5 jel, hogy egy főnök képes megújulni
Visszavonhatatlanul tavasz van, a megújulás, az újjászületés ideje. Sok vezető teljesítménykényszerrel és időnyomással küzd, ebben a kevés időben és térben különösen hasznos, ha időt szánnak magukra, cselekedeteikre, visszajelzést kérnek munkatársaktól, vezetőtársaiktól. Mindezt időről időre érdemes megtenni, mégis, talán a tavaszi időszak még inkább kedvez a nyugalmas tükörbenézéshez. Ez a vezetőknek is jó alkalom, hogy gondolataik közül lomtalanítsák a felesleget, mentálisan salaktalanítsanak, végiggondolják helyes és helytelen attitűdjüket, erősítsék meg ami jó, és ha szükséges, akkor változtassanak.
Íme, ilyen egy megújult vezető:
1. Képes növelni a szervezet energiáját és a munkatársak motivációját.
„- Hogy tudtad ezt így elcseszni? Nem hiszem el, hogy eddig szőrözöl egy feladattal!” – és megannyi negatívum, amellyel egy főnök mérgezheti a környezetét. És ha ezek valahogy így hangoznának inkább? „- Csalódott vagyok, hogy ez a munka ilyen rosszul sikerült. Legközelebb nagyobb felelősségvállalásra és sokkal precízebb munkára van szükség, hogy egy ilyen feladat sikeres legyen. Én miben tudok ehhez segítséget nyújtani?” Vagy: „A határidő vészesen közeleg. Hogyan tudunk gyorsítani a tempón, hogy időben elkészüljön a munka?” A megújult vezető ahhoz, hogy képes legyen növelni a szervezet energiáját hangsúlyt helyez a minőségi kommunikációra. Ennek 5 eleme van: (1) tényeket tár fel és nem szid: mit kell tudni az adott helyzetről (késésben vagyunk, elégedetlen a vezető, stb.) (2) Elmondja, hogy szerinte mit kell tenni ahhoz, hogy változzon a helyzet és (3) hogyan kell változni, változtatni, vagyis nem arra fókuszál, hogy mit NEM végez jól a kolléga, hanem mi az amit elvár a vezető. Azt, hogy mit kell tenni – akár többes szám első személyben is fogalmazhatjuk, éreztetve, hogy a kolléga nincs egyedül, a vezető nem hagyta magára. (4) Kiemelni, amit a kolléga már elért, amit jól csinál azt megerősíteni és (5) elmondani, hogy amit tesz, a változás, az eredmény, az hogyan támogatja a teljes szervezetet, a sikert. A megújuló vezető nem felejtheti el, hogy minden szava képes rombolni vagy energiát adni, motiválni, vagy lelkesedést letörni.

2. Ítélkezés helyett kész és képes reménykedni.
Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet! – fogalmazott Albert Einstein. Időnként régi, rossz tapasztalatok alapján minősítünk másokat: „úgy sem fog neki sikerülni, már a múltkor is feladta”, „mindig késik, most is fog”, stb. Olyan, mintha biztosak lennénk abban, hogy az emberek úgy sem képesek változni… Ha most valaki bólogat, hogy bizony nem, akkor muszáj tovább kérdeznem: akkor felesleges minden képzési büdzsé? Kidobott pénz a tréning, workshop, coaching keret? Akkor ön sem képes változni? Az előítéletek hasznosak, mert védelmeznek, óvatossá tesznek minket, és egyben károsak is, mert skatulyáznak, dobozolnak, s nem engedik, hogy higgyünk a pozitív változásban. A megújuló vezető észreveszi, ha előítélettel van mások iránt és figyelmezteti magát: érdemes új esélyt adni. Hogyan tudja ezt könnyebben megtenni? Reménykedik a változásban, előre tekint, nem hátra felé. Ha észreveszi önmagán, hogy sorolja, miért nem fog valami sikerülni, miért nem fog valaki változni, akkor újrafogalmazza a gondolatait, hogy miért ne sikerülne. A megújuló vezetőt nem a múlt történései befolyásolják, hanem a jövő lehetőségei.
