Középiskolásokkal ismertetik meg az adózás szabályait
Már harmadik „tanévét” kezdi meg idén szeptemberben a Jövő tudatos adózói program. A kezdeményezést a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesülete indította el 2016 őszén. A szervezet önkéntes oktatónak jelentkező tagjai ingyenes adózási előadásokat tartanak a programra jelentkező középiskolákban.
A program célja, hogy a munka és a vállalkozás világába lépő fiatalok értsék, hogy miért van szükség adózásra, mik a kötelességeik, de azt is, hogy milyen jogaik, lehetőségeik vannak. „Hiszünk benne, hogy ha az emberek értik az adórendszert, tudják az adózás értelmét, akkor könnyebben és becsületesen fogják teljesíteni az ezzel kapcsolatos feladataikat, tudatosabban készülnek a vállalkozói létre, bátrabban kérik számon munkáltatóikon a kötelezettségeik betartását. Ezzel hosszútávon csökkenthető a feketegazdaság és az adócsalás.” - emelte ki Siklós Márta, az egyesület alelnöke, a program ötletgazdája és koordinátora.
A szervezet a tematika és az előadások összeállításánál figyelt arra, hogy gyakorlatias információkat adjanak át a diákok számára érthető módon. A második évben már hat előadás közül választhattak az érdeklődők, melyek az adózás értelméről, szükségességéről, a munkavállalási formákról, a munkához és a vállalkozásokhoz kapcsolódó adókról és az áfáról szólnak. Mindegyik érinti az adminisztrációs feladatokat például az ügyfélkaput vagy az elektronikus adóbevallást.
Az előadásokat szívesen fogadták a diákok és a tanárok, melyről az órák után leadott értékelések tanúskodnak. Ugyanis a szervezet minden hallgatót arra kér, hogy egy űrlapon értékeljék munkájukat. A 2017-18-as tanévben 2168 kérdőív érkezett vissza, melyek alapján a megtartott előadásokat összességében jónak (4,09) tartják a válaszadók. E visszajelzések megerősítették az egyesület szándékát, hogy a 2018/19-es tanévben is továbbviszi a programot.
Az Adótanácsadók Egyesületének tagjai - mint minden szervezeti feladatukat, tisztségüket - a Jövő tudatos adózói programban való ismeretterjesztést is térítésmentesen végzik, társadalmi munkában látják el. A szervezet a beszedett tagdíjból fedezi a program költségeit, így azok a tagok is hozzájárulnak a megvalósításához tagdíjuk befizetésével, akik az oktatást egyelőre még nem vállalták. Mindezt azzal a meggyőződéssel teszik, hogy egy fenntartható társadalom feltétele, hogy mindenki járuljon hozzá a költségekhez.