Megváltozott munkaképességűekre szabott foglalkoztatási modell
A Grundfosnál külön szociális munkás foglalkozik a megváltozott munkaképességűek dolgaival. A munkakörök kialakításánál, sőt a napi szintű feladatok kiosztásánál is figyelembe veszik az illető képességeit, az aktuális, akár naponta változó egészségi állapotát is. Fontos eleme a dán cég modelljének az átjárhatóság betegség és gyógyult állapot között. Urbán Anita HR igazgatóval és Kappel Katalin üzemi szociális munkással beszélgetett a HR Portal.
A megváltozott munkaképességű emberektől pedig azt hallani, hogy egyrészt hozzájuk nem ér el a kereslet híre, és nem is találják meg a helyüket egy-egy nagyvállalat keretei közt. Arról nem is beszélve, hogy míg a vállalatoknak fontos a tapasztalat, illetve az iskolai végzettség, addig pont ez a szegmens egyrészt sok esetben nem rendelkezik a várt képességekkel, másrészt valahogy az énképük is gyakran ahhoz alkalmazkodott, hogy nem alkalmasak a munkavégzésre. Van honnan elrugaszkodni.
Éppen ezért nagyon fontos a jó vállalati tapasztalatokat, gyakorlatokat megosztani. Az egyik ilyen, szemléletformálást is célul kitűző vállalat a dán tulajdonú Grundfos. 2000-ben kezdtek el szivattyúmotorokat , és szivattyúkat gyártani Tatabányán majd Székesfehérváron, és ma már a két telephelyen működő négy gyáregységben 2200 munkavállalójuk van, akik közül több mint 100 megváltozott munkaképességű.
A képességeket, a napi állapotokat veszik figyelembe a foglalkoztatás során

Civil szervezetek segítségével toboroz, a kiválasztási folyamatban részt vesz, és az új belépők kezét is ő fogja. A napi HR adminisztráción túl neki kell azokra a speciális ügyekre és a speciális munkafeltételek kialakítására figyelnie, amelyek a megváltozott munkaképességűekkel érkeznek. Mindemellett figyeli, támogatja a megváltozott munkaképességűeket a felülvizsgálatra való felkészülésük során, illetve akkor is, ha ennek a vizsgálatnak az eredménye nem kedvező.
Speciális foglalkoztatási modell
A megváltozott munkaképességű gyártósori dolgozók alapanyaggyártással foglalkoznak, melyek aztán különböző sorokon kerülnek felhasználásra.
A munkakörök kialakítása során a munkafolyamatokat illesztették - a termelési vezetés bevonásával - a rehabilitációs részleghez. A rehabilitációs részlegen előállított termékeket éppen ezért körültekintően választották ki, és a gyártást is azért koncentrálták egy-egy munkaterületre, hogy ezáltal minimális helyváltoztatásra legyen csak szükség. Ezzel szem előtt tartották a kollégák potenciális mozgási korlátozottságát.
A dolgozók a részlegen belül az összes operátori munkafolyamatot ismerik, amelyeket napi szinten rotálnak. A rugalmasság abban rejlik, hogy a csoportvezetők és koordinátorok a napi feladatok elosztásakor a munkatársak megmaradó képességeire, preferenciáira is tekintettel vannak, illetve ezek mellett maximálisan figyelembe veszik az éppen aktuális, akár naponta változó egészségi állapotukat is. A cél ugyanis az, hogy ők mindig a lehetőségeikhez képest a legmagasabb fokú teljesítményt nyújthassák.
Fontos eleme a Grundfos modelljének az átjárhatóság betegség és gyógyult állapot között. A fogyatékossá/egészségkárosodottá váló alkalmazottak részére továbbfoglalkoztatást biztosítanak a rehabilitációs részlegükön, és a korábban itt dolgozó munkatársak a sikeres felépülést követően egy másik termelési területen kaphatnak munkát.
