Energiaszabályozás a coachingban
Hogyan függ össze a coach kommunikációs stílusa és testi jelenléte? Hogyan befolyásolja ez a tanácsadás folyamatát? Elég-e az intellektuális fejlesztés, vagy szükség van testi kihívásokra is? Hol a határ a kettő között? Ezekre a kérdésekre keresi cikkében a választ Sárvári György coach.
Tapasztalatom szerint a verbális kommunikáció stílusa és módja, nagymértékben képes befolyásolni (támogatni vagy csökkenteni) a kognitív megértést, ugyanakkor kiválóan jelzi a beszélő energiafelhasználásának a mértékét és célját is. A nyílt, világos, konkrét és rövid fogalmazás alapvetően erősíti a megértési folyamatok hatékonyságát, míg a homályos, körülményes és körmönfont beszéd, a hosszú egybefonódó körmondatok alkalmazása, a szubjektivitás elől a semlegességbe burkolódzó magatartás pedig egyértelműen kivonja az energiát (energiacsökkenés - "figyelem"-rablás) a fejlesztői folyamatokból.
A beszélő hatalmi játszmája (energiarablás) zajlik, amikor a figyelem felkeltése és fenntartása érdekében a verbális kommunikáció előbb említett eszközeivel próbálja meg a saját energia szegény állapotát enyhíteni. A cél ilyenkor elsődlegesen nem a megértés létrehozása a hallgatókban, hanem a hosszantartó figyelem fenntartása, a hatalom megszilárdítása, az energia "bekebelezése". Figyeljük meg a politikai, lelkesítő szónoklatokat, amelyekben nincs pont, nincs vége a mondatoknak. A szónok egyik mondatából fűzi át mondandóját a következőbe, és közöttük lekerekítve a hangsúly, nincs pont. Ilyenkor nem a mondanivaló a lényeg, hanem a figyelem "bekebelezése"!
A rövid és konkrét fogalmazás a megértés létrehozására irányul és a hallgatók figyelmi kapacitását is szem előtt tartja. A nyíltság és világosság pedig nem pusztán a beszéd racionális, logikai szintű megérthetőségére, hanem a személyességre is utal. A szubjektivitás felvállalása (adott esetben érzelmi telítettsége) egy adott téma kifejtésében mindig segíti az álláspontok jobb megértését, az egyértelműséget és a tisztázást, míg az objektív racionalitásra és semlegességre való törekvés sok esetben eltávolodást jelent a mondanivaló lényegétől. A személyesség a megértés élességét erősíti, míg a semlegesség az elkenés, a homályosság érzetét kelti a hallgatóban.
A testi jelenlét ereje
A nonverbális jelentések hordozója és felerősítője, a tanácsadói jelenlét fókuszáltsága, amely mindig a tanácsadó aktuális állapotával függ össze. Az intellektuális szempontok túlhangsúlyozása miatt ez gyakran mellékessé vagy elhanyagolhatóvá válik a tanácsadóknál. A nonverbális üzenetek ereje elsősorban a fizikai, testi jelenléten, a tanácsadó fizikai összeszedettségén alapul. (Lásd Gendlin... "a test tudja a következő lépést").
Másképpen szólva a fáradt vagy kimerült, nem kellően összeszedett tanácsadó, vagy vezető nem képes egy fókuszált folyamat kereteit egyértelműen segíteni. Óhatatlanul jelennek meg a figyelem-rabló, energia-gyűjtő játszmahelyzetek, amelyek a verbális kommunikáció túlhangsúlyozásán (hosszú körmondatok, túl erős, vagy túlságosan lehalkított beszéd, homályos fogalmazás, elkent döntési pontok, rázós témákat elkerülő kommunikáció...) alapulnak.
A verbális és nonverbális csatorna szinkronizált működése a testi jelenléten, vagy másképpen a szomatopszichés (a testi diszponáltságot hangsúlyozó pszichés állapot, testtudatosság) jelenléten alapul. Hogyan lehet megalapozni és fenntartani a hatékony energiaszabályozást a folyamatkezelésben, a coaching során?
A kérdés egyrészt egyszerű, másrészt mégis bonyolult, hiszen a konkrét, világos, rövid beszéd mindenki előtt nyilvánvaló érték, mivel azonban épp a közvetlen módon nem befolyásolható testi állapoton alapul, ezért direkt módon nem is kontrollálható. Egy kimerült, vagy neurotizáló személytől nem lehet számon kérni a verbális kommunikáció hatékony módját.
A testi szinten megjelenő diszfunkció meghatározza az akaratilag csak korlátozottan befolyásolható kommunikációs stílust. Míg a verbális kommunikáció hatékony módja közvetlen tanulásos módon is befolyásolható, addig a fiziológiailag is megnyilvánuló összeszedettség, fókuszáltság csak a közvetve (sport, meditáció, jóga...) támogatható jelenléttel függ össze. Hogyan kérhető hát számon a coachtól, hogy legyen hatékony a kommunikációja, fókuszált a jelenléte, koncentrált az energiafelhasználása...? Vajon tanítható-e ezek ismeretében a coaching, vagy folyamat-tanácsadás, hiszen a kommunikációs működés a közvetlenül nem befolyásolható (testi) jelenléti állapoton nyugszik, és ez határozza meg a nonverbális csatornák működését. Mindezek a kérdések elsősorban etikai dimenziót érintenek, hiszen ami hagyományos módon nem tanítható, az nem is kérhető számon, viszont ettől még jogosan elvárható!
