Nem titok, hogy egy magas terhelést nyújtó munka okozhat túlzott mértékű szorongást, feszültséget, amely számtalan módon nyilvánulhat meg. Tanulmányok azt mutatták, hogy az agyunk és a testünk nehezen különbözteti meg a valódi veszély által okozott stresszt (például amikor ég a házunk), és az észlelt veszélyt (például amikor egy túlzottan nagyigényű főnökkel állunk szemben).
Szervezetünk válaszként hormonokat és vegyi anyagokat szabadít fel, amelyek felgyorsítják a pulzusszámot, növelik a vérnyomást és stimulálják az izmainkat. Készenlétbe kerülünk, érzékenyebbé válunk, ami teljesen helyénvaló, amikor valós veszély leselkedik ránk. De a szervezetünk egy idő után nem tolerálja ezt a folyamatos készenléti állapotot, és az állandó stressz szép lassan kifejti romboló hatását. Ez lehet bármi a krónikus fejfájástól kezdve a hányingeren és az álmatlanságon át egészen a súlyosabb fizikai zavarokig, beleértve a szívrohamot, a magas vérnyomást vagy a stroke-ot.
Azonosítsuk a forrást
Ha stressz által okozott betegségtől szenvedünk, már igen nehéz feladatot jelenthet az eredeti stresszforrás meghatározása. Pedig a testünk folyamatosan küld üzeneteket és figyelmeztető jeleket, ám mi rendszerint félreértelmezzük őket. Ahhoz, hogy azonosítani tudjuk saját stresszforrásainkat, fizikai tüneteink megjelenésekor írjuk le, mi történik velünk és körülöttünk. Egy kellemetlen e-mailt kell írnunk egy ügyfélnek? Már napok óta készülünk a vezetőnkkel való találkozásra? Milyen gondolataid vannak ezzel kapcsolatban? Jegyezzük fel észrevételeinket 3-5 napon keresztül, majd figyeljük meg az ismétlődő mintákat. Gyakran az észlelt kényelmetlenség nem tulajdonítható egy adott forrásnak, egyszerűen csak a karrierünk eredménye.
Enyhítsük a fájdalmat
Hogy mitől érzed magad jobban, nagyban függ attól, mi az, ami (szó szerint) fájdalmas a számodra. Ezen a három ponton kezdheted el ennek a fájdalomnak az enyhítését:
• Dolgozz testeden és elméden - A kutatók gyakran elmondják, mennyire fontos a rendszeres fizikai edzés a stressz-válasz javításának érdekében. Az Amerikai Pszichológiai Szövetség szerint a testedzés fiziológiai rendszereink felülvizsgálataként működik. A meditáció szintén egy olyan stressz-csökkentő technika, amely lehetővé teszi számunkra a
mindfulness gyakorlását és egy objektívebb nézőpont kialakítását. Érdemes naponta elvégezni egy 10 perces konfliktusfeloldó meditációt. Emellett a munkáltatók is kínálhatnak számos lehetőséget a stressz enyhítésére fizikai és szellemi tevékenység révén. Tanulmányok azt mutatják, hogy egyre több vállalat fektet be wellness programokba - különösen a stressz által okozott betegségek miatti költségkiesés csökkentésének érdekében.
• Állíts fel olyan határokat, amelyek téged szolgálnak - Ébredés után az első, hogy megnézed az e-maileket? Hozz olyan szabályokat, amelyek védenek a rossz szokásokból eredő túlzott stressztől. Próbáld meg teljesen kiiktatni a telefon használatát a hálóból, ezzel lehetővé teszed az egészséges melatonin alváshormon termelődését, hiszen a mobiltelefon, laptop által kibocsájtott „kék fény” elnyomja a melatonint, és stimulálja az agyat.
• Hangosítsd ki a gondolataidat - Ha jelentős stressztől szenvedünk, akkor egy őszinte beszélgetés a főnökünkkel vagy a kollégákkal, óriási megkönnyebbülést okozhat.
Csípjük el még idejében
Kutatások azt mutatják, hogy a burnout akkor következik be, amikor a munkával szemben támasztott igények meghaladják erőforrásainkat. Egy mérgező környezetben rengeteg érzelmi erőfeszítést kell tennünk, hogy megbirkózzunk a helyzettel. A szerepkörkonfliktus, amely akkor fordul elő, ha az egyik számunkra fontos szerepünk elvárásai ellentétben állnak egy másik szerepünkkel, csak növeli a kiégés kockázatát. Ez megtörténhet akkor, amikor munkakörülményeink lehetetlenné teszik, hogy optimális időt töltsünk szeretteinkkel, vagy a munkahelyünkön elvárt viselkedés ellentmondásba kerül személyiségünkkel, értékrendünkkel.
Hogy az állandó stresszhelyzetből ne váljon kiégés, álljon első helyen az önmagunkról való gondoskodás. Súlyosabb esetek megkövetelhetik tőlünk, hogy csökkentsük a munkaterhelésünket vagy a munkaidőt. Ha úgy értékeljük, hogy bizonyos kapcsolatok különösen stresszesek, korlátozzuk az ezekkel az emberekkel való találkozások mennyiségét. Gondolkozzunk el azon, hajlamosak vagyunk-e a perfekcionizmusra, és ha igen, tudatosan szabadítsuk fel magunkat ez alól a belső elvárás alól. Adjuk elsőbbséget a leginkább energetizáló tevékenységeknek, keressük a lehetőségeit annak, hogyan tudnánk jobban együttműködni a minket inspiráló emberekkel.
Ideje felmondani?
A fenti erőfeszítések hatására vannak dolgok, amelyek megváltozhatnak a munkahelyünkön, de azzal is számolnunk kell, ha nem. Ha például a szervezeti kultúrát átható udvariatlanság jellemzi, vagy a munkánk tartalma egyáltalán nincsen átfedésben azzal, ami igazán érdekel minket, ha a munkahelyi stressz valódi, fizikai fájdalmat okoz, és az erőfeszítéseink ellenére sem enyhülnek a tünetek, akkor ideje elgondolkodni a továbblépésen. A megfelelő döntés meghozatalának érdekében készítsünk egy egyszerű pro és kontra listát azokról a dolgokról, amelyek adnak nekünk (pl. fizetés, előnyök), és azokról is, amelyek elvesznek tőlünk (pl. fejfájás, álmatlanság, pánikrohamok, egészségügyi költségek stb.). Ha a kontra oldalon több dolog található, ideje előkészítenünk a felmondásunkat, ha pedig inkább a pro oldal az erős, emlékeztessük magunkat arra, hogy a munkahelyen való tartózkodás egy szabad választás, annak ellenére, hogy megvannak a maga hátrányai, de előnyei is.
A
Harvard Business Review cikke nyomán
Fotó: Pexels.com
Állaskeresőknek és toborzási céllal érkezőknek is ajánljuk az
Allasportal.hu-t, a HR Portal állásgyűjtő oldalát!