Karrierlehetőség fogyatékkal élők számára

A belső elvárás cégszinten nem a magyar kvóta, hanem a 3 százalék
Bár egyre több magyarországi vállalkozás látja be, hogy gazdaságilag kedvezőbb a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása annál, mintsem a rehabilitációs hozzájárulás éves összegét adóként befizetné a cég, lassan nő a fogyatékossággal élők foglalkoztatási szintje.
A Grundfos annyiban más a többi, hasonlóan nyugati tulajdonú vállalathoz képest, hogy ők már eleve úgy érkeztek Magyarországra, hogy hozták magukkal a dán anyavállalat rehabilitációs foglalkoztatásra vonatkozó elvárását.
A történet onnan indult, hogy 1945-ben Poul Due Jensen megalapította a dán céget. Azóta támogatja a megváltozott munkaképességű dolgozók foglalkoztatását, és az egészségügyi rehabilitációt. Gyártóvállalatai számára pedig előírás, hogy a teljes munkavállalói létszám 3 százalékát megváltozott munkaképességűek tegyék ki.
Éppen ezért elmondható, hogy a Grundfos társadalmi kötelezettségvállalása annyival megelőzte a korát, hogy még magának a "CSR" fogalmának a megjelenését is megelőzte jó pár évtizeddel. Mivel az alapító személyesen volt fogékony a társadalmi problémákra, 1968-ban Dániában létrehozta az első műhelyt megváltozott munkaképességű munkavállalók számára.
Változott a dolgozói hajlandóság is!
- A Grundfos is kihasználja a magyar törvényi keretek adta 5 százalékos lehetőséget, de elsődlegesen nem ez a mi kvóta-szintünk. Ezzel gyakorlatilag túlteljesítjük az anyavállalat elvárását - mondta a HR Portálnak Urbán Anita, a cég HR Igazgatója, mikor a Grundfos hazai gyakorlatát mutatta be. Ezt a létszámot nem tudják a cég termelési működése miatt túllépni, mivel a speciális munkakörök, amelyekkel a cég Magyarországra érkezett, ezt engedik meg.
A magyarországi gyártó cég pedig ezen a területen emberi erőforrás-hiánnyal küzd a mai napig. Míg régen a leszázalékolás irányába menekültek a munkanélküliség elől az emberek, addigra ez most megváltozott. Most már az, aki le van százalékolva, valóban nagyon rossz egészségi állapottal küzd. Azonban, ez a rossz állapot sok esetben nem romlik tovább, sőt, ha a foglalkoztató figyelembe tudja venni azokat a sajátságokat, amelyek ezekre az emberekre jellemzőek, akkor hosszútávon, jó minőségben mehet a munka. Ehhez azonban - a HR Igazgató szerint-, még egy fontos dologra szükség van. Mikor a rehabilitációs hozzájárulás összege megnövekedett, és a törvényi változások is olyan irányt kezdtek el mutatni, amely az ellátások visszafejlesztését célozták, megindult egy fontos folyamat. Először szembesültek a fogyatékossággal élők azzal, hogy most valóban el kell köteleződni, és motiváltan munkába állni. Ekkor érezhető volt az ijedtség.
De az elmúlt 4-5 évben ez már jelentősen megváltozott. - Ma már ők is elhiszik, hogy a munkahelyeket megtalálni, és megtartani egyaránt képesek - mondta a HR igazgató.
A helyzet feloldása azonban Urbán Anita szerint nem itt kezdődik, hanem sokkal hamarabb. - Integrált iskolák kellenek, ahol megismerhetjük egymást, hozzászokhatunk egymáshoz, és utána döccenők nélkül működhet a közös munkahely - állítja. A mostani megváltozott munkaképességű kollégák közül is azoknak ment könnyebben a beilleszkedés, akik fogyatékos személyként integrált környezetben nőhettek fel.