3. A munkatársakat fel tudja szabadítani.
Mi alól kell a munkatársakat felszabadítani? Hogy ne legyenek bennük destruktív érzések, például félelem, tehetetlenség, hogy kreatívak legyenek, innovatívak. Ha Abraham Maslow szükségletpiramisára gondolunk, amíg a második szinten a kollégák nem érzik jól magukat, addig nem lesznek képesek feljebb lépni. Az érzelmi biztonság és védelem megteremtéséhez egy vezető nagyon sokat tehet: biztat, mintát ad, közérthetően beszél célokról, védelmezőként működik, vagyis kiáll a csapatáért és a csapattagjaiért. Nemcsak beszél a csapatkohézióról, hanem a mindennapokban is érezteti, hogy „mindenki egyért, egy mindenkiért.” Felhatalmazást ad, hogy lehet ötletelni, kifejezi az elismerését azoknak, akik kreatívan, megoldásfókusszal állnak hozzá a kihívásokhoz. Nagyon fontos, mindezt nem ad hoc jelleggel teszi, hanem kitartóan, hosszú időn keresztül és következetesen. A „felszabadításnak” van még egy fontos eleme, s ez az érzelmi megélés. Segíteni kell, hogy a negatív és a pozitív érzelmeket egyaránt képes legyen megélni a csapat. Legyen szó dühről egy elvesztett tender miatt, vagy egy kolléga távozása miatti fájdalomról, a ventilálásnak helye van. A megújult vezető nem bagatellizál, nem nagyít fel problémákat, és nem engedi, hogy tabutémák keletkezzenek. Fájdalmat és örömöt egyaránt enged, sőt, segít megélni, és ő maga is ad érzelem-ittas reakciókat.

4. Pozitívan befolyásolni, mozgósítani is tud
Azok a vezetők képesek pozitívan befolyásolni másokat, akik maguk is optimisták, lendületesek, tele vannak energiával és ezt képesek másoknak is megmutatni, átadni. Tulajdonképp úgy is fogalmazhatnánk, hogy akik egyfajta szeretetteljes hangulatot, jó közérzetet tudnak teremteni a munkahelyen. Talán ismerős a mondás: „A szeretet ellentéte nem a gyűlölet, hanem a közöny.” Közönyt, rezignáltságot egy vezető szinte nem is mutathat. Sokkal inkább az elkötelezettségét szükséges újra és újra megújítani, képviselni és hangsúlyozni azt amiben hisz, emlékeztetnie magát és a többieket a célra és a már elért illetve elérni kívánt sikerekre. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy hazudnia kell vagy szuperment játszani, akinek nem lehet rossz napja, vagy nem lehet másokkal ellentétes véleménye. Lehet, hogyne! Azonban nem lehet a ború, az enerváltság, a rezignáltság a főszereplő az életében. Azok a vezetők, akik az előző három pontban megújulnak, biztos, hogy képesek mások pozitív befolyásolására is.
5. Holisztikusan szemléli önmagát
A megújult vezető a feladatokat, a folyamatokat és a kapcsolatokat olyan szemmel vizsgálja, hogyan lehet ezeket egyensúlyban tartani és a lehető legjobbá tenni mindenki számára. Nem az egysíkú, hanem a gondolati, az érzelmi és a fizikai létezésben hisz, úgy is mondhatnánk, egyszerre fontos számára a szellemi, a mentális és a testi egyensúly. Mindez nem lavírozást jelent, hogy egyszer az érzelmeinek enged, jövő héten a rációnak, következő héten pedig a sportra, lazításra szán időt, hanem egyensúlyt, tiszteletet. Annak elfogadását, hogy bár nem megy minden egyszerre, mégis, a feladatokat megfelelő ütemben és sorrendiségben, egymás után, szinergiában is el tudjuk végezni. A megújult vezető, aki képes holisztikusan nézni önmagát, látja a sokszor egészségtelenné növekedő versenyszellemet, az időnként irreális célkitűzéseket, önmagában mégsem a gátnélküli növekedésre helyezi a hangsúlyt, hanem az egészséges fejlődésre. Ehhez fejleszti az önkontrollját és a nemet mondás képességét. Legtöbbször ugyanis saját magának szükséges nemet mondania. A holisztikus szemléletmód olyan, mintha egy tájat nagylátószöggel nézne meg a vezető, csak a táj saját maga élete.
