3 tipp a munkavállalók motiválására
Egy olyan munkahelyen, ahol az egyén nem érez megbecsülést, nem érzi magát nélkülözhetetlen, fontos elemnek, ott a csapatmunka motivációja is erősen visszaesik. Az Eureka Games a HRBlogon tippeket ad ahhoz hogyan motiválható a dolgozó.
A ma vezetőinek számos, folyamatosan változó munkahelyi kihívással kell szembenéznie, határozott és előnyös üzleti döntéseket hoznia, törekedve a kollégáival való jó kapcsolatra is. Ebben a feszített tempójú, teljesítmény fókuszú munkakörben akaratlanul is könnyű elfelejtkezni az emberi tényezőkről.
Ha a főnök nem képes konstruktív visszajelzésre, vagy sosem dicséri meg beosztottjait, a kollégák egy idő után egészen biztosan jelezni fogják az egyéni és csoportos megerősítés hiányát.
A vezetői dicséret ugyanis nem csak pozitív visszajelzés, de a dolgozó értékességének a validálása. A személyre szóló, hiteles megerősítés tehát nem tévesztendő össze a vakon (ok nélkül) dicséréssel, a munkavállalók ugyanis legtöbbször pontosan érzik, hogy milyen teljesítményért várható el ez a bizalmat feltételező, motiváló visszajelzés.
3 tipp a motiváláshoz:
- Egy helyzetfüggő, azaz szituatív vezető rugalmasan alkalmazkodik az adott munkahelyi kihívásokhoz, figyel a kollégái teljesítményére és ha kell, alkalmat teremt a dicséretre. Ezt teheti akár játékos csapatépítő programok nyomán is
- Nem mindenki igényli az azonnali visszajelzést, és vannak olyan introvertált személyiségtípusok, akiket zavarba hoz a személyes értékelés. ó megoldás lehet pl. egy fényképekkel díszített szuperhős témájú „szuper dolgozóink” tábla.
- Saját magukhoz képest értékeljük a kollégákat, így valóban őket támogatjuk és nem teremtünk negatív érzésekkel teli, irodai versenyhelyzetet. A dicsérő attitűd nem a gyengeség jele és nem jár tisztelet-vesztéssel, cserébe bizalmat épít a kollégák között, és nagyban hozzájárul a munkahelyi élmény fejlesztéséhez (employee experience).
Fotó: Pixabay
A teljes cikk a HRBlogon olvasható.