kapubanner for mobile
Megjelent: 8 éve

Lehet napi 8 órát csúsztatni?

Egy multinacionális cégnél dolgozom heti 40 munkaórában. Elég sok túlórám felgyülemlett az elmúlt években, melyeket a munkaadóm először kifizetett, majd azt kérte, hogy inkább csúsztassam le. A lecsúsztatást ezidáig napi 8 órában végeztem és ezzel minden rendben is volt. Viszont most azt találta ki a munkaadóm, hogy csak napi 4 órát csúsztathatok, amely értelem szerűen ellehetetlenít például egy vidékre történő elutazást számomra. Azt szeretném kérdezni, hogy hogyan szabályozza a csúsztatást a Munka Törvénykönyve? Értem ezalatt, hogy meg van-e benne valahol konkrétan határozva, hogy csakis 4 órában lehet csúsztatni vagy továbbra is használhatom a napi 8 órát? Valamint, hogy a túlóráim csúsztatásáról én magam, mint munkavállaló rendelkezek szabadon, vagy ez a munkaadó határkörébe tartozik? Kérem, legyenek kedvesek segíteni nekem ezen kérdésekben úgy, hogy konkrét válaszokat adnak rájuk, illetve ha szabadna kérnem, akkor a Munka Törvénykönyve ide vonatkozó egyértelmű fejezetét is megjelölik és bemásolják, hogy tiszta képet kaphassak a csúsztatás szabályaival kapcsolatban.

images

mdr

Diákot rendelhet pár napra, hétre, de akár hónapokra is. Így annyi költsége merül fel, amennyit a feladat ellátása valóban megkíván.
DIÁKMUNKA - Mire jó? Megéri? Biztonságos? Kényelmes?


Dilemmák a diákmunkával kapcsolatban

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 143. § (1) bekezdése szerint a munkavállalót a (2)-(5) bekezdés szerinti ellenérték a rendes munkaidőre járó munkabérén felül illeti meg, ugyanezen § (2) bekezdése szerint a munkavállalónak ötven százalék bérpótlék vagy - munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása alapján - szabadidő jár a munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan elrendelt rendkívüli munkaidőben végzett munka esetén, ugyanezen § (3) bekezdése szerint pedig a szabadidő nem lehet kevesebb az elrendelt rendkívüli munkaidő vagy a végzett munka tartamánál és erre az alapbér arányos része jár.

A fenti jogszabályi rendelkezések alapján megállapítható, hogy a rendkívüli munkavégzés ellenértékeként főszabály szerint a munkavállalót alapbér és bérpótlék illeti meg, bérpótlék helyett pedig a munkáltató csak a munkaviszonyra vonatkozó szabály (jogszabály, kollektív szerződés, üzemi megállapodás, egyeztető bizottság határozata) vagy a felek megállapodása alapján biztosíthat az elrendelt rendkívüli munkaidő tartamával azonos mértékű szabadidőt a munkavállaló részére. Amennyiben a munkáltatója nem tartozik kollektív szerződés hatálya alá és a munkahelyén üzemi megállapodás megkötésére sem került sor, akkor a munkáltató a bérpótlékot szabadidővel csak az Önnel való megállapodása alapján válthatja ki. Ha a munkáltatóval nem állapodnak meg, akkor nem biztosítható a bérpótlék helyett szabadidő, ha pedig Ön a munkáltató ajánlatát a szabadidő biztosítására nem fogadja el, akkor a munkáltató a rendkívüli munkaidőre járó bérpótlékot köteles Önnek megfizetni.

A kérdésében leírtak értelmezhetők úgy is, hogy Ön és a munkáltatója között megállapodás jött létre abban, hogy Önnek a rendkívüli munkavégzés ellenértékeként szabadidő jár, és hogy Önnek 8 óra rendkívüli munkavégzés összegyűjtése után egy teljes munkanap szabadnap jár. Az ilyen tartalmú megállapodás csak a felek közös megegyezésével módosítható és az egyik fél (munkáltató) által egyoldalúan nem módosítható. Felhívjuk ezzel kapcsolatban a figyelmét arra, hogy amennyiben a munkáltatója a fenti tartalmú megállapodás létrejöttét vitatná, akkor a megállapodás létrejöttének bizonyítása Önt terheli.

A válaszadás során abból indultunk ki, hogy Ön nem egyenlőtlen munkaidő-beosztásban dolgozik. Megjegyezzük, hogy egyéb, a kérdésében kifejezetten nem említett körülményeket nem vettünk figyelembe.

Aki válaszol:

Munkajogi szakértő - Dr. Bán Gergely Munkajogi szakértő - Dr. Bán Gergely

Dr. Bán Gergely ügyvéd, a Bán és Karika Ügyvédi Társulás alapítója, névadó partnere, aki széleskörű tapasztalattal rendelkezik a munkajog területén. Elsősorban a munkáltatói oldal képviseletével foglalkozik, de magánszemélyek (elsősorban vezető beosztású munkavállalók) is megtalálhatók ügyfelei között.

Tisztelt Kérdezők!

Köszönjük, hogy megtisztelik portálunkat kérdéseikkel, viszont felhívjuk szíves figyelmüket, hogy mielőtt feltenné kérdését, nézze át eddig megjelent cikkeinket és a leggyakoribb kérdéseket a témával kapcsolatban, ehhez használják az oldalon található kereső funkciót, mert számos kérdést többször is megválaszoltunk. A jövőben szerkesztőségünk az azonos témában született kérdésekre a válaszadást szűri.

Kérdezze Ön is szakértőinket, írjon nekünk a [email protected] címre!

Kérjük tömören fogalmazza meg kérdését, (max. 500-600 karakterben), mert kapacitáshiány miatt hosszabb kérdésekre nem tudunk válaszolni. A tanácsadás általános jellegű, bért, szabadságot, nyugdíjat nem számítunk ki. Az információk tájékoztató jellegűek, nem minősülnek jogi tanácsnak.

Privát emailben nem áll módunkban tanácsot adni, válaszadásra csak cikk formájában kerülhet sor. A kérdezők személyes adatait, nevét, emailcímét nem jelentetjük meg, és a szerkesztés jogát fenntartjuk.

Szakértőink szabadidejükben válaszolnak a feltett kérdésekre, így a válaszadás időbe telhet. Kérjük türelmüket!

Cafeteriával, béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban a szakértőnk Fata László.
Munkajogi kérdésekre Dr.Olajos-Kiss Rita és Dr. Andirkó Balázs István LL.M. ügyvéd válaszol.
Adózási, bérszámfejtési kérdésekben a PWC Magyarország ad választ.
A megváltozott munkaképességgel kapcsolatos kérdésekben Kappel Katalin munka-és szervezetpszichológus segít.
HR-esek szakmai kérdésekben Sipos Sándortól kapnak tanácsot.
Coachinggal kapcsolatos szakmai kérdésekben, motivációs, munkahelyi,karrierproblémákkal kapcsolatban Ábri Judit válaszol.
Elbocsátással, outplacementtel kapcsolatos kérdéseiket Hadas Hajdu Helgának tehetik fel
Nyugdíjjal kapcsolatos kérdéseiket Cserép Zoltán öngondoskodási szakértő válaszolja meg.
Társadalombiztosítással kapcsolatos kérdéseiket Mányi Julianna válaszolja meg.
Employer brandinggel kapcsolatban Kádár Balázstól kérdezhet.
Diákmunka kérdésekre Szerepi Bálint válaszol.
HR Szoftverekkel, felhővel kapcsolatban Beck Zsolt ad választ.

  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek