kapubanner for mobile
Megjelent: 15 éve

Beledöglünk a munkába

Vannak emberek, akiknél gyakoribb a konfliktus a privát élet és a munkahely között. A legveszélyeztetettebbek a felsőfokú végzettségűek, a szellemi munkát végzők és a vezető beosztásúak. Régebben ez csak a "karrieristák" jellemzője volt. A válság miatt azonban ma már bárkivel - akár egy adminisztrátorral is - előfordulhat, hogy a magánéletét fel kell áldoznia a "munka oltárán".

Tíz magyar dolgozó közül öt aggódik amiatt, hogy sikerül-e megteremtenie a munka és a magánélet közötti összhangot, és hogyan tud egyszerre megfelelni a családtagok és a munkahely által támasztott elvárásoknak. A felső vezetők negyede heti 40-49 órát dolgozik, a válaszadók fele 50 óránál is többet, 20 százalékuk pedig még ennél is "szorgalmasabb", 60-80 órát tölt munkával egy héten - olvashatjuk a Hewitt Legjobb Munkahely-felmérésben.

Egy másik felmérésben a diplomás fiatalok munkahelyválasztásának okait firtatták. A húszezer megkérdezett fele (52 százalékuk) határozottan ragaszkodott a munka és a magánélet egyensúlyához, és csak a tizedük fogadta volna el, hogy néha akár elsőbbséget is élvezhet a cég. A nők legnagyobb része inkább a család mellett tette le a voksát.

A 45 év fölötti kollégákat nem annyira zavarná a túlmunka, mint a pályakezdőket. Ennek az lehet az oka, hogy a fiatalok körében a diákélet szabadsága még nem olyan távoli emlék, és akkor még a személyes érdekeik fontosabbak voltak, mint a kötelezettségeik. Ez ellentétben áll azzal a sztereotípiával, hogy a pályakezdők mindennapjai lemondásokkal, túlórákkal terhesek, mintegy befektetésként a majdani szép ívű karrierbe.

Szétesünk a válság miatt

A vélemények megoszlanak arról, hogy a nők vagy a férfiak, a családosok vagy az egyedülállók hajlamosabbak-e túl sok munkát vállalni. Egy amerikai kutatás meglepő eredménnyel zárult: téves az az általános elképzelés, hogy a szinglik több időt töltenek a munkahelyükön. A Career Builder felmérése szerint leginkább a családos férfiak kaphatók a túlórázásra. Juhos Andrea, a DBM Magyarország tanácsadó cég ügyvezetője szerint ezt az eredményt nem szabad egy az egyben rávetítenünk a magyar társadalomra, ugyanis az Egyesült Államokban még ma is sok olyan házaspár él, akik közül csak a férj dolgozik. Így érthető, hogy a recesszióban miért túlórázik a család egyetlen keresője.

"Ahhoz, hogy a válságban egy dolgozó megtartsa az állását, erőn felül és kiemelkedően kell teljesítenie. Emiatt sokszor kevesebb idő jut a magánéletre, és sokkal nagyobb stressznek van kitéve. Az ügyfeleim rendszeresen panaszkodnak, hogy hiába töltenek több időt a munkahelyen, mégsem elég hatékonyak. Az is megtörtént, hogy a meetingről sírva rohant ki az egyik vezető, egy másik pedig annyira nem tudott koncentrálni, hogy autóbalesetet okozott. A dolgozók a tréningeken gyakran ’szét vannak esve’: a fiatalabbak idegesen humorizálgatnak, az idősebbek pedig szinte csak testben vannak jelen" - tapasztalta a tanácsadó.

A nőknek nehezebb

A túlmunkát és a munkamániát kevés választja el egymástól. Nehéz megállapítani, hogy egy vezető azért van éjszakába nyúlóan az irodában, mert sok a munkája, netán rosszul osztja be az idejét, vagy azért, mert kényszeresen ragaszkodik ahhoz, hogy mindent ő végezzen el.

Juhos Andrea szerint a munkamánia inkább a vezető beosztást betöltő nőkre jellemző. "Rengeteg ügyfelem volt már, így megfigyelhettem, hogy a férfi menedzserek legtöbbje családos, a nők viszont inkább egyedülállóak vagy elváltak. Sokan közülük a munkában nagyon sikeresek, az emberi kapcsolataikat viszont teljesen leépítették. Náluk a munka pótcselekvés."

Egy középvezetőként dolgozó nő mellé például azért "szerződtetett" a vállalat HR-ese tanácsadót, hogy rávegye: töltsön kevesebb időt az irodában. A kollégái fordultak a HR-vezetőhöz, tegyen valamit, mert már nem bírják az iramot. Nem az volt a problémájuk, hogy a közvetlen főnökük nem jól látta el a feladatait, hanem hogy tőlük is megkövetelte a 14-16 órás jelenlétet - ami sokuknál a munka rovására ment.

Egy hazai kutatásból viszont az derült ki, hogy a magyarországi nők elégedettek helyzetükkel: 83 százalékuk vallja azt, hogy képes összeegyeztetni a munkát a magánélettel, míg az uniós átlag csak 70 százalék. A kutató szerint ez nem ad okot optimizmusra: ezek a számok csupán a hazai női öntudat alacsony szintjét jelzik - magyarázta az eredményt a tanulmány szerzője, dr. Ilonszki Gabriella, a Budapesti Corvinus Egyetem docense.

Mit lehet tenni?

A Legjobb Munkahely-verseny első tíz helyezettjének HR-gyakorlatát is megvizsgálta a Hewitt: a legtöbb helyen a cafetéria-rendszerben extra szabadságokat adnak ki, vagy épp sportolási lehetőséget biztosítanak. A munka-magánélet egyensúlyt megteremtő vállalatok kétharmadánál az emberek egy része rugalmas munkaidőben dolgozik, 44 százalékuknál pedig mindenki. Harmaduknál távmunkásokat is alkalmaznak.

Néha a vezetők a magánélet színtereit próbálják meg közelebb vinni a céghez, hogy a dolgozók az utazásra fordított időt megspórolhassák. Ilyen például a vállalati óvoda vagy épp az irodaházban található éttermek, boltok, bank és szépségszalon. Ám nem biztos, hogy ez a legjobb megoldás: ezzel erősen behatárolhatják a kollégák mozgásterét.

Juhos Andrea szerint épp most van itt az ideje a hatékony stresszoldási technikák elsajátításának. Nem kell ördöngösségre gondolni: az aktív sport vagy egy régi hobbi - például a festészet - újrafelfedezése néha épp elég - vallja a tréner.
  • 2024.04.30NewLeadership – Vezetői eszköztár bővítése Önmaguk fejlesztését is fontosnak tartó középvezetőknek, frissen kinevezett döntéshozóknak szóló komplex és intenzív vezetőfejlesztő program sok gyakorlattal. Különlegessége, hogy a résztvevők átgondolhatják és megoszthatják egymással aktuális kihívásaikat és még a kritikus vezetői helyzetek megoldásáról is tanulhatnak egymás jó gyakorlatából is!info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.02Munkaviszony létesítése és megszűntetése – Dr. Berke Gyula Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerni.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Egy jól működő csapat titka – Vezetői reziliencia fejlesztése A vezetői reziliencia fejlesztése képzésünk arra világít rá, hogyan lehet úgy tekinteni a tényekre, hogy relativizáljuk őket, kezelhető megvilágításba helyezzük a nehézségeket és igyekezzünk megőrizni a racionalitásunkat, hogy ebben a nehéz helyzetben is fejlődni tudjon a csapatunk. Segítve a csapattagoknak abban, hogy a problémalátásukat a megoldás keresés fókusza váltsa fel és megváltozzon az interakcióik minősége.info button Részletek ticket button Jegyek
  • 2024.05.09Munkaidő, pihenőidő – Dr. Takács Gábor Pannon Munkajogi Akadémia - Pannon Munkajogi Akadémia előadás-sorozatunkat, melyben kiváló és elismert szakmai előadók támogatásával ismerhetjük meg a munkajog különböző területeit, ajánljuk mindazoknak, akik szeretnék ismereteiket bővíteni, gyakorlati megközelítésben szeretnék az alkalmazott jogi hátteret megismerniinfo button Részletek ticket button Jegyek
További cikkek
Évi 70 millió forintos fizetésért keresnek háziorvost

Évi 150 ezer fontért, azaz mintegy 70 millió forintért keresnek az Egyesült Királyság legtávolabbi, legeldugottabb szigeteinek háziorvosi... Teljes cikk

Ittasan dolgozó buszsofőr ellen mondták ki az ítéletet

Nem jogerősen egy év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt az Egri Járásbíróság egy ittasan dolgozó buszsofőrt Egerben - közölte a Heves... Teljes cikk

Autószerelő drogdíler ellen emeltek vádat, aki műhelyében árulta a kábítószert

A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség jelentős mennyiségű kábítószerre elkövetett kábítószer-kereskedelem, új pszichoaktív anyaggal... Teljes cikk