Megújulni, újjászületni nem egy pillanat műve. A változás hetek, hónapok kemény munkája lesz. De a döntés, hogy „igen, változom és jobb leszek”: nos, ez egy pillanat műve. Azé a pillanaté, amikor a változás igénye erősebb lesz, mint a tőle való félelem. Hölgyeim és uraim, megújulásra fel!
Márton-Koczó Ildikó, executive coach, menedzsment szakíró
- 2025.03.27 recruiTECH konferencia A recruiTECH elsősorban HR vezetőknek, toborzóknak, toborzási vezetőknek, employer branding specialistáknak és learning & development szakembereknek szól, akik napi szinten küzdenek a toborzási céljaikért a munkaerőpiacon, akik keresik az új megoldásokat, melyek segítségével hatékonyabbá tehetik vállalatuk tevékenységét.
Részletek
Jegyek
- 2025.05.31Gazdasági teljesítmény mérése Napjaink controlling tevékenységének fontos része a tényadatokat szolgáltató számvitel, működését kiemelt szinten kell ismerni. A tanfolyam elvégzése után az elsajátított számviteli ismeretek segítségével a controlling által is használt mutatószámok könnyen értelmezhetőkké válnak.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.04Lean vezetés - Lean coaching A KÉPZÉS CÉLJA: A Lean Management bevezetés támogatása. Olyan Lean szemléletű vezetők képzése, akik képesek lesznek eredményesen irányítani, támogatni a Lean menedzsment bevezetését saját szervezetüknél, és a gyakorlatban is eredményesen alkalmazzák a Lean szemléletű változáskezelési, coaching, kommunikációs, motivációs eszközöket.
Részletek
Jegyek
- 2025.06.06Pénzügyi kimutatások elemzése A képzés során a résztvevők • megismerik és elsajátítják a beszámoló elemzés eszközeit és technikáit • képessé válnak egy vállalat vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetének komplex megítélésére a nyilvánosan elérhető pénzügyi beszámolók alapján • betekintést kapnak a vállalati beszámolók megértéséhez elengedhetetlen iparági elemzés eszközrendszerébe és technikáiba.
Részletek
Jegyek
Elavultak a középvezetői szerepek? A középvezetői pozíciók egyre kevésbé vonzóak a fiatalabb munkavállalók körében. Hálátlan és fárasztó... Teljes cikk
Mi az a technostressz? Ki az AVICA vezető? „Újszerű kihívások és válaszok a szervezetekben”- a Magyar Pszichológiai Szemle két kötetben mutatja... Teljes cikk
Nem vitás, hogy erős megtartó ereje van a jó munkahelyi légkörnek. A KPMG friss felmérése szerint a munkavállalók 81%-ának fontosak a barátok a... Teljes cikk
- Conscious unbossing: csak mítosz, hogy nem akar vezető lenni a Z generáció? 1 hete
- 1000-nél is több nyitott pozíció, azonnali jelentkezés - állásbörzén jártunk 3 hete
- Miért nem emel a kormány a nyugdíjminimumon? 3 hete
- Nagy Márton: elindítjuk Európa legnagyobb adócsökkentési programját! 3 hete
- A dicséret mint hiánycikk 1 hónapja
- Megvizsgálná a globális minimumadót Nagy Márton 1 hónapja
- Kimerülő szervezetek, technostressz - új kihívások a vállalati világban 1 hónapja
- Nagy Márton elmondta, kiknek a pénzügyi helyzetét kell tovább javítani 1 hónapja
- Új HR igazgató Magyarország legnagyobb flottakezelőjénél, az Ayvensnél 2 hónapja
- Nem akarok nem-elégedetlen lenni 2 hónapja
- Gyakornokból lett szállodaigazgató - Hegedüs Hajnalka, a Hilton Budapest első női igazgatója 2 hónapja