket?
A kutatás keretében megkérték a résztvevőket arra is, hogy nézzenek rá két fiktív önéletrajzra és ez alapján mondják el, hogy mennyire tűnnek megbízhatónak, elkötelezettnek és a pozícióra alkalmasnak a jelöltek. A két önéletrajz között az egyetlen különbség a munkaerőpiacról való távolmaradás oka volt. Vagyis az egyik pályázó munkanélküli volt már hosszabb ideje, a másik jelölt pedig gyesen/gyeden volt az elmúlt időszakban.
A visszajelzésekből egyértelműen kiderült, hogy mind a munkanélkülieket, mind a kisgyermekes szülőket kevésbé találták a válaszadók alkalmasnak az adott pozíció betöltésre és az azzal járó feladatok ellátására egy jelenleg is dolgozó jelölttel szemben. E mögött pedig az a feltételezés áll, hogy ha valaki hosszabb időre kiesik a munkaerőpiacról, akkor nagy valószínűleg szakmailag berozsdásodik.
Ami elgondolkodtató, hogy a megkérdezettek szerint a kisgyermeket nevelő szülők kevésbé megbízhatóak és lojálisak, mint a munkanélküliek. Ráadásul a gyesről/gyedről visszatérő apukák kilátásai még rosszabbak, mert náluk még a kisgyermekes anyukák is elkötelezettebbnek tűnnek a válaszadók szemében. Ennek oka az lehet Kate Weisshaar szerint, hogy elsődlegesen a férfiak feladata a család eltartása és azok, akik otthon maradnak a gyermekükkel, nem tesznek eleget ennek a kötelezettségnek és ez negatív színben tünteti fel őket.
A munkáltatók többsége úgy érzi, hogy a kisgyermekes szülők a családot minden elé helyezik és nem képesek teljes mértékben a munkájukra koncentrálni. Nem tudnak korábban bemenni a munkahelyre és mindig ők az elsők, akik távoznak a munkaidő végeztével. Vagyis nem felelnek meg azoknak a kritériumoknak, amit elvárnak egy ideális munkavállalótól a mai világban. Legalábbis ez derült ki a fent említett vizsgálatból.
Kitörés az ördögi körből
Hatalmas potenciál rejlik a kisgyermeket nevelők csoportjában, de amíg nem értékeljük újra a munkavállalókra vonatkozó normákat és elvárásokat, addig könnyen derékba törheti a nők karrierjét a gyermekvállalás. A munkáltatói oldalon nagy szükség van arra, hogy a HR valamint a vezetés képzést kapjon a kisgyermekes szülők alkalmazásának előnyeiről. Emellett érdemes tudatosítani magunkban, hogy a csoport nem minden tagja egyforma és magát az egyént kell elsődlegesen nézni.
Álláskeresőként pedig célszerű a pályázati anyagban és az állásinterjún a gyermeknevelés tényéről elvonni a figyelmet és azokra a kompetenciákra, képességekre és tapasztalatokra helyezni a hangsúlyt, amelyek számítanak a megpályázni kívánt állás szempontjából. Emellett javasolt olyan családbarát munkahelyeket felkutatni, ahol tárt karokkal várják a kisgyermeket nevelő szülőket és szívesen alkalmazzák őket.
Bóné Ágnes
közgazdász, álláskeresési tanácsadó
- 2024.10.212024.10.21– 12.12 Díjmentes Vezetői Egynapos programok Díjmentes Vezetői Egynapos programsorozatunkat a nagy érdeklődésre való tekintettel folytatjuk. Képzéseinken szemléletet, azonnal alkalmazható tudást adunk, módszereket és gyakorlatok próbálhatnak ki a résztvevők, mindezt teljesen díjmentesen. A nyílt programokat olyan vezetőknek, munkavállalóknak ajánljuk, akik szeretnék bővíteni tudásukat és látásmódjukat. A képzések különlegessége, hogy bármelyik téma vállalati képzés formájában is megvalósítható, melyre támogatás igényelhető a GINOP PLUSZ-3.2.1-21 pályázati alapból. Pályázati forródrót: +36 20 338 3808 Részletek Jegyek
- 2024.11.13Mérlegen a hibrid munkavégzés - Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában Az esemény célja, hogy összehozza a különböző iparágak vezetőit, legjobb vállalati gyakorlatait, hogy megosszák gondolataikat és megvitassák a rugalmas foglalkoztatás jövőjét és annak vállalati kultúrákra gyakorolt hatásait, úgy mint a távmunka transzformációja, új innovációk és a mesterséges intelligencia hatásai, munkavállalói preferenciák, jogi megoldások, hatékonysági kérdések távolról, valamint vezetői kihívások és vállalati stratégiák a hibrid munka világában. Részletek Jegyek
- 2024.11.21Pannon HR Konferencia Debrecen Lehetőséget biztosítsunk a HR-es közösségnek, hogy megvitassák az aktuális kihívásokat, trendeket, valamint hogy szakmai újdonságokkal ismerkedhessenek meg. Részletek Jegyek
2024 júliusában a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 20 ezer fővel, 4 millió 765 ezer főre... Teljes cikk
A 2024. április-júniusi időszakban a 15-74 éves munkanélküliek száma az előző évhez képest 23 ezerrel, 215 ezerre, a munkanélküliségi ráta 0,4... Teljes cikk
A 2024 március-májusi időszakban a 15-74 éves munkanélküliek száma az előző évhez képest 27 ezerrel, 219 ezerre, míg a munkanélküliségi ráta... Teljes cikk
- Felmérés: így áll hazánk női esélyegyenlőség tekintetében világszinten 4 hete
- Láthatatlan erők a munkahelyen: így hatnak a társadalmi normák 1 hónapja
- A dolgozók több mint fele szerint hátrányba kerülhet a munkaerőpiacon az AI miatt 2 hónapja
- A Z és az Y generációsok majdnem fele felmondana a munkahelyi politikai nézeteltérések miatt 2 hónapja
- Nyerő karrierstratégiák: mit tegyek, ha nem vettek fel egyetemre? 2 hónapja
- Nőtt a kisebb méretű foglalkoztatók aránya a programozói területen 3 hónapja
- Felmérés: csak a diákok harmada gondolja úgy, hogy könnyen talál majd állást 3 hónapja
- Törvénytelen a távmunka megszüntetése a kisgyermekes MÁV-dolgozóknál? 3 hónapja
- Mi a hosszú távú sportolói siker titka? 3 hónapja
- Tanulságos, mi történik, ha 3 éven keresztül havonta 1000 dollár ingyenpénzt kapnak a szegényebbek 3 hónapja
- Már nem a karrierlétra megmászása a cél 3 hónapja