Jönnek az 1000 órás OKJ-tanfolyamok - család és munka mellett vállalhatatlan
Itthon évente 5-700.000 fő szerez OKJ-s tanfolyamon szakmát. Ez nagyon alacsony szám összevetve Európa más országaival és bár a válság hatására kissé megugrott a jelentkezések száma, de 2009-2010-re ismét visszaesett.
Az utóbbi időben kevesebben érdeklődnek a hobbiképzések után, inkább a szakmát adó, konkrét elhelyezkedés reményében jelentkeznek OKJ-s tanfolyamokra az emberek. A jelentkezők között vannak pályakezdők, munkanélküliek, de akadnak használhatatlan diplomával rendelkezők is, akik így szeretnének biztosabb munkához jutni.
A képzés rendszerét szeptember 1-jétől átalakítják és a képzés időtartamát jelenlegi 250-300 óráról több esetben 1000 órára viszik fel, ami a szakember szerint munka, család, esetleg Gyes mellett már vállalhatatlan lesz. A képzési idő 2-3 évre emelése már nem belátható perspektíva egy felnőtt életében. Az új törvény bevezeti a jelenléti óraszámot is, amelyet szigorúan ellenőriznek, komoly technikai eszközökkel - azaz jelen kell lenni. A tanárnak interneten be kell jelentkeznie a helyszínről egy központi nyilvántartó rendszerbe, így nem lehet kibújni a személyes jelenlét alól.
Míg Nyugaton a távoktatás a képzésbe beépül és az internetre alapozzák az oktatást, amellyel időt, pénzt, energiát lehet megspórolni, addig nálunk a tanteremben ülős, hosszú képzést preferálják. Így sokkal kevesebben tudnak részt venni ilyen képzéseken.
Az eddigiek töredéke lesz a képzések száma, ami jó lehet: országos nyilvántartás alapján kiszűrték azokat a szakmákat, ahol nincs piaci mozgás. Az új törvényben lesz pályakövető rendszer, amit kötelező lesz vezetni az új képzésben részt vettek elhelyezkedéséről. Jelenleg ilyen adatok nincsenek, csak közvetetten tudnak róla. A jelenlegi képzésre még augusztus 31-ig lehet jelentkezni, de szeptember 1-től csak az új rendszerben lehet szakmát szerezni.
A vizsgarendszer is jelentős változáson megy keresztül, eddig a képzések modulokra épültek és mindből vizsgázni kellett, ami biztosította a képzések közti átjárást. Ez most tömbösített lesz, komplexé válik, így az átjárásra nem lehet tudni, hogy lesz–e lehetőség.
Jelenleg iskolarendszerű nappali képzésre 16-21 éves korig lehet jelentkezni és ha valakinek még nincs OKJ-s végzettsége, akkor ingyenes. Érettségit nem igénylő képzésre 16, érettségihez kötött szakmához 18 éves kortól lehet jelentkezni. Esti képzésnél az iskola dönti el, hogy kér-e hozzájárulást, itt nincs felső korhatár. A fizetős felnőttképzés teljesen szabadáras, az is marad. Ez most az óraszámemelés mértékével nőhet, de ha nem lesz elég jelentkező, akkor a képzési központok nem emelik majd áraikat.
Vannak nagyon keresett képzések, ilyen a CNC forgácsoló, vagy a pincér, szakács, fodrász, de már nem mindenkinek tud megélhetést biztosítani mindegyik, a piacon nagyon keresett viszont a kőműves burkoló, hegesztő, de nincs rá jelentkező. Pedig egy kezdő hegesztő is milliós fizetést kapna Közel-Keleten.
OrientPress Hírügynökség