Eljutottunk hát a coaching alapvető dimenziójához, az etikai szinthez, amelyen az egész tanácsadói szakma alapul. Ki lehet folyamat-tanácsadó, ki lehet coach? Talán az, aki hosszú évek óta jógázik, esetleg harcművészetekkel foglalkozik, vagy mindennap fut öt kilométert? Bizonyosan nem, hiszen ez a háttér tevékenység még mindig nem egyenes biztosítéka a hiteles és hatékony tanácsadói jelenlétnek. A kérdés egyrészt összetettebb, másrészt ettől az alaptól nem lehet eltekinteni, mert a tanácsadó nem pusztán csak a verbalitásáért (kognitív felkészültség, szakmai tudás), hanem a testi ráhangoltságáért - jelenlétéért - is felelős.
Energiaszabályozás
A kérdés kulcsa tehát az energiaszabályozás, illetve a verbális kommunikációt hitelesítő háttér működés, a nonverbális dimenzió megjelenése. (A metakommunikáció 80 százalékban határozza meg a mondanivalónkat - erősíti, vagy gyengíti -, tehát itt dől el a hitelesség kérdése) A testi jelenlétre a nyugati kultúrában ma még nem irányul kellő figyelem, de a kérdés mindenképpen egyre erőteljesebben vetődik fel. Ezt mutatja az out-door piac kiszélesedése, az extrém elemeket, túlélő gyakorlatokat felhasználó csapatépítő munka megjelenése.
Én tanácsadóként harcművészeti elemeket, fizikai kihíváson alapuló gyakorlatokat rendszeresen alkalmazok fejlesztői munkámban, adott esetben egyéni folyamatokban (coaching) is. A menedzsment fejlesztésben a nyitottság a fizikai, testi jelenlétet fejlesztő beavatkozási formák felé egyértelműen megjelent. A professzionális kérdés a két szempont (szakmai és kommunikációs elemeket fejlesztő tanácsadás, valamint az out-door technikák alkalmazása) közötti egyensúly megtalálása. A pusztán intellektuális coaching műhelyek eltolják kognitív irányba a fejlesztést, míg az egyoldalúan testi kihíváson alapuló beavatkozások, hangsúlyos feldolgozási folyamatok nélkül, sportvetélkedők szintjére silányodnak. Az összhang megtalálása mind a képzés, mind a fejlesztési folyamat nagy kihívása.
Sárvári György Ph.D.
Neosys, ügyvezető igazgató
- 2025.10.01HVG Állásbörze 2025 Toborozz országosan 3 nap alatt - online, foglalj virtuális standot!
Részletek
Jegyek
- 2025.10.07Óbudai Egyetem Állásbörze Jöjjön el, legyen kiállító! Kerüljön közvetlen kapcsolatba tehetséges, frissen diplomázó vagy végzős hallgatókkal, akik készen állnak a szakmai pályafutásuk elindítására. Akik naprakészen ismerik a legújabb technológiákat, elméleteket és iparági trendeket.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.14Műegyetemi Állásbörze A Műegyetemi Állásbörze Budapest legnagyobb és legrangosabb álláskereső rendezvénye. 1995 óta képez hidat a munkaadók és potenciális munkavállalóik között. Rendezvényről rendezvényre több újítással, színesebb programokkal, felméréssel és számos csatornával is találkozhatnak az érdeklődők.
Részletek
Jegyek
- 2025.10.21Pannon Állásbörze 2025. A Pannon Állásbörze – ahol a jövő szakemberei és a legjobb munkaadók találkoznak
Részletek
Jegyek
Egyre több vállalatnál van igény coaching-típusú vezetésre, coach kompetenciákra. Épülnek ki a belső coach pool-ok, emellett sok cég keres külső... Teljes cikk
A sikeres toborzás kulcstényezője egy felkészült szakterületi vezető, a szaknyelvben hiring manager. Hogyan lehet képezni őket? Mi ebben a HR és a... Teljes cikk
Hátukon viszik a céget, hozzák a bevételt, gyorsan képesek reagálni a változásokra. Ők a kulcsemberek. Nehéz őket elcsábítani az álláspiacon és... Teljes cikk
- Ezek a legjobb céges coaching gyakorlatok 4 hónapja
- Miért nem hoznak gyakran eredményeket a munkahelyi jólléti programok? 9 hónapja
- Hogyan érvényesíthető a coaching szemléletű vezetés multinacionális környezetben? 9 hónapja
- Így alakítsuk ki az ember és a technológia optimális együttműködését 10 hónapja
- Fontos kimondani: a digitális világ még több láthatatlan munkát hárít a nőkre 10 hónapja
- Ismét indul az ösztöndíjas Net-Coach képzés 10 hónapja
- "Nehéz eset" emberekkel dolgozik? - ezt a 7 dolgot tartsa szem előtt 11 hónapja
- Tanulmány: ezért egyre több a csendes felmondás a magyar cégeknél 11 hónapja
- Mesterséges intelligencia a coachingban? Működhet egyáltalán? 11 hónapja
- Karriertanácsokat ad és felkészíti az állásinterjúkra az egyetemistákat a mesterséges intelligencia 12 hónapja
- Mi az az imposztor szindróma és hogyan hat a munkahelyre? 13 hónapja