„4 ezer dollárt kapsz, ha felmondasz”
Ezzel az ajánlattal teszteli egy amerikai cég a dolgozói elkötelezettséget a próbaidő után. A példát Tóth Gergely, a Brain Bar Budapest vezetője említette egy sajtóbeszélgetésen. Ennek apropóján formabontó munkahelyi intézkedésekből gyűjtöttünk össze néhány példát.
A cipők internetes kereskedelmére szakosodott amerikai Zappos híres formabontó HR-es intézkedéseiről. Ennek egyik példája a munkatársi elkötelezettség tesztelése. Minden új kolléga 4 hetes betanítási szakaszon megy keresztül, amiből két hetet a telefonos ügyfélszolgálaton töltenek. Ezt követően a munkatárs dönthet. Vagy folytatja a munkát vagy felmond és 4 ezer dollár (1,1 millió forint) készpénzzel távozik. A cégvezetés szerint aki 4 ezer dollár miatt otthagyja őket, ő nem érzi jól magát a munkahelyen vagy nincs annyira erős kötődése a cég felé, hogy megérje őt marasztalni. Állítólag a kollégák az esetek 2 százalékában kérik a pénzt a folytatás helyett, ami kicsi ár azért, hogy mentalitásban, elkötelezettségben erős csapat jöjjön létre.
Érdekesség, hogy a Zapposnál megbukott egy másik forradalmi ötlet, a „holacracy” névre keresztelt struktúra. Ez egy vezető nélküli, önszerveződő csapatokból összeállt működés lett volna. Korábban a Google is megpróbálkozott ezzel, de náluk sem vált be, gyorsan leállították a projektet.
Pihenőszoba egyre több cégnél
Magyarországon egyelőre csak néhány technológiai startupnál (Prezi, Ustream) látni erre példát, az Egyesült Államokban viszont a munkaadók 6 százaléka biztosít lehetőséget sziesztára. A Journal of Sleep szaklapban 2011-ben megjelent kutatás szerint az USA-ban 63 milliárd dollárral több értéket lehetne előállítani, ha a dolgozók minden munkahelyen szundíthatnának napközben. Érdekesség, hogy a pihenőszobát olyan konzervatív világcég, mint a PricewaterhuseCoopers is bevezette svájci irodájában.
Négynapos munkahét Borsodban és Mexikóban
Két héttel ezelőtt érkezett hír a borsodi Nyakigláb Kft-ről, amely egyedi fakerítések készítésével foglalkozik. Az ügyvezető szerint sok idő elmegy egy nap a munkába való belerázódással – munkaruha felvétele, szerszámok előkészítése, az előző napi privát történések megbeszélése – így a heti négyszer 10 óra munkaidő sokkal hatékonyabb, mint az ötször 8 óra. „Kipróbáltuk, és az embereink hamar megszerették az új munkarendet. Ma már elmondhatom, hogy az új szisztéma érezhetően erősítette a céghez való ragaszkodásukat, és a családjuk élete is tervezhetőbb lett. Gyakorlatilag minden hétvégéjük hosszú, így mindenre jut elegendő idő” – nyilatkozta a nol.hu internetes híroldalnak Kusinszki András ügyvezető.
A négynapos munkahét bevezetése egyébként világszerte több cégnél napirenden van. A mexikói Carlos Slim, a világ negyedik leggazdagabb üzletembere a Bloomberg hírügynökségnek azt mondta, a Telmex telekommunikációs cégénél opcióként felkínálta és azzal a dolgozók 40 százaléka élt.
Bármikor szabadságra mehetsz
Két évvel ezelőtt Richard Branson brit milliárdos vállalkozó meghökkentő ötlettel rukkolt elő. A Virgin tulajdonosának vagyonkezelő cégeinél bármikor szabadságra mehetnek a kollégák, amikor akarnak. Nem tagadja, hogy az ötlet mástól származik. Legidősebb lánya, Holly küldött neki egy újságcikket, ami a Netflix streaming szolgáltató rugalmas szabadságolási gyakorlatáról szólt. Bransonnak megtetszett az ötlet és lépett. A Virginnél már nem kell a felettestől kérvényezni a szabadságot. Bárki elmehet egy órára, egy napra vagy egy hétre, ahogyan jónak tartja.
Branson szerint a fix munkaidő már úgyis a múltté, ezért a hagyományos szabadságkiadásnak sincs értelme. „Arra kell koncentrálnunk, hogy milyen feladatokat végeznek el a munkatársak és nem arra, hogy mennyi időt töltenek az irodában” – mondja. Azt persze hozzáteszi, bárki, bármennyi időre megy el, ezt az ügyfelek nem érzékelhetik és a munkát továbbra is a legjobb minőségben kell elvégezni.
A munkaidő 20 százaléka alkotói szabadság
Évekkel ezelőtt a Google keresőóriás szabadon felhasználható munkaórákkal akarta a cégen belül a kreatív energiákat mozgósítani. Ez praktikisan azt jelentette, hogy heti egy napot minden programozó saját projekt kidolgozására használhatott. A „20 százalékos szabály” egyik eredménye például a Gmail levelezőprogram vagy az AdSense hirdetési rendszer. Két évvel ezelőtt a szabályzaton szigorított a Google. Már nem automatikusan jár ez az opció, hanem vezetői engedély kell hozzá megfelelő indoklással.
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
HR Spirit – www.hrspirit.hu Kiadó: Monster Magyarország Kft. 1132 Budapest, Váci út 18.Ügyvezető: Zétényi AnnaFőszerkesztő: Karácsony... Teljes cikk
Kedv, bátorság, lélek, energia, spiritusz. Többek között ezt jelenti a „spirit” szó. Úgy gondoltuk, hogy ez a szó érzékelteti leginkább,... Teljes cikk
Sorozatunkban a személyügyben kereshető összegeket vesszük nagyító alá különféle statisztikák segítségével. Kezdjük a HR vezetői pozícióval.... Teljes cikk
- Hogyan találhatják meg és tarthatják meg a legjobb dolgozókat a cégek? 1 éve
- Logisztika, beszerzés - mutatjuk, hogy alakulnak a fizetések és a nemek közötti bérszakadék 1 éve
- Melyek a legnagyobb vezetési tanácsadó cégek? 2 éve
- Ha hirtelen távozik az ügyvezető: ekkor lép be az interim CEO 2 éve
- Van-e igazi HR-menedzsment Magyarországon? 2 éve
- Menő szakma a menedzsment tanácsadás, de mi kell hozzá? Miért ideális jelölt a "bizonytalan túlteljesítő"? 2 éve
- A nyolc leggyakoribb vezetői hiba: a kengurutól a kibicig 2 éve
- Magyar Posta: Mégsem lesz csoportos leépítés 2 éve
- Egyre fontosabb a profi dokumentum menedzsment: trendek a jövő irodájában 3 éve
- Így működjünk válság idején: avagy mit jelent a krízisreziliencia? 3 éve
- Változáskezelés apró lépésekkel: mi is az a mikrováltozás-menedzsment? 3 éve