Kitartás, és bizalom mindenképpen szükséges
Urbán Anita alapjában véve optimista ebben a témában is. - Igaz, hogy volt olyan szellemi munkakör - ami ráadásul a HR szervezetéhez tartozott -, amelyet majdnem egy évbe telt betölteni, és ennek során kétszer is a kényszerű csere miatt kihívások elé állított bennünket a kiválasztási/beilleszkedési folyamat, de a rengeteg kitartás meghozta az eredményét. Ma már angolul beszélő, megváltozott munkaképességű kolléga dolgozik a recepción is - mondja.
Az, hogy bátran kísérletezhetnek, az nyilvánvalóan az első számú vezető tudtával, és támogatásával történik. Ezt, az általa képviselt kultúrát kereste Anita, mikor a Grundfos-hoz ment dolgozni.
A praktikum szempontjából pedig a vezető még egy példát kiemelt, ami miatt mindenképpen érdemes a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásával foglalkozni.
A gyártó cégek egyik fontos jelzőszáma a hiányzások aránya. Eredetileg a rehabilitációs részleget ebben a tekintetben külön kezelték, de azt tapasztalták, hogy egyáltalán nem rontják a hiányzási arányt, és így példát mutatnak a többieknek.
Amit Urbán Anita most a leginkább szeretne, az ő jó gyakorlataikat bemutatni más termelő cégeknek. - Várunk mindenkit, aki szívesen megismerkedne a sikertörténetünkkel - zárta a Fogyatékosság-barát Munkahely elismerésre éppen ismét, harmadszor is aspiráló vállalatról, és annak nyitott működésmódjáról szóló bemutatkozót a vezető.
- 2023.03.22recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
- 2023.03.30euChance KLUB Elindult az euChance program, melynek egyik kulcs eleme a networking lehetőséget biztosító euChance KLUB. Szeretettel meghívjuk a 2023-as év első eseményére. 2023. március 30. 9:00-11:00 Nem Adom Fel Kávézó 1086 Budapest, Magdolna utca 1.
Részletek
Jegyek
- 2023.04.28Vezetői Best Practice Fórum VEZETŐI ÉS SZERVEZETI KOMMUNIKÁCIÓ, MOTIVÁCIÓ A fórum célja a vezetői legjobb gyakorlatok megosztása
Részletek
Jegyek
- 2023.05.18Lean Konferencia Lean és digitális transzformáció Lean, energiahatékonyság, folyamatfejlesztés.
Részletek
Jegyek
„Csendes felvétel”, rugalmasság nem csak irodai dolgozóknak, formabontó jelöltek közt keresni az új belépőket, nem hagyományos csatornákon. Csak... Teljes cikk
Az Európai Unióban érkezik a női kvóta, amelyet 2026 júliusig a tagországok szabályozási rendszerébe is át kell ültetni. A kvóta azt jelenti, hogy... Teljes cikk
Amellett, hogy a munkavállalók alvásminősége javul, a munkaadók feleslegesen félnek tőle, ugyanis a legtöbb esetben a termelékenységet is növeli a... Teljes cikk
- Jóval több nő dolgozik részmunkaidőben 2 hete
- 2023-as költségvetés módosítása: továbbra is fontosak a munkahelyek a kormánynak 2 hete
- Akadályozhat-e a munkáltatóm, hogy másik munkahelyen kezdjek hó elején? 3 hete
- 3,9 százalék volt januárban a munkanélküliségi ráta 4 hete
- Egyre nagyobb igény van a megváltozott munkaképességű munkavállalókra 4 hete
- Több szabálytalanságot követtek el a munkáltatók 2022-ben - feketemunka, munkaidő-beosztás, munkabér 1 hónapja
- Egy takarítócég nőtt a legnagyobbat, kevesebben dolgoznak a Postánál és a Lidlnél - létszámtrendek 1 hónapja
- Munkaerőpiaci kitekintés 1 hónapja
- Évente 500 mérnök végez Miskolcon - fontos utánpótlásbázisa az egyetem a helyi járműiparnak 1 hónapja
- Munkahelyi passzív ellenállás 1 hónapja
- A Richter lett a kétezredik családbarát hely az országban 1 hónapja